Smartwings drtí koronavirus. Firma snižuje platy a nabízí přechod na neplacené volno

Michal Půr

06. 03. 2020 • 15:33

Největší český letecký dopravce Smartwings pocítil šíření koronaviru. Společnost oznámila, že přijala „úsporný program“, kterým hodlá čelit ekonomickým dopadům. V rámci opatření snižuje mzdové náklady či pozastavuje výcvikové kurzy.

O úsporných opatřeních informovala mluvčí společnosti Vlaďka Dufková. V balíku je kromě snížení mzdových nákladů i nabídka dočasného přechodu zaměstnanců na zkrácený pracovní úvazek nebo neplacené volno. 

Společnost škrtá i peníze na administrativu, pozastavuje a odkládá naplánované projekty a reviduje letový řád, aby omezila frakvenci spojů do většiny evropských destinací. Opatření podle společnosti kopírují kroky velkých leteckých společností jako jsou Lufthansa, British Airways, Emirates a Ryanair.

„Celkový dopad současného vývoje na celkové příjmy skupiny není zatím možné odhadnout,“ uvádějí Smartwings s dodatkem, že velké letecké společnosti očekávají, že by se situace mohla za dva týdny začít zlepšovat.

Smartwings připomínají, že se jedná již o druhou mimořádnost v průběhu posledních dvanácti měsíců, která má závažné ekonomické dopady. „Od loňského března nemůžeme provozovat nové letouny Boeing 737 MAX 8 z důvodu jejich globálního uzemnění. Ve flotile jich máme 7 a dalších 15 měla společnost obdržet do ledna 2021. Škoda, kterou z tohoto důvodu společnost do dnešního dne utrpěla, přesáhla 2 miliardy korun a o způsobu její úhrady průběžně jedná se společností Boeing,“ stojí v prohlášení pro média.

Kvůli šíření nákazy Covid-19 by mohly firmy podnikající v osobní letecké dopravě celkem přijít až o 113 miliard dolarů. V aktualizovaném odhadu to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu. Jeho hlavní ekonom upozorňuje, že naposledy taková rána přišla v roce 2009 v době globální ekonomické krize.

SDÍLET