ANO už má náhradu za Teličku. Do Evropského parlamentu chce vyslat špičkového diplomata

Hnutí ANO ví, koho by v případě, že by Pavel Telička rezignoval na křeslo europoslance, vyslalo místo něj do Evropského parlamentu. Podle zjištění redakce INFO.CZ by měl tým stávajících europoslanců za ANO doplnit špičkový diplomat Ivan Jančárek, který v současné době působí na Ministerstvu zahraničních věcí. Telička se s hnutím ANO rozešel po dlouhých neshodách včera, médiím to potvrdil předseda hnutí Andrej Babiš.

Europoslanec Pavel Telička se k tomu, zda se vzdá křesla v Evropském parlamentu, kam byl v roce 2014 zvolen jako jednička na kandidátce hnutí ANO, zatím nevyjádřil – tiskový brífink plánuje na zítra. Hnutí ANO Andreje Babiše, s nímž se Telička včera po vleklých sporech kvůli směřování zahraniční a evropské politiky definitivně rozešel, má ale i tak v záloze jiného muže, kterého by v případě potřeby vyslalo do Bruselu a Štrasburku.

„Nevím o tom, že by chtěl pan Telička rezignovat. Pokud by se tak stalo, tak určitě náhradu máme," řekl INFO.CZ Andrej Babiš.

Teličkova sóloakce. „My s ANO pokračujeme," vzkazují z Bruselu Babišovy europoslankyně

Podle zjištění redakce INFO.CZ by jí měl být špičkový kariérní diplomat Ivan Jančárek, který v roce 2014 za ANO kandidoval do Evropského parlamentu na pátém (už nepostupovém) místě. Jančárek redakci napsal, že v „současné době nepovažuje za nutné se k uvedenému tématu vyjadřovat“.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Jančárek nyní působí na Ministerstvu zahraničních věcí, kde vede Odbor států subsaharské Afriky a je zástupcem náměstka. V minulosti byl velvyslancem v Dánsku a Brazílii a na Ministerstvu zahraničí vedl z pozice vrchního ředitele Sekci Evropské unie. Působil také v delegaci pro vyjednávání o vstupu ČR do EU.

Za hnutí ANO byli v roce 2014 zvoleni čtyři europoslanci a europoslankyně. Kromě Pavla Teličky také Petr Ježek, Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Kromě Dlabajové, která do Evropského parlamentu odcházela ze soukromého sektoru a místa předsedkyně Krajské hospodářské komory Zlínského kraje, všichni v minulosti působili na Ministerstvu zahraničních věcí.

SDÍLET
sinfin.digital