Soumrak českých kanceláří. Stavebníci žádají desítky procent navíc, developeři rezignují

E15 Premium, Jaroslav Bukovský

Nabídka komerčních nemovitostí může v příštích letech dramaticky poklesnout. Důvodem je sice slábnoucí, ale stále vytrvalá česká inflace nutící stavebníky pojistit si svůj budoucí byznys. Ti aktuálně promítají své obavy do masivních inflačních doložek ke stavbám plánovaným v nejbližších letech. To ovšem bortí plány developerů, kterým nevychází ekonomika staveb a raději brzdí své projekty na jejich budoucí výstavbu. Tváří v tvář až dvacetiprocentním inflačním doložkám stavebních firem v kombinaci s nejistotou o vývoji ekonomiky developeři raději stojí stranou a sondují, co bude dál.

„Stavební firmy žádají za realizaci staveb v ročním až dvouletém horizontu desetiprocentní až dvacetiprocentní inflační doložky, což je pro developery mnohdy neakceptovatelné,“ uvádí ekonom J&T Banky Petr Sklenář s tím, že výsledkem je paralýza nově chystaných projektů.

„V současné chvíli je na trhu k vidění situace, kdy nejsou zahajovány nové developerské komerční projekty a většina developerů vyčkává z důvodu vysokých cen materiálů, a zejména úrokových nákladů,“ potvrzuje Tomáš Seidl z oddělení oceňování nemovitostí ve společnosti RSM Czech Republic & Slovakia. Stále vysoká inflace představuje podle něho zásadní překážku pro odhad vývoje nákladů do konce developerského projektu.

„Je pravda, že situace na trhu je i nadále složitá a u některých projektů je náročné získat dodavatele stavby, inflace má na to skutečně velký vliv,“ říká šéf developmentu skupiny Crestyl Jaromír Krb. Podle hlasů z trhu se komplikované tržní klima vztahuje i na rezidenční projekty, byť v menším měřítku.

„Situace se týká prakticky všech staveb, které mají delší časový horizont,“ říká šéf Českomoravské nemovitostní Karel Bor s tím, že dodavatelé se snaží pojistit proti růstu nákladů a prosazují do smluv pojistky ve formě inflačních doložek. „Nejsou totiž schopni garantovat ceny u zakázek, které trvají přes dva roky či déle,“ dodává Bor.

sinfin.digital