„Agrofertizace“ státní správy? Sněmovní výbor nedoporučil služební zákon, přijdou další změny

Markéta Žižková

Kontroverzní vládní návrh služebního zákona ve čtvrtek prošel dalším stupněm schvalování. Ústavně-právní výbor sněmovny ale neodhlasoval doporučení, aby sněmovna legislativu přijala. Souhlasil ovšem s několika pozměňovacími návrhy. Podle informací INFO.CZ by přitom i ze strany vládní koalice měly během druhého čtení přijít další změny. Největší emoce vzbuzují stále stejné body: změny v hodnocení státních zaměstnanců nebo dvoukolový systém výběrového řízení, v něm by se do druhého kola mohly přihlásit i osoby mimo státní správu. Během debaty padala i slova o „agrofertizaci“ státní správy v narážce na osobu premiéra Andreje Babiše. Ten se přitom snaží o to, aby norma prošla co nejrychleji.

Výbor na svém čtvrtečním zasedání podpořil mimo jiné pozměňovací návrh lidovce Jana Bartoška, podle něhož by se nutný rozestup mezi hodnocením státních zaměstnanců prodloužil ze čtyřiceti dnů, které navrhuje vláda, na devadesát dní.

Jak už INFO.CZ dříve informovalo, právě návrh na změnu hodnocení vyvolal mezi státními zaměstnanci vlnu nevole. Obávali se, že by se časté hodnocení mohlo zneužívat ke zbavování se „nepohodlných“ zaměstnanců. Nad tímto se bodem se pozastavovala i Evropská komise. Ta se o zákon zajímá už kvůli tomu, že je podmínkou pro to, aby Česko mohlo čerpat evropské fondy.

Služební zákon se vrací k poslancům. Nejdřív se bude dohadovat koalice, ČSSD chce změny

sinfin.digital