Zeman potvrdil: Novým členem bankovní rady ČNB bude Babišův poradce Michl

ČTK

lup

Novým členem bankovní rady České národní banky (ČNB) jmenuje prezident Miloš Zeman ekonoma Aleše Michla, který je poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO). Spolu s dalším novým členem ho do funkce jmenuje 21. listopadu. Zeman to řekl v televizi Barrandov. Jméno druhého kandidáta do bankovní rady neuvedl.

Zeman uvedl, že Michla jmenuje členem bankovní rady ČNB nezávisle na jeho funkci poradce předsedy vlády. "Já mám velmi rád jeho texty. Řadu z nich jsem studoval, řada z nich se mně líbí a mimo jiné má smysl pro humor, což je vzácnost a mezi ekonomy dvojnásobná vzácnost," uvedl prezident.

Z bankovní rady ČNB odejdou koncem listopadu viceguvernéři centrální banky Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík. Vyprší jim druhé funkční období, a na třetí již nemohou kandidovat.

Michl je v současnosti externím poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO) pro ekonomiku a dříve působil jako Babišův externí poradce na ministerstvu financí. Je také spolumajitelem investičního fondu Quant, založeného v roce 2016 na algoritmu, který pracuje s americkými akciemi a dluhopisy.

sinfin.digital