Vláda si netroufne ČEZ zestátnit. Hodnota firmy je daleko vyšší, než ta, se kterou nyní počítá burza, říká Tykač

E15 PREMIUM | Byznysmen Pavel Tykač se kromě čím dál ambicióznějších výpadů za hranice investičně rozpíná i oborově. Chystá se posilovat svůj vliv v tuzemské bance Moneta a vyjednává také o koupi mediálního domu Mafra. Akcionářsky aktivní je také v polostátní společnosti ČEZ, v níž drží podíl mezi jedním a třemi procenty. Nevěří ale, že nakonec bude zestátněna. „Nepředpokládám, že je někdo z vlády připravený zaplatit sumu, která ze znaleckého posudku vyjde,“ říká majitel druhého největšího výrobce elektřiny v Česku, skupiny Sev.en.

Po dlouhých měsících začínají být energetičtí odborníci optimističtí, že by Evropa odklon od ruského plynu měla zvládnout. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že plynu bude dostatek i v následujících topných sezónách, a dokonce nebude třeba drastických opatření v průmyslu. Jaký je váš pohled na věc?

Domnívám se, že jsme měli obrovské štěstí. Panuje totiž mírná zima nejen v Evropě, ale i ve východní Asii, která je běžně největším odběratelem LNG. Tuto zimu jsme navíc do zásobníků dostali dost plynu z doby, kdy ještě ve větším množství proudil z Ruska.

Takže jste také optimista?

Ano, momentálně to vypadá, že i do následujícího jara půjdeme s ne úplně prázdnými zásobníky, a navíc je velká šance, že se je přes léto opět podaří naplnit. Pak ale budeme opět doufat, že bude přívětivé počasí. Nicméně, když bude počasí standardní, věřím, že nadcházející zimu zvládneme. Loni na podzim bych takový vývoj v žádném případě nečekal. Upřímně jsem se bál mnohem horších scénářů.

Zvládla to Evropa a její političtí představitelé, nebo skutečně měla z většiny štěstí jen na okolnosti, hlavně na počasí?

Reakce Evropy byla nečekaně rychlá, což jí je nutné připsat k dobru. Kdyby mi před rokem někdo řekl, jakým tempem se budou stavět nové LNG terminály, tak bych si ťukal na čelo. Ale bez teplého počasí bychom to nezvládli, je to stále převažující faktor a je nutné si to uvědomit. Stejně tak bude hrát důležitou roli hospodářské oživení Číny, která byla dosud tlumená kvůli velmi striktním protipandemickým opatřením.

Osobně ale předpokládám, že faktor Číny nebude zcela stěžejní. Čína má výhodu, že má velké množství uhelných, potažmo jaderných elektráren, a pokud uvidí, že se přetahováním o LNG s Evropou nadměrně šponují ceny, může flexibilně snížit výroby elektřiny z plynu. To je výhoda, kterou Evropa nemá – ta si velkou část uhelných i jaderných elektráren odstavila. Kvůli tomu to stále nemáme plně ve svých rukách.

Sám ale říkáte, že to nejspíš zvládneme?

Ano, ale mám stejné informace jako vy, jako široká veřejnost a v posledních měsících i letech jsme bohužel svědky i toho, že nastávají i zcela nečekané scénáře.

Pokud ale chcete obecnou odpověď, pak nejlepší prognózu nabízejí burzy, které akumulují názory všech energetických hráčů. Na nich je vidět jasný optimismus. Energetické firmy tam doslova sázejí na to, že cena plynu a elektřiny bude klesat a že nejčernější scénáře energetické krize jsou zažehnané. Částečně tam prémie za riziko a nejistotu stále ještě přetrvává, ale není už drastická.

Většina odborníků se shoduje, že úplně primární prapříčinou krize byl nedostatek výrobních kapacit. K tomu přidávají německou jednostrannou sázku na ruský plyn a ruské použití plynu jako nástroje vydírání. Souhlasíte s tím?

V principu souhlasím. Skoro dvacet let se v Evropě nepostavil větší stabilní řiditelný zdroj elektřiny. Druhá věc je, že Němci vsadili skutečně jen na ten nejlevnější ruský plyn. K tomu je ale třeba říct i další věc, totiž že Rusové do Evropy přes veškeré neshody se Západem desítky let spolehlivě dodávali.

Mohli ale stavět alespoň LNG terminály, aby nebyli tak závislí?

Zpětně to takto smysl dává, ale v praxi je to složitější. Pokud by v době míru německý politik řekl, že je třeba prostavět miliardy eur na deset terminálů LNG jen pro případ, že Rus přestane dodávat, horko těžko by mu na to někdo z voličů dal hlas. Taková investice se totiž vyplatí jen v době, kdy přijde skutečná válka, a tu nikdo nepředpokládal. Tuto nepřipravenost bych jim proto až tolik nevyčítal, tu hlavní chybu vidím spíše ve vypínání původních uhelných a jaderných zdrojů. To je hlavní příčina. Teď se kvůli tomu 80 let po válce musíme modlit, abychom měli mírnou zimu. To se mi zdá hodně smutné.

sinfin.digital