Americký radar v Česku? Sci-fi, vzkázal Sobotka Trumpovu týmu

Lukáš Pospíšil

O vybudování radarové základny v Česku mluvil spolupracovník zvoleného amerického prezidenta Rudy Giuliani. Trumpův viceprezidentský kandidát Mike Pence zase před volbami podpořil myšlenku raketového deštníku ve střední Evropě. Podle premiéra Sobotky jsou tyto úvahy mimo diskuzi.

Téma, které před lety hýbalo českou společností, se spolu se změnou v Bílém domě vrací opatrně do debaty. Radar nebo raketovou základnu by v Česku rád umístil někdejší starosta New Yorku Rudy Giuliani. „Znovu zavedeme jaderný štít pro Polsko i Českou republiku, zvýšíme počty v armádě na 550 tisíc, na rozdíl od (Obamových) plánů snížení na 420 tisíc, umístíme víc jednotek do NATO a pošleme je k hranicím,“ uvedl podle České televize.

Od Giulianiho, o kterém se spekuluje jako o možném ministrovi zahraničí, zazněl jeden z dosud nejkonkrétnějších možných dopadů, které by střídání amerických prezidentů mohlo střední Evropě v oblasti bezpečnosti přinést. I když ještě dlouho nepůjde o nic víc než pouhou úvahu. Sobotka totiž něco takového razantně odmítá.

„Je to sci-fi, které se nenaplní.“

sinfin.digital