ANO už má náhradu za Teličku. Do Evropského parlamentu chce vyslat špičkového diplomata

Lucie Bednárová

12. 10. 2017 • 14:43

Hnutí ANO ví, koho by v případě, že by Pavel Telička rezignoval na křeslo europoslance, vyslalo místo něj do Evropského parlamentu. Podle zjištění redakce INFO.CZ by měl tým stávajících europoslanců za ANO doplnit špičkový diplomat Ivan Jančárek, který v současné době působí na Ministerstvu zahraničních věcí. Telička se s hnutím ANO rozešel po dlouhých neshodách včera, médiím to potvrdil předseda hnutí Andrej Babiš.

Europoslanec Pavel Telička se k tomu, zda se vzdá křesla v Evropském parlamentu, kam byl v roce 2014 zvolen jako jednička na kandidátce hnutí ANO, zatím nevyjádřil – tiskový brífink plánuje na zítra. Hnutí ANO Andreje Babiše, s nímž se Telička včera po vleklých sporech kvůli směřování zahraniční a evropské politiky definitivně rozešel, má ale i tak v záloze jiného muže, kterého by v případě potřeby vyslalo do Bruselu a Štrasburku.

„Nevím o tom, že by chtěl pan Telička rezignovat. Pokud by se tak stalo, tak určitě náhradu máme," řekl INFO.CZ Andrej Babiš.

Podle zjištění redakce INFO.CZ by jí měl být špičkový kariérní diplomat Ivan Jančárek, který v roce 2014 za ANO kandidoval do Evropského parlamentu na pátém (už nepostupovém) místě. Jančárek redakci napsal, že v „současné době nepovažuje za nutné se k uvedenému tématu vyjadřovat“.

Jančárek nyní působí na Ministerstvu zahraničních věcí, kde vede Odbor států subsaharské Afriky a je zástupcem náměstka. V minulosti byl velvyslancem v Dánsku a Brazílii a na Ministerstvu zahraničí vedl z pozice vrchního ředitele Sekci Evropské unie. Působil také v delegaci pro vyjednávání o vstupu ČR do EU.

Za hnutí ANO byli v roce 2014 zvoleni čtyři europoslanci a europoslankyně. Kromě Pavla Teličky také Petr Ježek, Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Kromě Dlabajové, která do Evropského parlamentu odcházela ze soukromého sektoru a místa předsedkyně Krajské hospodářské komory Zlínského kraje, všichni v minulosti působili na Ministerstvu zahraničních věcí.

SDÍLET