Udržitelné investování. Kam se obrátit, pokud chcete investovat podle svého svědomí

23. 12. 2020 • 10:00
Svět v roce 2020 trápí mnoho problémů. Nejde jen o koronavirus, urgentní výzvou je stav životního prostředí, dětská práce nebo obchod se zbraněmi. Jednou z možností, jak zlepšit situaci v těchto oblastech, může být investování do společností podle mezinárodních principů ESG. Tedy podle vlivu firem na životní prostředí (E – environmental), společnost (S – social), a v neposlední řadě také podle dopadů řízení firmy (G – corporate governance). Co na možnost společensky odpovědných investic říkají zástupci tuzemských finančních společností? A které banky a brokeři v Česku ESG fondy nabízejí?

Pokud je ve světě financí produkt označený jako ESG, znamená to, že se jedná o fond nebo investora, který se při tvorbě svého investičního portfolia zaměřuje na pozitivní společenský dopad svých investic. A to v oblastech, jako jsou ekologie, společnost, etika a udržitelný ekonomický rozvoj. Označením ESG se tedy nemohou pyšnit ropné společnosti, tabákové firmy nebo výrobci alkoholu a zbraní. „Myšlenka společensky odpovědného investování pochází ze 70. let minulého století. Tehdy se tento druh investování začal rozvíjet v USA, do Evropy dorazil o deset let později. S rostoucími společenskými problémy a snahou je řešit roste v posledních letech také zájem o tyto investice,“ vysvětluje myšlenku výkonný ředitel Energy financial group Tomáš Voltr.

Zda se určitá firma chová společensky odpovědně, lze vyčíst z různých mezinárodních žebříčků, které principy ESG hodnotí a firmy srovnávají, ale také z údajů samotných společností. Přestože v západní Evropě jsou principy udržitelného investování a ESG kritéria již silně zavedené téma, pro české investory se jedná o poměrně nový trend. I tak ale na tuzemském trhu najdeme hned několik brokerů a bank s nabídkou ESG investování. INFO.cz přináší souhrn těch největších.

Patria Finance

Patria Finance má ve své nabídce několik ESG příležitostí v podobě burzovně obchodovaných ETF fondů. Jejich klienti je mohou nalézt ve standardní nabídce a posléze si vybrat. Poplatky jsou stejné jako u obchodování s akciemi, liší se tedy podle způsobu podání pokynu. Pokud je pokyn realizován přes internet pomocí obchodní aplikace, poplatek činí 0,45 %, přes operátora už to je 0,55 % a pokud lidé chtějí konzultaci s makléřem, zaplatí poplatek 0,65 %. Procenta se dále lehce zvyšují, pokud je objem realizovaného obchodu alespoň 100 tisíc korun.

Minimální částka investice není určena, záleží tedy na klientovi, kolik chce investovat. „Téma je pro některé naše klienty velmi zajímavé, pro jiné klienty zase absolutně nic neříkající. Zatím tedy neevidujeme zvýšený zájem zákazníků,“ uvedl jeden z manažerů Patria Finance Jindřich Holčák. Budoucnost ale možná bude vypadat jinak. „Aktivně žádné ETF nebo klasické podílové ESG fondy nenabízíme, i když vnímáme, že tento segment celkově nabírá na důležitosti,“ doplňuje Tereza Reichlová z oddělení péče o zákazníky.

Saxo Bank

Přes Saxo Bank můžou zájemci investovat do ESG portfolia v rámci spravovaných portfolií Saxo Select. Portfolio má název „Brown Advisory Ethical Selection“ a skládá se z výběru až 40 druhů akcií. Cílem jsou výnosy z atraktivních akciových trhů od sociálně odpovědných společností. Saxo Bank k tomu využívá screeningový proces na udržitelnost spolu s analýzou výnosů z akcií. 

Investice se stoprocentně spoléhá na americké akcie, což s sebou nese jisté riziko. „Během špatného období může akciový trh ztratit přibližně 20 %, jak dokládají historická data,“ píše se na stránkách Saxo Bank, kde se ale také uvádí odhadovaná výkonnost 37,9 %. Minimální investice je 30 000 amerických dolarů, což při současném kurzu (1 USD = 21,77 Kč) činí 653 100 korun. Transakční poplatky čítají 0,18 % z investice, poplatek za správu, který se strhává čtvrtletně, je 0,75 %. 

