5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

E15.cz

Česko je jednou z nejbohatších ekonomik v bývalém východním bloku. Mzdy však výrazně zaostávají oproti západu a nezdá se, že by se situace měla změnit. Proč tomu tak je?

Podle údajů Českého statistického úřadu dosahuje naše roční mzda průměrně jen 344 768 korun, zatímco v EU je to 929 000 korun. Po více než 25 letech od revoluce je to přeci jen určité zklamání.

Kupní síla průměrné mzdy v Česku je přitom na úrovni 59 procent unijního průměru. Hrubý domácí produkt (HDP) v paritě kupní síly přitom představoval v daném roce 86 procent průměru EU. Prostor pro vyšší mzdy tedy existuje. Proč je ale máme tak nízko?

1. Vysoký podíl průmyslu kvůli montovnám

Česká republika má jeden z nejvyšších podílů průmyslu z vyspělých zemí světa. V tomto sektoru u nás pracuje 37,4 procent pracovníků, kteří vytvářejí 37,3 procent hrubého domácího produktu. Přitom v Německu je průmyslu zaměstnáno 24,6 procent celkových pracovních sil, které vytvářejí dokonce 30,4 procent hrubého domácího produktu.

Ukazuje se tedy, že český průmysl vytváří výrazně nižší přidanou hodnotou než německý, což je vysvětlováno tím, že se převážně jedná o montovny, které nejsou zaměřeny na produkci finálních výrobků - firmy jsou nejčastěji subdodavatelé, především německým firmám. Může to ukazovat na malou schopnost českých manažerů pronikat na zahraniční trhy se svými vlastními brandovanými výrobky, ale také na problémy v českém školství.

2. Vysoké zdanění mezd

Mzdy v České republice jsou jedny z nejvíce zdaněných v celé Evropské unii. Ze své práce podle studie UBS odvádíme přibližně 57 procent mzdy. Bolístkou ekonomiku je především vysoké sociální pojištění. "Objem sociálních odvodů v poměru k HDP je v ČR jeden z nejvyšších v hospodářsky vyspělém světě," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky ale není žádný prostor pro snížení těchto odvodů: "Myslím, že když se podíváme na to, jak stárne populace, potřebujeme zvýšit valorizaci penzí. Domnívám se, že není možné, abychom podkopali systém sociálního zabezpečení tím, že by se snižovaly odvody firem na sociálním pojištění," uvedl premiér.

Další tři důvody, proč tomu tak je, se dočtete na webu E15.cz

sinfin.digital