Výměna ministrů. Čína se bojí obřího zadlužení

Čínské státní finance mají nového šéfa. Odborník na daně Siao Ťie do čela úřadu přichází v okamžiku, kdy investory stále více znepokojuje prudce rostoucí zadlužení země a zvyšující se schodky státního rozpočtu.

Peking neoznámil, proč skončil předchozí ministr Lou Ťi-wej. Exministr ale dosáhl věku 65 let, kdy v Číně obvykle úředníci opouštějí vysoké funkce. Země ale zároveň potřebuje provést reformy, které by snížily závislost tamních firem na úvěrech.

Čína od roku 2008 spoléhala na nesmyslné měnové stimuly, aby zachovala růst výroby. Úroveň zadlužení, zvláště podniků, kvůli tomu prudce vzrostla."

Celkové zadlužení země v současnosti dosahuje 250 procent hrubého domácího produktu oproti 150 procentům před deseti lety. V jiných ekonomikách podobná situace způsobila finanční krize, anebo prudké zpomalení hospodářství.

„Jádro celého problémů je v tom, že Čína od roku 2008 spoléhala na nesmyslné měnové stimuly, aby zachovala růst výroby. Úroveň zadlužení, zvláště podniků, kvůli tomu prudce vzrostla,“ uvedl Jonathan Laing z časopisu Barron’s.

Mnoho analytiků proto čínské ekonomice předpovídá tvrdé přistání. Tak tvrdé, že by mohlo ohrozit globální ekonomiku. „Není o tom sporu. Čína je největší riziko,“ míní profesor ekonomie z Harvardovy univerzity Kenneth Rogoff.

Hlubokou krizi čínského hospodářství už ale odborníci předpovídají několik let,  zatím se nikdy nenaplnila. Říše středu už sice neroste tempem, které celému světu bralo dech a které ji vyšvihlo mezi přední světové ekonomiky, její vedení ale zatím hrozící problémy, jakou jsou realitní bubliny, zvládá ukočírovat.

Peking dnes zopakoval, že při stimulaci ekonomiky hodlá dále spoléhat na rozpočtové schodky. Vláda přitom sází na investice a daňové škrty. Letos by deficit měl dosáhnout tří procent ve srovnání s 2,4 procenta z loňska. 

SDÍLET
sinfin.digital