Zbrojař Strnad: Z opravářů východní techniky se chceme stát výrobci, koupili jsme licenci na Pandury

HalfPageAd-1

Pavel Otto

12. 02. 2018 • 19:15

Otec vybudoval silnou strojírenskou skupinu Czechoslovak Group, syn se nyní stará o její každodenní chod. To je v kostce podnikání Jaroslava a Michala Strnadových. „Táta se zaměřil na nové možnosti, mně připadla operativa,“ říká Michal Strnad ve svém prvním rozhovoru s českými médii. Holding většinou kupuje firmy v problémech a staví je na nohy. Už se mu to povedlo s kopřivnickou Tatrou, nyní oživuje další tradiční českou značku Avia. „Podíl civilní výroby už převažuje nad zbrojní,“ dodává Strnad. Obrat jím vedené CSG atakoval v roce 2017 hranici jedné miliardy eur.

Mobile-rectangle-3

Jste už třetím rokem ředitelem CSG. Jak vycházíte s otcem jako zakladatelem skupiny?

Táta neřeší její běžný chod, zaměřuje se na nové příležitosti a investice. Mně připadl dohled nad všemi společnostmi i kontakt se strategickými zákazníky. S managementem firem pravidelně probírám plnění výrobních a obchodních plánů. S tátou komunikujeme podle potřeby. Do provozu podniků ale už několik let nezasahuje. Navíc je pod mým vedením nastavení v holdingu takové, že jednotlivé společnosti mají velkou míru autonomie a jejich managementy mají odpovědnost za své výsledky. Proč post výkonného šéfa nezaujal manažer, kterého by skupina najala? Takový postup jste zvolili například u Tatry, kterou CSG spoluvlastní s podnikatelem Reném Materou, nebo třeba u Avie. Něco jiného je řízení holdingu a něco jiného je management jeho jednotlivých výrobních firem.

Proč post výkonného šéfa nezaujal manažer, kterého by skupina najala? Takový postup jste zvolili například u Tatry, kterou CSG spoluvlastní s podnikatelem Reném Materou, nebo třeba u Avie.

Něco jiného je řízení holdingu a něco jiného je management jeho jednotlivých výrobních firem. Skupina jako taková není od toho, aby členské společnosti řídila, ale aby chránila práva vlastníka. Při výstavbě CSG se ukázalo, že místo najatých manažerů je lepší, aby v jejím čele stál člen vlastnické rodiny. V rychle rostoucí skupině to stabilizovalo vztahy.

Kde jste získával zkušenosti?

Podnikání je součástí života naší rodiny, vnímal jsem to odjakživa. Už v 18 letech jsem samostatně založil a vedl dvě menší firmy, vedle toho se zabývám investicemi do startupových projektů. Co se týče CSG, sbíral jsem praxi v různých částech holdingu od skladového hospodářství až po obchod a účastnil se důležitých jednání s tátou. Moje zapojení rostlo rok od roku. Nebylo to tak, že jsem jednoho dne přišel a stal se ředitelem.

Váš otec před lety prorazil s opravami a modernizacemi starší vojenské techniky z bývalého východního bloku. Chcete v tomto byznysu pokračovat, nebo vidíte perspektivu jinde?

Ať už to jsou opravy, modernizace nebo dodávky náhradních dílů na postsovětskou techniku, nadále tvoří poměrně velké procento obratu naší nejstarší společnosti Excalibur Army, na níž CSG vznikla. A myslím, že to ještě nějakou dobu potrvá. Můj osobní odhad je pět let.

Co pak?

Samozřejmě se chceme více orientovat na prvovýrobu, na čemž už několik let pracujeme. Od americké General Dynamics jsme koupili licenci na obrněné transportéry Pandur, které vyrábí společnost Tatra Defence Vehicle. Ta je dodává i české armádě. Podnikáme také další kroky, abychom se z opravářů východní techniky stali prvovýrobci. Chceme mít více vlastních produktů, většinu nyní sami vyvíjíme.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ROZHOVOR NA WEBU E15 >>>

SDÍLET

Billboard-bottom-1