Cyrrus

Ve svém portfoliu má společnost Cyrrus aktivně řízené portfolio s tématem zelené energie (Energie budoucnosti), to je však pro další vklady klientů momentálně uzavřeno. V letošním roce byla výkonnost tohoto portfolia +43,2 %. Aktuálně nabízenou službou je pak „Cyrrus X.“ Podkladovými aktivy jsou pro ni ESG firmy a tato investice navíc napřímo podporuje vysazování stromů v Amazonii (každý zainvestovaný milion korun českých = 40 stromů). „V nabízení těchto prémiových produktů, které budou nejen investovat do ESG firem, ale mít i skutečný dopad v podobě iniciativy s vysazováním stromů, budeme pokračovat,“ popsala Anna Píchová, vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus.

Sama Píchová ale přiznává, že ESG investování je v Česku teprve v počátku: „Klientů, kteří by sami projevovali zájem o ESG investice a chtěli takové firmy do svého portfolia zařadit, evidujeme u naší společnosti nízká procenta.“ Podle analytičky Cyrrusu je problém v tom, že zatím nejde o příliš známé téma. „Idea etického investování se mnohým z našich klientů líbí, ale často nemají dostatek informací o téhle oblasti nebo neví, co si pod touto formou investice vůbec představit a jaké firmy mezi ESG společnosti patří,“ uvedla Píchová.

BH Securities

Přímo mezi produkty BH Securities (BHS) není žádný ESG fond. Obchodník s cennými papíry, jakým BHS je, však nabízí zprostředkování nákupů téměř všech ETF, které se obchodují na burze. A právě mezi nimi se nachází také některé se specifikací ESG. Mezi populární nástroje patří například „iShares ESG Aware MSCI USA ETF,“ které na základě udržitelných kritérií vybírá z amerických společností. Letos tato investice přinesla klientům zhodnocení převyšující 19 procent.

„Mezi našimi klienty se zatím jedná spíše o okrajovou záležitost. Nicméně naši portfolio manažeři tento trend sledují,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. A zmínil také jednu obchodní zajímavost, „The US Vegan Climate ETF,“ které se zaměřuje na společnosti vycházejí vstříc veganům, milovníkům zvířat nebo těch, co chtějí chránit životní prostředí. „Toto ETF nejvíce investuje do společností Tesla, Apple, Mastercard, Microsoft, NVIDIA. Tyto společnosti lze tedy chápat jako společensky odpovědné. Samozřejmě je najdete i v mnoha portfoliích našich klientů. Troufám si však říct, že v prvé řadě jde o zisk a až v druhé či třetí řadě o ESG cíle,“ popsal Křeček za BHS.

Česká spořitelna

Jednou z prvních bank na domácím trhu, která umožnila běžným klientům investovat výhradně do společensky a ekologicky zodpovědných firem, byla Česká spořitelna (ČS). Od ledna 2018 založila v rámci Penzijní společnosti ČS „Etický penzijní fond.“ Podle tiskového mluvčího Filipa Hrubého momentálně spoří na penzi v Etickém fondu již více než 75 tisíc klientů při celkovém objemu majetku přesahujícím 1 miliardu korun. 

Jako aktiva využívá z 51,3 procent peněžní trh, z 39,8 % dluhopisy a z 8,9 % akcie. Od svého založení dosáhl fond zhodnocení 8,62 %. Spořitelna navíc nabízí službu Garance, se kterou má zákazník jistotu, že se mu vždy vrátí peníze, které do spoření vložil. „Zároveň v tuto chvíli spolu s kolegy z naší mateřské skupiny Erste chystáme k uvedení na českém trhu komplexní ESG portfolio České spořitelny,“ uvedl Hrubý. K dispozici by portfolio mělo být zkraje nového roku.

UniCredit Bank

Také UniCredit Bank má ve své nabídce fond pracující s ESG kritérii. Jmenuje se „Amundi Funds Multi-Asset Sustainable Future“ a kombinuje jak dluhopisy, tak akcie s důrazem na nízké kolísání investice. „Výběr je postaven na důkladné analýze finančních ukazatelů – jako jsou například silné rozvahy, atraktivní ocenění či udržitelnost zisků, ale i přísných kritérií ESG – hodnocení dopadů na životní prostředí (E), společenských dopadů (S) a dopadů z hlediska řízení společnosti (G),“ vysvětluje tiskový mluvčí UniCreditu Petr Plocek. 

