Aliance ČSSD a Zelených? To není chytračení a počítání procent. To je vize budoucnosti, říká Šmarda

Místopředseda sociálních demokratů Michal Šmarda v rozhovoru pro INFO.cz vysvětluje, proč se ČSSD pokouší oslovit další partnery, mimo jiné Stranu zelených, se kterými by chtěla kandidovat už v letošních sněmovních volbách. Podle něj je to logická reakce na vznikající konzervativní a liberální blok stran. Zároveň zdůrazňuje, že se také hnutí ANO viditelně posouvá doprava. Šmarda detailně popisuje programová východiska aliance, nakonec je také přesvědčený, že by mělo jít o dlouhodobý projekt. „To není chytračení a počítání procent. To je vize budoucnosti,“ míní.

Vedení sociálních demokratů o víkendu rozhodlo, že chce jít do voleb v alianci, jejíž součástí mají být třeba Zelení nebo odbory. Jakou máte konkrétní představu, a jaké cíle?

Jde o to, že by sociální demokracie nabídla místa na svých kandidátkách stranám, organizacím a osobnostem, kterým záleží na tom, aby se naše společnost nevydala cestou boření sociálního státu. Jde například o zástupce Strany zelených, lidi z odborových svazů, ale i zástupce menších lokálních stran nebo malých stran, které vznikly na levici. Je to zkrátka pokus dát všechny tyto lidi dohromady na platformě sociální demokracie. Jsem přesvědčený, že je to dnes důležitější než kdy jindy.

Proč?

Protože vidíme, že tady vznikají silné pravicové bloky, které spolu rychle nacházejí společnou řeč. Viděli jsme to také při hlasování o daňovém balíčku, kdy se spojilo hnutí ANO s ODS. A my zkrátka musíme obhajobu silného sociálního státu, tak jak ho lidé znají, proti těmto politikům postavit. Musíme pro to udělat maximum možného.

Nemůžeme jen tak dovolit, aby se sem vraceli démoni minulosti, jako například privatizace a poplatky ve zdravotnictví, školné, privatizace důchodového systému, zvyšování věku odchodu do důchodu a podobně. Těch věcí, kterých by se lidé museli vzdát v případě, že by pokračoval trend v osekávání státu a snižování jeho příjmů, je celá řada. A my máme povinnost proti tomu bojovat.

V jaké fází se nachází vyjednávání?

S některými partnery jsme už vedli základní programovou debatu. S jinými jsme ověřovali, zda jsou k takové spolupráci ochotni přistoupit. Pokud jde o Zelené, což jsou jednání, u kterých jsem byl nejvíc, řekl bych to takto: programově jsme si velmi blízko a rozcházíme se spíš v důrazech na různá témata. Lišíme se hlavně v očích lidí, kteří si ještě neuvědomili, jak moc se svět mění. Obhajoba sociálních práv a důstojné práce za důstojnou mzdu vyžaduje do budoucna zcela nové přístupy.

Na jedné straně už nepůjde hájit zájmy zaměstnanců tím, že budu udržovat v chodu starý svět, na druhé straně ale nemohu požadovat překotnou restrukturalizaci průmyslu, aniž bych myslel na to, aby na ni nedopláceli ti nejslabší. Existuje spousta předsudků, kterým čelí na jedné straně ČSSD, na druhé straně Zelení. Ale já jsem přesvědčený, že syntéza našich programů je něco, co nabízí řešení problémů České republiky pro 21. století.

sinfin.digital