Americký radar v Česku? Sci-fi, vzkázal Sobotka Trumpovu týmu

O vybudování radarové základny v Česku mluvil spolupracovník zvoleného amerického prezidenta Rudy Giuliani. Trumpův viceprezidentský kandidát Mike Pence zase před volbami podpořil myšlenku raketového deštníku ve střední Evropě. Podle premiéra Sobotky jsou tyto úvahy mimo diskuzi.

Téma, které před lety hýbalo českou společností, se spolu se změnou v Bílém domě vrací opatrně do debaty. Radar nebo raketovou základnu by v Česku rád umístil někdejší starosta New Yorku Rudy Giuliani. „Znovu zavedeme jaderný štít pro Polsko i Českou republiku, zvýšíme počty v armádě na 550 tisíc, na rozdíl od (Obamových) plánů snížení na 420 tisíc, umístíme víc jednotek do NATO a pošleme je k hranicím,“ uvedl podle České televize.

Od Giulianiho, o kterém se spekuluje jako o možném ministrovi zahraničí, zazněl jeden z dosud nejkonkrétnějších možných dopadů, které by střídání amerických prezidentů mohlo střední Evropě v oblasti bezpečnosti přinést. I když ještě dlouho nepůjde o nic víc než pouhou úvahu. Sobotka totiž něco takového razantně odmítá.

„Je to sci-fi, které se nenaplní.“

Sobotka připomíná, že v minulosti se o americkém radaru v Brdech uvažovalo jako o obraně proti íránskému arzenálu. Teherán ale se západem vážou nové dohody a jeho prioritou je teď byznys a ropa, nikoli zbrojení. Naopak vztahy s Ruskem jsou nebývale vyhrocené a americký projekt by je podle Sobotky ještě zhoršil. Předseda vlády chce podpořit dialog mezi Trumpem a Putinem, který ovšem může přinést netušené důsledky třeba pro Ukrajinu.

Poslechne Trump poradce nebo hlavně sebe?

ČR a závazky k NATO

Česko se členstvím v alianci zavázalo, že bude dávat na armádu 2 % HDP. Dlouhodobě vynakládá výrazně méně. Podle premiéra Sobotky je objem možné odvádět až od roku 2025. Do té doby prý ČR není schopná peníze smysluplně utratit.

Projekt radaru ve středoevropském prostoru jde přímo proti jeho zájmům. Na druhou stranu: poměrně otevřeně o podobném plánu mluvil před volbami i Mike Pence, Trumpova budoucí pravá ruka. Před novou americkou administrativou se rýsuje dilema.

Připomeňte si, co řekl kandidát na viceprezidenta Pence na podzim v předvolební debatě o vztazích s Ruskem (v angličtině):

České ministerstvo obrany se zatím k debatám o radaru staví zdrženlivě. „Nevím, do jaké míry je to spekulace, takže to nemá smysl komentovat. Ještě není sestavena vláda. Počkejme chvíli,“ řekl MF Dnes ministr Martin Stropnický (ANO). 

SDÍLET
sinfin.digital