Společnosti, které splňují tato kritéria, jsou podle Plocka dostatečně finančně silné a často diktují trendy ve svých odvětvích. UniCredit Bank nabízí fond svým klientům, kteří u nich sice nepotřebují mít běžný účet, musí mít ale související MiFID náležitosti pro investování – vyplněný investiční dotazník, rámcovou smlouvu pro investování a podobné (MiFID je směrnice Evropské unie, která obsahuje pravidla pro poskytování investic – pozn. red.).

Výkonnost fondu, který UniCredit Bank nabízí, od května tohoto roku dosahuje 6,26 %. Minimální jednorázová investice je od 30 000 korun, možností je i pravidelné investování od 500,- CZK. „Třída fondu v české koruně vznikla relativně nedávno, ale již nějakou dobu evidujeme zájem a dotazy investorů a očekáváme, že zájem bude nadále růst, a to nejen v ČR,“ uvedl mluvčí Plocek.

Raiffeisenbank

Hned čtyři podílové fondy udržitelného rozvoje s nulovými vstupními i výstupními poplatky nabízí Raiffeisenbank. Do fondů je možné investovat již od 500 korun. Jak tvrdí sama banka, „Raiffeisen-Nachhaltigkeit-Solide“ je eurový fond vhodný pro investory orientované na uchování hodnoty a tvoří jej investice do dluhopisů (70 %) a akcií (30 %). Celková nákladovost u něj činí 1,13 %. „Raiffeisen-Nachhaltigkeit-Mix“ už má poměr akcií a dluhopisů 50:50 a podle banky je vhodný pro investory orientované na výnos. Nákladovost fondu je 1,35 %.

Orientovaný na výnos je také „Raiffeisen-Nachhaltigkeit-Aktien“ s nákladovostí 1,67 %, v rámci kterého se investuje jen do akcií, právě proto je zaměřen na růst. „Raiffeisen fond udržitelného rozvoje“ je pak posledním a zároveň jediným korunovým fondem. Poměr akcií a dluhopisů je u něj 50:50 a zaměřuje se na výnos. Poplatek za obhospodařování činí 1,4 % a jako výkonnostní poplatek uvádí Raiffeisenbank 10 %.

„Téma trvalé udržitelnosti získává stále větší význam, a to i v oblasti kapitálových investic. ESG investice v posledních letech prokázaly, že dokážou překonat hlavní srovnávací měřítka jak s ohledem na výkonnost, tak s ohledem na rizika,“ uvedla za Raiffeisenbank manažerka vnější komunikace Petra Kopecká. Při výběru společností pro investice berou v Raiffeisenbank v potaz, zda jsou s případnou nabídkou spojena určitá negativní kritéria, jako je například používání dětské práce, porušování lidských práv nebo výroba a obchodování zbraní. Cílem je zabránit v investování těm firmám nebo státům, které některé z těchto kritérií vykazují. 

Druhý krok pak tvoří analýza zbylých titulů. „Každému titulu je při ní přiděleno skóre ESG, tedy jakýsi ukazatel, který měří stupeň jeho udržitelnosti. Určitá minimální hodnota, které musí být dosaženo, slouží jako první filtr. Zároveň se provádí též detailní finanční analýza základních údajů titulu,“ popsala proces výběru investice manažerka Kopecká.

ČSOB

David Moravec, obchodní ředitel investiční společnosti ČSOB Asset management, odpovídal na otázky ohledně ESG investic podobně jako většina finančních společností. Česká republika je prý v této oblasti teprve na začátku. „Sociálně odpovědné investování není něco, co by bylo nyní pro většinu investorů tím nejdůležitějším kritériem při rozhodování o investici. Do budoucna očekáváme, že významnou roli bude hrát vzdělávání našich bankéřů v této oblasti, a zvláště pak samotných klientů. Také nabídka těchto produktů zatím není velmi široká a bude určitě růst,“ uvedl Moravec na téma ESG. 

Československá obchodní banka má nyní v aktivní nabídce ESG fond z rodiny KBC. Jmenuje se „Eco Fund: World, Water, Alternative Energy, Climate Change“ a jedná se o fond v eurech. Přímo ČSOB pak nabízí korunový „ČSOB Akciový vodního bohatství,“ jehož podílové listy prý vlastní přes 15 tisíc klientů v celkovém objemu 1,2 miliard korun. „Zhodnocení za 10 let činí 110,65 % (7,73 % p.a.), fond investuje zejména do světových akcií společností z průmyslových odvětví a služeb, jež se vážou na vodu s minimálním podílem v portfoliu 75 %,“ vysvětluje Moravec. Vstupní poplatek jsou 3 % z investice, poplatek za obhospodařování 2 %.

