Alespoň ví, kde leží ČR... Tuzemští politici uznávají vítězství Trumpa, Zeman ho pozval do ČR

ČTK

Kristína Paulenková

Lukáš Pospíšil

Prezident Miloš Zeman má z výsledku voleb radost. Trumpa ostatně před volbami otevřeně podpořil. Teď mu poslal blahopřejný dopis a pozval ho do Prahy. Vláda je odměřenější. 

Respekt k výsledku voleb a víra, že dosavadní vztahy Česka s USA zůstanou beze zeměny. Takové jsou v reakce českých politiků v kostce. Premiér Bohuslav Sobotka věří, že Washington bude i nadále stejně spolehlivým partnerem.

Analýza volebního úspěchu Donalda Trumpa pohledem premiéra Sobotky? Vsadil podle něj na agresivní populismus a sesbíral protestní hlasy zprava i zleva. Nejtěžší pro budoucího prezidenta podle předsedy české vlády bude překonat vzniklé rozdělení americké společnosti.

Byznysmen hodnotí byznysmena

Vicepremiér Andrej Babiš věří, že Trump v Oválné pracovně zvolí o poznání mírnější tón. Republikánova předvolební rétorika podle něj byla někdy přehnaná a někdy trochu šílená. „Asi je oslovil svým pragmatismem a jasnou řečí. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu, ze kterého žije úzká skupina politiků a lobbistů,“ dodal ministr financí. Věří, že Spojené státy i s novým prezidentem v čele budou spolehlivým partnerem a pomůžou s ukončením konfliktů na Blízkém východě.   

A co Hrad?

Prezident Miloš Zeman neskrývá, že ho výsledek voleb těší. Ocenil Trumpovy názory na migraci a boj s islamisty. Věří, že se vztahy ČR-USA budou zlepšovat a nebudou zatížené „některými nedorozuměními“. Zeman v této souvislosti zmínil velvyslance Schapira, který si ho před časem znepřátelil a nesmí na Pražský hrad.

Prezident ocenil Trumpův styl, který je podle něj někdy drsný, ale vyhýbá se politické korektnosti.  

„Vážím si způsobu vystupování Donalda Trumpa.“

Trump pohledem vrchního diplomata

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pogratuloval vítězi z jihokorejského Soulu. „Přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví," řekl médiím.

Trump v kampani mluvil například o tom, že NATO, které vzniklo jako protiváha sovětské moci, je překonané. Naznačil také, že USA nemusí přispěchat k obraně napadených aliančních členů, kteří neodvádějí dostatek peněz na armádu. Zaorálek si ale myslí, že skutečná Trumpova politika se bude od předvolebních prohlášení lišit.

„Jsem přesvědčen, že americká politika nebude procházet razantními změnami a že nebudou zpochybňovány závazky, které vůči sobě máme. Jde o společnou bezpečnost. I pro Spojené státy je důležitá stabilita Evropy,“ dodal v České televizi šéf české diplomacie.

Také poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil doufá, že v otázkách bezpečnosti a spolupráce v NATO zůstane vše při starém.

Reagovala také KSČM. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa byla Hillary Clintonová slabá protikandidátka a vítězství Trumpa se dalo očekávat. „Hilary Clintonová byla již v kampani příliš militaristická a to ji připravilo o hlasy promírových aktivistů. Mimo jiné to byla zrada na programových základech demokratů," sdělil médiím.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se vyjádřil k výsledku na svém twitterovém účtu. Doufá, že Trump nesplní předvolební sliby.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital