1. leden ve světě paragrafů: vyšší minimální mzda a důchody. Co dalšího na vás vláda přichystala?

První leden zavádí do praxe dlouhou řadu novinek, které v uplynulých měsících schválili politici. Jednou z největších změn je výrazný nárůst minimální mzdy, která roste o 1 100 korun na 11 tisíc. Zvyšují se i důchody, ale také spotřební daň u tabáku, kvůli které zdraží cigarety. Politické strany zase budou muset před podzimními volbami více hlídat výdaje, dohlédne na ně nový úřad. Podívejte se na všechny změny, které nově platí.

Minimální mzda 11 000 korun, vyšší nemocenská a mateřská

Částku vláda po dlouhém jednání s odbory a zaměstnavateli zvýšila o víc než 11 procent. Důležité je, že se na tuto sumu dorovnává i handicapovaným, kteří dosud dostávali méně než lidé bez postižení.

Nemocenská, ošetřovné a mateřská se rovněž zvyšují. Upravily se totiž takzvané redukční hranice pro stanovení dávek. Naopak se v řádu stokorun snižují dávky na bydlení. 

minimální mzda

Důchodci si v průměru polepší o 309 korun

Rostou taky invalidní a pozůstalostní penze. Pevná část penze, která je pro všechny stejná, se ode dneška zvedá o 110 korun na 2 550 korun. Procentní výměra, v níž se odráží počet odpracovaných let a výše odvodů, se upravuje o 2,2 procenta. Zvedají se i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.

Starobní důchod pobíralo na konci září 2,39 milionu lidí. Průměrně činil 11 441 korun.

Zdraží cigarety a tabák

Může za to zvýšení spotřební daně, které se k dnešku promítá v praxi. Krabička s 20 kusy cigaret by mohla v jeho důsledku zdražit podle odhadů ministerstva financí o 1,10 až 1,20 korun.

Kuřáky čeká největší omezení v historii Česka.

Víc peněz pro zdravotníky

Lékařům a sestrám ve většině nemocnic v Česku ode dneška stoupnou platy. Ne všechna zařízení ale přidají zaměstnancům deset procent, jak schválila vláda. Polepší si i zaměstnanci příspěvkových organizací v kultuře či řidiči linkových autobusů.

Přísnější regulace hazardu

Lidé budou na speciálních stránkách moci nahlašovat nelegální herny. Novela má taky vyjasnit odpovědnost mezi úřady, aby si problém hazardu nepřehazovaly. Téma bude řešit výhradně Ministerstvo financí.

Nový zákon počítá počítá i s tím, že hráči se budou muset registrovat a povede se rejstřík vyloučených lidí, kteří nebudou smět hrát. Automaticky v něm budou všichni, kdo jsou v osobním bankrotu nebo hmotné nouzi. Registr ale zatím chybí a vznikne nejspíš až příští rok.

Mění se zdanění a odvody z výnosů z automatů ve prospěch obcí.

Herny, drogy, alkohol. Češi a jejich neřesti.

Lidé se snáze dostanou k informacím ze základních registrů

Zjednoduší se nahlašování změn úřadům. Záležitosti Češi vyřeší na vyšším množství míst.

Efektivnější podpora sportu

Novela má zajistit spravedlivější rozdělování dotací a zlepšit přehled o tom, kdo kolik dostává. Zákon má zajistit, že na podporu nedosáhne ten, kdo v minulosti nectil fair play.

Novela horního zákona přinese státu stovky milionů

Peníze do státní kasy půjdou díky zvýšení poplatku za těžbu hnědého uhlí. Zmenší se tím podíl pro obce, které ale mají dostat kompenzaci.

Strany musejí korigovat výdaje na volby

Před podzimními sněmovními volbami strany nesmějí utratit víc než 90 milionů korun. Na jejich hospodaření bude dohlížet nově vzniklý úřad v čele s Vojtěchem Weisem, který se k dnešku ujímá funkce.

Kdo je Vojtěch Weis?

Mocný Finanční analytický útvar odhalující miliardové podvody se plně osamostatňuje

Novela taky slibuje efektivnější boj proti praní špinavých peněz a tzv. finančnímu terorismu.

Úřady mají pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích

A můžou udělovat pokuty.  Fyzická kontrola by byla až krajním řešením. Mohla by přijít, pokud by se důvodné podezření na porušení zákona objevilo opakovaně. 

Víte, co pálíte a co vám za to hrozí?

Školy se ode dneška budou muset řídit vyhláškou, která zakazuje nezdravé potraviny ve školních bufetech a automatech.

SDÍLET
sinfin.digital