Andrej Babiš potvrdil, že se kvůli zákonu o střetu zájmů Agrofertu zbaví

Info.cz

23. 12. 2016 • 16:47

Podle ministra financí Andreje Babiše se na zákonu o střetu zájmů, který vetoval Miloš Zeman, domluvili premiér Bohuslav Sobotka s Miroslavem Kalouskem. Pokud ale zákon projde, Agrofertu se zbaví. O odchodu z politiky neuvažuje. Potvrdil to v rozhovoru pro Novinky.cz.

Babiš nechtěl specifikovat, jak bude postupovat. Je pravděpodobné, že své podnikání převede do svěřeneckého fondu, konkrétní kroky ale zatím nepodnikl. „Definitivní je, že vyhovím tomu zákonu, i když je protiústavní a nekorektní. Neznamená to, že nebudu dále usilovat o to, abych se domohl svých práv,“ řekl. 

Babiš si stěžoval, že proti němu stojí etablované strany a hnutí ANO stojí proti všem stranám. Kategoricky odmítl, že mezi ním a prezidentem Milošem Zemanem existuje spojenectví. 

Dále si stěžoval, že ho Sobotka neustále kritizuje. Přitom on si prý stále stojí za svým v mnoha tématech, například ohledně uprchlické krize. „Pro mě jednoznačně za celou situaci v Německu může paní Merkelová. Podstata je v tom, že pozvala migranty. Já jsem vždy říkal, že jim musíme tu vnější hranici uzavřít,“ nechal se Babiš slyšet.

Na adresu uprchlíků nešetřil kritiky, podle něj do Evropy přicházejí lidé za sociálními dávkami a Evropa by si měla chránit své hranice a inspirovat se Izraelem.

O budoucím volebním programu hnutí ANO se Babiš v rozhovoru pro Novinky.cz bavit nechtěl. „Jednak je na to ještě brzo a jednak si to musíme ještě spočítat. Sociální demokracie většinou něco říká, aniž by to měla spočítané, protože vychází z toho, že zdroje jsou, jak říkal pan Špidla,“ kritizoval ČSSD.  

SDÍLET