Zapomeňte na skandál. Volkswagen se stane největší automobilkou světa, předstihne Toyotu

Koncern Volkswagen se letos poprvé v historii stane největší automobilkou světa podle počtu prodaných vozů. První místo posledních pět let držel japonský výrobce Toyota. Není bez zajímavosti, že VW se dařilo navzdory emisnímu skandálu, kdy mu někteří experti předpovídali existenční problémy. Jejich předpovědi se evidentně nenaplnily.

Listopadový prodej koncernu Volkswagen, jehož součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, vzrostl meziročně o 7,9 procenta. Mimochodem v USA, kde celý emisní skandál začal, koncern zaznamenal takřka čtvrtinový růst. Listopadové prodeje každopádně globálně rostly nejrychleji od začátku skandálu, který začal v září loňského roku.

V Berlíně zachraňoval životy počítač. Větší tragédii na vánočním trhu zabránil palubní systém kamionu

S nárůstem prodejů o 3,1 % v období od ledna do listopadu VW prodal 9 379 100 aut. Je takřka jisté, že součet prodejů za celý rok překročí hranici deset milionů vozů. Koncernu se velmi daří v Číně, kde prodeje ve stejném období vzrostly o 11,6 procenta na zhruba 3,5 milionu automobilů.

Roste i Toyota, ale pomalejším tempem. V listopadu japonský koncern zaznamenal růst o 2,2 %, ale od začátku roku jen o 0,1 %. To znamená, že automobilka prodala 9 219 000 vozů. I japonský koncern roste velmi solidně v Číně, ale příliš se mu nedaří ve Spojených státech, kde jeho prodeje zpomalují kvůli nižším cenám pohonných hmot. Nedaří se tak úsporným modelům Toyoty.

SDÍLET
sinfin.digital