Alespoň ví, kde leží ČR... Tuzemští politici uznávají vítězství Trumpa, Zeman ho pozval do ČR

ČTK

Kristína Paulenková

Lukáš Pospíšil

Prezident Miloš Zeman má z výsledku voleb radost. Trumpa ostatně před volbami otevřeně podpořil. Teď mu poslal blahopřejný dopis a pozval ho do Prahy. Vláda je odměřenější. 

Respekt k výsledku voleb a víra, že dosavadní vztahy Česka s USA zůstanou beze zeměny. Takové jsou v reakce českých politiků v kostce. Premiér Bohuslav Sobotka věří, že Washington bude i nadále stejně spolehlivým partnerem.

Analýza volebního úspěchu Donalda Trumpa pohledem premiéra Sobotky? Vsadil podle něj na agresivní populismus a sesbíral protestní hlasy zprava i zleva. Nejtěžší pro budoucího prezidenta podle předsedy české vlády bude překonat vzniklé rozdělení americké společnosti.

Byznysmen hodnotí byznysmena

Vicepremiér Andrej Babiš věří, že Trump v Oválné pracovně zvolí o poznání mírnější tón. Republikánova předvolební rétorika podle něj byla někdy přehnaná a někdy trochu šílená. „Asi je oslovil svým pragmatismem a jasnou řečí. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu, ze kterého žije úzká skupina politiků a lobbistů,“ dodal ministr financí. Věří, že Spojené státy i s novým prezidentem v čele budou spolehlivým partnerem a pomůžou s ukončením konfliktů na Blízkém východě.   

A co Hrad?

Prezident Miloš Zeman neskrývá, že ho výsledek voleb těší. Ocenil Trumpovy názory na migraci a boj s islamisty. Věří, že se vztahy ČR-USA budou zlepšovat a nebudou zatížené „některými nedorozuměními“. Zeman v této souvislosti zmínil velvyslance Schapira, který si ho před časem znepřátelil a nesmí na Pražský hrad.

Prezident ocenil Trumpův styl, který je podle něj někdy drsný, ale vyhýbá se politické korektnosti.  

sinfin.digital