Tesla v Česku? Firma zvažuje, že tu postaví obří továrnu

Česko má velkou naději, že se stane cílem jedné z nejzajímavějších investic současnosti. Mohla by tu vzniknout obří továrna americké společnosti Tesla. S odvoláním na důvěryhodné zdroje ve firmě to napsal americký blog Space Invader, který se dění v Tesle věnuje. Musk kromě České republiky ale uvažuje i o Polsku, Maďarsku nebo Rumunsku.

O Česku se začíná spekulovat jen několik dnů poté, co miliardář a inovátor Elon Musk oznámil, že plánuje v Evropě vybudování nového závodu své automobilky. Ministr průmyslu Jan Mládek se už v minulosti vyjádřil, že Česko by podobnou investici rádo přilákalo. Dva roky zpět jeho slova mohla vyvolávat údiv, nyní se zdá, že něco takového není nepravděpodobné.

Americký blog Space Invader tvrdí, že mu důvěryhodné zdroje oznámily, že Musk uvažuje o stavbě továrny v Česku, Polsku, Maďarsku, nebo Rumunsku. "Ministerstvo průmyslu a obchodu nekomentuje investiční záměry do té doby, než začnou nabývat reálných obrysů a dokud k tomu nezíská souhlas potenciálního investora," uvedl pro Info.cz Roman Prorok z ministerstva průmyslu a obchodu.

Podle něj by nicméně MPO výrobu elektromobilů uvítalo, protože tato oblast patří k jeho prioritám. Česko má proti zbylým zemím minimálně jednu výhodu. To jsou zásoby lithia, které je nezbytně nutné pro výrobu lithium-iontových baterií, které jsou základem pohonu vozů Tesla.

Podle týdeníku Respekt společnost Geomet těžaře Otto Janouta může začít s těžbou lithia nedaleko Dubí v severních Čechách. Tamní zásoby se odhadují na zhruba 330.000 tun lithia, což by z tohoto regionu dělalo jedno z největších nalezišť na světě. Jediným problémem, který zahájení těžby zatím hatí, je nedostatek finančních prostředků Geometu. Těžba jedné tuny lithia v Jižní Americe vyjde na zhruba 2000 dolarů, Janout ovšem tvrdí, že by dokázal vzácný prvek těžit laciněji, ale zatím od nikoho z investorů peníze nezískal.

To by se nicméně mohlo brzy změnit, protože podle zdrojů Info.cz se někteří čeští investoři zajímají nejen o společnost Geomet, ale i o samotnou stavbu Muskovy továrny. Ta by se měla mírně lišit od továrny zvané Gigafactory 1, kterou firma staví v americké Nevadě. První stoprocentně soběstačná továrna se bude věnovat jen výrobě baterií, zatímco její evropská verze by měla vyrábět i vozidla. 

sinfin.digital