Tvrdá rána pro celníky a Finanční správu. Soud zrušil likvidační zajišťovací příkazy proti FAU, na kterou ukázal Babiš

Ostravský krajský soud zrušil zajišťovací příkazy celní správy ve výši 340 milionů korun proti opavské firmě FAU. Informovala o tom Česká televize. Jedná se již o druhý případ, kdy justice označila postup proti firmě, která se po zásahu finanční a celní správy dostala do insolvence, za přehnaný. FAU se dostala do centra pozornosti poté, co Andrej Babiš na anonymní tajné nahrávce mluví o její likvidaci. Firma má v areálu Agrofertu sklad pohonných hmot, kterého se ovšem nechtěla vzdát. Finanční správa svůj postup proti firmě hájila, společnost podle ní byla součástí řetězového podvodu.

Soud konstatoval, že celní úřad neměl důvod pro tak masivní zajištění. Tisková mluvčí Generálního ředitelství cel řekla ČTK, že správa se ke kauze vyjádří až v pondělí. Zástupkyně celníků u soudu ale řekla, že pravděpodobně podá kasační stížnost.

Bílí koně a stamilionové podvody s DPH. Finanční správa vysvětlila, proč si tvrdě došlápla na FAU

FAU vlastní v areálu přerovské firmy Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Po zásahu Finanční správy a celníků se FAU dostala loni v říjnu do insolvence, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu.

Na internetu se na konci srpna objevila nahrávka, na které předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš o společnosti hovoří. Babiš následně odmítl, že v době svého působení na ministerstvu finanční a celní správu zneužíval a úkoloval. Odmítl to i šéf Finanční správy Martin Janeček, který to označil za "sprosté lži".

„Obsadili nás těžkooděnci se samopaly,“ popisuje právník „zakleknuté“ FAU. Zásah Finanční správy byl nekompromisní

Správa naopak uvedla, že měla důvodné podezření z vědomého zapojení FAU do podvodu a že rozkryla rozsáhlý podvodný řetězec, v němž nebyla u firem placena DPH a byl podvodně vylákán nárok na odpočet DPH. Firma FAU podala u soudu 13 žalob na složky státu, o několika včetně dnešního už soud rozhodl v její prospěch, dvě žaloby soud ale odmítl, další bude řešit.

SDÍLET
sinfin.digital