Afrika, Kazachstán, Indie. Co českým firmám přinášejí Fialovy cesty po exotických zemích?

Premiér Petr Fiala (ODS) se daleko více než jeho předchůdci pokouší rozvíjet obchodní vztahy se státy, které jsou geograficky vzdálené od českých hranic. Letošní rok zahájil návštěvou Indie. Loni absolvoval rozsáhlou cestu po zemích střední a východní Asie nebo subsaharské Afriky. „Snažíme se pracovat na tom, aby naše firmy byly úspěšné i v regionech, na které se dosud zapomínalo,“ vysvětluje pro e15 vedoucí oddělení komunikace předsedy vlády Jakub Tomek. Samotní podnikatelé si tento přístup chválí a připomínají, že Fialovy mise přinesly konkrétní výsledky.

Například plzeňská Škoda Group se i díky premiérově loňské cestě do Uzbekistánu dohodla, že do této středoasijské země dodá třicet elektrických vlaků za 320 milionů eur (zhruba 7,9 miliardy korun). Jde o historicky největší zakázku, jakou kdy česká firma v Uzbekistánu získala. 

„Zakázka bude mít velmi pozitivní dopad na zásobu práce jak pro Škodu Group, tak pro naše dodavatele,“ pochvaluje si mluvčí společnosti Jan Švehla.

Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries ze skupiny Omnipol vytěžil z mise po střední Asii nové obchody v Kazachstánu a Uzbekistánu, kam dodal celkem čtyři letouny L 410 UVP-E20. 

„Předpokládáme, že těch letadel tam budeme provozovat víc. V Kazachstánu máme civilní provozovatele, kteří jsou spokojeni s našimi letadly L 410. Nahrazují stará ruská letadla západní technikou,“ sdělil médiím obchodní ředitel Aircraft Industries Tomáš Novák.

sinfin.digital