Zajišťovací příkazy Finanční správy zlikvidovaly další firmu. Tiskárnu Europrint dohnaly do insolvence

Nekompromisní postup Finanční správy přivedl Europrint, jednu z největších tiskáren v zemi, až do insolvence. Společnost ve středu podala žádost o vyhlášení insolvence a o povolení reorganizace s tím, že ji k tomuto kroku přivedla likvidace ze strany Finanční správy. Provoz tiskárny zůstává zachován v plném rozsahu. Informoval o tom server iHNed.cz.

„K vyhlášení insolvence nás dovedl likvidační postup Finanční správy, kdy na nás byly uvaleny zajišťovací příkazy a exekuční příkazy na částku převyšující hodnotu 386 milionů korun. Jsme přesvědčení, že zajišťovací příkazy byly neoprávněné, stejně jako následný postup Finanční správy,“ vysvětluje pro server iHNed.cz důvod rozhodnutí generální ředitel Europrintu Petr Litvan.

Na adresu Finanční správy nešetří ředitel firmy kritikou. Právě instrument zajišťovacích příkazů totiž Finanční správa podle mnohých odborníků zneužívá k tomu, aby likvidovala mnohé poctivé firmy. Komentátoři tvrdí, že správa příkazy jednak výrazně nadužívá, a zadruhé likviduje i množství poctivých firem, které se do takzvaných řetězových obchodů dostávají neúmyslně.

Na obávané zajišťovací příkazy už si chce posvítit i ombudsmanka. Sama si nemyslí, že by se zneužívaly

„Nástroj, který byl původně zaměřený proti firmám, které byly jen prázdné schránky, a jejichž jediným majetkem byly peníze na bankovním účtu, je dnes aplikovaný proti velkým žijícím společnostem. Máme klienta, jemuž přišel zajišťovací příkaz na stovky milionů korun. Představte si, jaká je to pro společnost rána. Kolik firem, které by to byly schopné hned zaplatit, v Česku je? Takovouto hotovost drží málokterá společnost,“ řekl pro deník E15 spoluzakladatel daňové kobry Jiří Žežulka.

Tiskárna Europrint nicméně stále standardně funguje. „Normálně pracujeme, na běžném provozu se tyto věci zatím nijak neprojevují,“ komentoval pro server INFO.CZ nejmenovaný zaměstnanec tiskárny. To, že provoz firmy nadále poběží a prohlášení insolvence neovlivní plnění vůči dodavatelům ani odběratelům, slibuje i ředitel Litvan.

Firma, kterou nechal Babiš údajně zlikvidovat, vymáhá od Finanční správy 92 milionů

Daňová správa uvalovala zajišťovací příkazy na Europrint kvůli tomu, že nebyla schopná vybrat DPH u jiného subjektu, který byl podezřelý z daňového podvodu, tvrdí ředitel tiskárny. „V našem případě ovšem úředníci posunuli absurditu o úroveň výš. Vybírají u fungující společnosti daň, kterou nejenže měl odvést jiný subjekt, bývalý dodavatel tiskárny, ale tato daň se vůbec netýkala plnění poskytovaných Europrintu tímto dodavatelem. Z těchto transakcí jsme neměli a ani nemohli mít žádnou výhodu,“ řekl Litvan pro Hospodářské noviny.

Finanční správa se k situaci Europrintu odmítla vyjádřit. „Nemůžeme nic komentovat, nejsme zbaveni mlčenlivosti,“ řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství Gabriela Štěpanyová.

 

SDÍLET
sinfin.digital