Zmatky kolem Liglassu nekončí. Firma tvrdí, že dál vyjednává, Kyrgyzstán trvá na ukončení smlouvy

Česká společnost Liglass Trading CZ tvrdí, že jednání s kyrgyzskou vládu ohledně dostavby kaskády vodních elektráren dále pokračuje. Podle dnešního vyjádření vícepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva ale platí, že smlouva bude ukončena. Návrhy firmy na pokračování kontraktu podle něj středoasijská republika považuje za nepřijatelné.

Jak INFO.CZ informovalo, Liglass doufá, že budou jednání s kyrgyzskou stranou pokračovat. A to i přesto, že kyrgyzský premiér Sapar Isakov už v polovině září ohlásil, že tamní kabinet od smlouvy odstoupí. Firma se nyní odkazuje na jednání se Státním výborem pro průmysl, energetiky a využití nerostných surovin z minulého týdne. Tam česká firma navrhla několik postupů, jak spor řešit. Ve svém prohlášení na webových stránkách se firma odvolává na část investiční smlouvy, podle níž má v případě sporů nárok na další tři měsíce jednání s kyrgyzskou vládou.

Kyrgyzská vláda kvůli Liglassu padne, přijde vyšetřování, říká pro INFO.CZ kritik dohody

Prohlášení si všimla i kyrgyzská média. Podle slov vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva pro tamní pobočku Rádia Svobodná Evropa ale dále platí, že smlouva skončí. „Liglass předložil své návrhy, ale státní výbor je považuje za nepřijatelné. Státní výbor pro průmysl, energetiku a využití nerostných surovin navrhl, aby vláda dohodu úplně ukončila,“ uvedl Zilalijev s tím, že jde o otázku několika dalších dní.

Češi se perou o máslo, a přitom vyhodí třetinu jídla. Nakupování nahrazuje štěstí, říká Doušová

Kyrgyzská vláda se rozhodla smlouvu vypovědět z toho důvodu, že firma ve stanoveném termínu nezaplatila dohodnutých 37 milionů dolarů (zhruba 800 milionů korun). Představitelé středoasijské republiky od začátku kontraktu tvrdili, že se jedná o základní podmínku celého obchodu. Česká firma nyní tvrdí, že je peníze ochotna zaplatit.

Liglass Kyrgyzstánu pohrozil mezinárodní arbitráží. Stěžuje si na to, že země podle firmy neoprávněně zadržuje vratnou finanční záruku 1,148 milionu dolarů.

SDÍLET
sinfin.digital