Fond se zaměřuje na firmy zabývající se například čištěním, odsolováním, dodávkami kvalitní vody či obnovou infrastruktury. Akcie vybírá ČSOB po konzultaci s nezávislým poradním výborem pro životní prostředí. Investiční fond je aktivně řízen, složení portfolia se tak přizpůsobuje dění na finančních trzích. V případě potřeby lze podle Moravce podílové listy odprodat za aktuální tržní hodnotu. Nabídku fondů prý banka bude rozšiřovat již v příštím roce. 

Investovat u ČSOB lze přes ČSOB Investiční portál, kam se zájemci mohou dostat přes internetové bankovnictví nebo smartbanking. Pokud již klient má běžný účet u ČSOB, vyplní online komisionářskou smlouvu a investiční dotazník a může nakupovat podílové listy buď jednorázově od 5000 kč, nebo od 500 kč pravidelně. Běžný účet ČSOB Plus Konto nabízí banka ke sjednání on-line. Klientům, kteří chtějí pouze obchodovat s podílovými listy, nabízí možnost sjednání transakčního účtu pro vypořádání obchodů na jakékoli pobočce ČSOB.  

Komerční banka

Stejně jako UniCredit Bank, také Komerční banka (KB) nabízí investice do fondu „Amundi Multi-Asset Sustainable Future.“ Jak již bylo řečeno, fond Amundi kombinuje investice nejen do dluhopisů, ale také do akcií. To vše s důrazem na nízké kolísání investice. Výkonnost korunového fondu, který KB nabízí, od května tohoto roku dosahuje 6,26 %. „Investovat do fondu lze od 500 korun měsíčně nebo jednorázově od pěti tisíc. Běžný účet vedený v KB není podmínkou,“ vyjádřil se Michal Teubner, manažer komunikace KB. Vstupní poplatek je u Komerční banky 1 %, manažerský poplatek pak 1,20 %.

Výkonnost fondu od jeho založení činí 4,71 %. „Fond dosahuje nejvyššího hodnocení pěti hvězd od Morningstar a je určený pro všechny investory, kteří zpravidla nechtějí podstupovat vyšší míru kolísání své investice a kladou důraz na vyšší likviditu. Cílí na mírnější zhodnocení své investice než balancovaný investor,“ uvádí Komerční banka na svém webu. Společnost Amundi Czech Republic, která je správcem investičních fondů Komerční banky, se navíc podle Teubnera zavázala uplatnit postupně ESG kritéria u všech svých fondů.

Stejně jako každá investice, i fond Amundi s sebou ale nese jistá rizika, která však lze aplikovat na všechny investiční nabídky, nejen na ty od Komerční banky. KB uvádí tři obecná rizika spojená s investováním – tržní riziko vyplývající z investic do akcií a dluhopisů, riziko likvidity (aktivum nebude zpeněženo za přiměřenou cenu/některý majetek fondu nebo podkladových fondů nemusí být prodán včas) a riziko protistrany (neschopnost účastníka trhu dostát svým smluvním závazkům vůči portfoliu).

Ostatní obchodníci

Další velké banky v Česku možnost ESG investic nenabízí. Českomoravská stavební spořitelna podobné produkty ani nabízet nemůže, skupina PPF zase aktivně nepodniká ve fondovém byznysu, nevlastní žádnou investiční společnost, a tedy ani nemá žádný ESG fond. Ten v současné době nenabízí ani J&T Banka. 

Air Bank nabízí klientům jednorázové investice do osmi různých podílových fondů od společností Conseq a Generali Investments CEE. Nejedná se ale o fondy typu ESG. „V tuto chvíli jednání o zařazení fondů tohoto typu neběží, v budoucnu to ale nevylučujeme,“ popsala tisková mluvčí společnosti Air Bank Jana Pokorná.

Ani Fio banka nemá žádný ESG fond ve svém portfoliu, situaci kolem udržitelných investic prý ale sleduje. „Je možné, že bychom tuto možnost ve střednědobém horizontu také nabídli. Nyní se chystáme v blízké době uvést EUR třídu úspěšného Fio globálního fondu,“ uvedl Jakub Heřmánek, tiskový mluvčí Fio banky.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.