Smartwings drtí koronavirus. Firma snižuje platy a nabízí přechod na neplacené volno

Největší český letecký dopravce Smartwings pocítil šíření koronaviru. Společnost oznámila, že přijala „úsporný program“, kterým hodlá čelit ekonomickým dopadům. V rámci opatření snižuje mzdové náklady či pozastavuje výcvikové kurzy.

O úsporných opatřeních informovala mluvčí společnosti Vlaďka Dufková. V balíku je kromě snížení mzdových nákladů i nabídka dočasného přechodu zaměstnanců na zkrácený pracovní úvazek nebo neplacené volno. 

Společnost škrtá i peníze na administrativu, pozastavuje a odkládá naplánované projekty a reviduje letový řád, aby omezila frakvenci spojů do většiny evropských destinací. Opatření podle společnosti kopírují kroky velkých leteckých společností jako jsou Lufthansa, British Airways, Emirates a Ryanair.

„Celkový dopad současného vývoje na celkové příjmy skupiny není zatím možné odhadnout,“ uvádějí Smartwings s dodatkem, že velké letecké společnosti očekávají, že by se situace mohla za dva týdny začít zlepšovat.

Koronavirus nemusí mít jen negativní dopady. Nahrává novým technologiím, říká Mejstřík

Smartwings připomínají, že se jedná již o druhou mimořádnost v průběhu posledních dvanácti měsíců, která má závažné ekonomické dopady. „Od loňského března nemůžeme provozovat nové letouny Boeing 737 MAX 8 z důvodu jejich globálního uzemnění. Ve flotile jich máme 7 a dalších 15 měla společnost obdržet do ledna 2021. Škoda, kterou z tohoto důvodu společnost do dnešního dne utrpěla, přesáhla 2 miliardy korun a o způsobu její úhrady průběžně jedná se společností Boeing,“ stojí v prohlášení pro média.

Kvůli šíření nákazy Covid-19 by mohly firmy podnikající v osobní letecké dopravě celkem přijít až o 113 miliard dolarů. V aktualizovaném odhadu to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu. Jeho hlavní ekonom upozorňuje, že naposledy taková rána přišla v roce 2009 v době globální ekonomické krize.

Schmarcz: Slovenská lekce pro Čechy. Změna přijde, ale bude k lepšímu?

SDÍLET
sinfin.digital