Analytik Medianu pro INFO.CZ: Kvůli kauze Babiše ml. začínají pochybovat i příznivci ANO

Nejnovější vývoj v kauze farmy Čapí hnízdo a otázky kolem cesty Andreje Babiše mladšího na Krym u veřejnosti rezonují. Ukazují na to výsledky bleskového průzkumu, který přinesla společnost Median. U odpovědi na otázku, co by se mělo dít dále, se lidé dělí do tří skupin a zahrnují tak prakticky celé spektrum možností. „Budoucí možný vývoj, jak se o něm mluví i obecně, je podle jedné skupiny ten, že by pokračovala vláda ve složení současném, další zhruba třetina navrhuje, aby byl nahrazen premiér, a poslední část si přeje odstoupení vlády a vypsání nových voleb,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ analytik společnosti Median Přemysl Čech. „Stále se dá říct, že společnost je rozdělaná na dva segmenty. Tato segmentace pak víceméně určuje všechny hlavní postoje. My jsme nově pozorovali, že i mezi příznivci ANO začíná být určitá skupina lidí, kteří zvažují, jestli by ten vývoj neměl jít trochu jiným směrem,“ dodává.

Vyplývá ze závěrů vašeho průzkumu, že je aktuální vývoj kolem kauzy Čapí hnízdo a Andreje Babiše mladšího pro veřejnost významný? Sledují ho lidé?

Určitě případ sledují. TV Seznam před týdnem publikovala tzv. nové informace ke kauze (klíčový skrytě natočený rozhovor s Babišem mladším - pozn. redakce). My jsme dělali hned následující den výzkum. Ptali jsme se lidí a zhruba polovina z nich ty základní věci, které byly komunikované, jako kde se nacházel Babiš mladší, jaký je vlastně postoj premiéra k případu a tak dále, sledovala. To byly všechno věci, které lidi zajímaly a kterým věnovali pozornost. Myslíme, že kolem padesáti až šedesáti procent lidí vývoj stále sleduje a reaguje na něj vnitřně.

Vláda krizi ustojí. Odpor veřejnosti je takticky i programově mělký. Komentář Vratislava Dostála

Podle vašeho průzkumu vnímají lidé poměrně vážně i provázanost premiéra s doktorkou a kandidátkou za hnutí ANO v nedávných komunálních volbách Ditou Protopopovou. Co konkrétně je zajímá.

Mezi tzv. nové informace patří i ta, kde se Andrej Babiš junior nalézal a kdo o něj pečoval. Byla vydána zpráva, že premiérův syn není zdravotně způsobilý. To je ale informace stará už tak půl roku. Ovšem kdo ty posudky psal a jaké tam jsou vzájemné vztahy, bylo publikováno až nyní.

Vychází vám z toho, že by současná situace mohla změnit pohled Čechů na premiéra Babiše a případně se i promítnout do preferencí hnutí ANO?

My jsme se ve výzkumu ptali, zda nové informace mohou ovlivnit celkové politické uspořádání. Tázali jsme se lidí, zda mají nějaké obavy z budoucího vývoje. Zajímavé je to, že lidé jsou co do názoru rozděleni zhruba na třetiny. Budoucí možný vývoj, jak se o něm mluví i obecně, je podle jedné skupiny tedy ten, že by pokračovala vláda ve složení současném, další zhruba třetina navrhuje, aby byl nahrazen premiér, a poslední část si přeje odstoupení vlády a vypsání nových voleb.

PŘEHLEDNĚ: Co víme o kauze Babiše juniora a které důležité informace chybí?

Je možné z výsledků vyčíst, zda se mění i názor voličů hnutí ANO?

Stále se dá říct, že společnost je rozdělaná na dva segmenty. Tato segmentace pak víceméně určuje všechny hlavní postoje. Pravicovější voliči, vzdělanější vrstvy mají v podstatě jednu linii. Skupina „běžných“ lidí, příznivců pana prezidenta je druhou skupinou. Tato základní dělba se stereotypně opakuje při třídění odpovědí na všechny tyto základní otázky.

My jsme nově pozorovali, že i mezi příznivci ANO začíná být určitá skupina lidí, kteří zvažují, jestli by ten vývoj neměl jít trochu jiným směrem.

Vaše údaje ukazují, že čím dál více lidí vnímá kauzu Čapího hnízda jako závažnou. Čím to, že tím už nejsou naopak unaveni?

Ano, ukazuje to meziroční srovnání. Tam je vidět, že dochází k posílení skupiny lidí, kteří říkají, že je kauza důležitá. Ale je to rozdíl pouhých několika málo procent.

Zjistili jste v rámci výzkumu něco, co vás zaujalo nebo překvapilo?

Já si myslím, že víceméně každá skupina, která ve společnosti zaujme významnější místo, do sebe natáhne řadu kariérních jedinců, kterým ani nejde o ideje, ale o určité postavení. Myslím, že jsme všichni pozorovali, že řada protagonistů, kteří ze začátku vstoupili do hnutí ANO, už stranu opustila. Je vidět, že tam probíhá určitý proces.

Za socialismu umíraly stovky vojáků. Historici dospěli k ohromujícím číslům o obětech vojny

Domnívám se, že vyhraňování postojů se s každou další kauzou a tématem prohlubuje. Když jsme se ptali na premiéra Babiše, tak šlo vidět, že nadpoloviční skupina uznává jeho ekonomické výsledky a vnímá pozitivně boj s korupcí. U otázky, jestli šéf ANO nějakým způsobem rozděluje společnost, je ale jasný postoj, že ano.

Chystáte se vývoj dále sledovat a přijít i s dalším výzkumem?

My jako společnost děláme více takovýchto projektů. Monitorovali jsme podobné situace okolo Topolánkovy kauzy. Když byly prezidentské volby, tak jsme dělali kontinuální panelový projekt na měření nálady posledních okamžiků před hlasováním. Pokud se ve společnosti něco děje, tak se snažíme reflexi přinést.

SDÍLET
sinfin.digital