Udržitelné investování. Kam se obrátit, pokud chcete investovat podle svého svědomí

Dominik Dubovčí

Svět v roce 2020 trápí mnoho problémů. Nejde jen o koronavirus, urgentní výzvou je stav životního prostředí, dětská práce nebo obchod se zbraněmi. Jednou z možností, jak zlepšit situaci v těchto oblastech, může být investování do společností podle mezinárodních principů ESG. Tedy podle vlivu firem na životní prostředí (E – environmental), společnost (S – social), a v neposlední řadě také podle dopadů řízení firmy (G – corporate governance). Co na možnost společensky odpovědných investic říkají zástupci tuzemských finančních společností? A které banky a brokeři v Česku ESG fondy nabízejí?

Pokud je ve světě financí produkt označený jako ESG, znamená to, že se jedná o fond nebo investora, který se při tvorbě svého investičního portfolia zaměřuje na pozitivní společenský dopad svých investic. A to v oblastech, jako jsou ekologie, společnost, etika a udržitelný ekonomický rozvoj. Označením ESG se tedy nemohou pyšnit ropné společnosti, tabákové firmy nebo výrobci alkoholu a zbraní. „Myšlenka společensky odpovědného investování pochází ze 70. let minulého století. Tehdy se tento druh investování začal rozvíjet v USA, do Evropy dorazil o deset let později. S rostoucími společenskými problémy a snahou je řešit roste v posledních letech také zájem o tyto investice,“ vysvětluje myšlenku výkonný ředitel Energy financial group Tomáš Voltr.

Zda se určitá firma chová společensky odpovědně, lze vyčíst z různých mezinárodních žebříčků, které principy ESG hodnotí a firmy srovnávají, ale také z údajů samotných společností. Přestože v západní Evropě jsou principy udržitelného investování a ESG kritéria již silně zavedené téma, pro české investory se jedná o poměrně nový trend. I tak ale na tuzemském trhu najdeme hned několik brokerů a bank s nabídkou ESG investování. INFO.cz přináší souhrn těch největších.

Patria Finance

sinfin.digital