Strnad se přiblížil ovládnutí chorvatských strojíren. Brusel schválil jejich restrukturalizaci

Čeští průmyslníci Jaroslav Strnad a René Matera překonali další překážku na cestě k ovládnutí chorvatské strojírenské skupiny. Evropská komise na konci prosince schválila zapojení chorvatského státu do uzdravení zadlužené Đuro Đaković, což byla podmínka, kterou si Strnad s Materou kladli pro svou investici do této chorvatské společnosti.

Rozhodnutí komise musí ještě potvrdit chorvatská vláda. To by ovšem neměl být problém. Tamní premiér Andrej Plenković totiž podle serveru ​​Total Croatia News v pondělí potvrdil, že jeho kabinet bude restrukturalizaci společnosti Đuro Đaković dál podporovat. Hodnota státní pomoci se má podle Evropské komise vyšplhat v souhrnu na 430 milionů kun, v přepočtu přes 1,4 miliardy korun. Po ukončení restrukturalizace se má tato půjčka proměnit v podíl.

Pro společnost DD Acquisition, investiční vehikl dua Strnad–Matera, je tato státní pomoc zcela zásadní. „Jako investoři jsme uvítali prosincové rozhodnutí Evropské komise, které umožnilo pokračování restrukturalizačního projektu Ðuro Ðaković. V současnosti bohužel nemůžeme průběh transakce blíže komentovat,“ řekl k novým informacím mluvčí DD Acquisition Andrej Čírtek s odkazem na skutečnost, že finalizaci transakce bude předcházet ještě řada schvalovacích procesů.

sinfin.digital