5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Leteckou tragédii v Kolumbii nepřežilo 75 lidí, mezi nimi i hráči prvoligového fotbalového klubu nebo dvě desítky novinářů. Šest lidí podle úřadů skončilo v péči lékařů. Sněmovna po měsících definitivně schválila „lex Babiš“. Jak moc omezí novela zákona o střetu zájmů podnikání Andreje Babiše? A koho si zvolil palestinský Fatah za svého vůdce? Projděte si přehled klíčových událostí dne.

Tragédie v Kolumbii

Letadlo s fotbalisty brazilského týmu Chapecoense se zřítilo v Kolumbii, kam letěli k finále Jihoamerického poháru. Na palubě bylo 81 lidí, šest z nich včetně tří hráčů podle úřadů tragédii přežilo. Kolumbijský úřad pro letectví za příčinu nehody označuje technickou závadu, kterou pilot ohlásil. Na místě nehody se už podařilo najít černé skříňky.

Vrak letadla

Novela zákona o střetu zájmů „lex Babiš“ schválena

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o střetu zájmů v senátní verzi. Omezuje podnikání členů vlády a přímo dopadá především na firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ten předlohu opět kritizoval a označil postup sněmovny za nehoráznost. ČSSD podle něj o zákonu lhala. 

Nervozita před jednáním OPEC tlačí ceny ropy dolů

Ceny ropy na světových trzích se propadly o téměř čtyři procenta. Barel se odpoledne prodával za zhruba 46 a půl dolaru. Pouhé hodiny před klíčovým jednáním ve Vídni jsou mezi vlivnými členy ropného kartelu OPEC hluboké neshody. Írán na schůzku míří pevně rozhodnutý nesnižovat objem své produkce, což je klíčový bod jednání, a kolem celého setkání panuje skepse. Trhy už na tuto nejistotu reagují.

Ropné pole ruského Lukoilu

Zátěžová zkouška posledního úseku dálnice D8

Estakáda u Prackovic, která je součástí posledního nedokončeného úseku dálnice D8, podstupuje zátěžové zkoušky. Stavaři na kritická místa posílají kamiony se stovkami tun nákladu. Po polovině zkoušek je podle Ředitelství silnic a dálnic potvrzeno, že most se prohýbá podle očekávání a je bezpečný. Dálnice se má otevřít v polovině prosince. 

Zátěžová zkouška dálnice D8

Fatah má nového vůdce

Palestinská strana Fatah si do čela jednomyslně znovuzvolila předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Vůbec první kongres Fatahu od roku 2009 začal v Ramalláhu a účastní se ho na 1300 delegátů, informovala agentura AP. Jednaosmdesátiletý Abbás byl do čela strany zvolen na pět let.

SDÍLET
sinfin.digital