Babiš: Bakala zdevastoval celý kraj, podvedl lidi a my teď za něj musíme zachraňovat OKD

urm

23. 12. 2019 • 09:56

Premiér Andrej Babiš ve svém pravidelném týdenním hlášení na Facebooku ostře zaútočil na miliardáře Zdeňka Bakalu. Stát totiž musí opět zachraňovat OKD, která dříve Bakalovy patřila. Firma se potýká nejen s klesající cenou uhlí, ale také s výpadkem těžby po tragickém výbuchu na Stonavě, při němž zahynulo 13 horníků.

„Zdeněk Bakala zdevastoval celý kraj a k tomu podvedl lidi, připravil je o 40.000 bytů. Firmu a pracovní místa jsme museli zachraňovat my, když jsem dělal ministra financí. Převzali jsme odpovědnost nejen za 7 tisíc zaměstnanců, ale i za celou firmu, která sice byla v absolutním rozkladu, ale pořád na ni závisel průmysl v regionu,“ uvedl Babiš.

Sám očekává, že současné vedení OKD firmu restrukturalizuje a navýší těžbu. Firma podle Babiše má hotovost, ale i tak se musí dělat sanace, s nimiž zjevně pomůže stát. Pomoci se zřejmě od státu dočká i další ostravský podnik, huť Liberty Ostrava, bývalého ArcelorMittal.

„Bývalí vlastníci ArcelorMittal si mezi roky 2013 až 2017 vyplatili téměř 50 miliard korun a podniku teď chybí prostředky na investice. My jsme připravení současnému majiteli pomoct s národními i evropskými fondy, pomůžeme jim vybudovat energetický přivaděč, ale rozhodně nejsme ochotni platit za účty zahraničním vlastníkům. Jsou to oni, kdo musí začít s investicemi,“ dodal Babiš.

SDÍLET