Babiš zplundroval Česko. Ekonomicky, lidsky, morálně i ekologicky, má jasno Farský

První místopředseda hnutí STAN Jan Farský v obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ popisuje atmosféru i předvolební plány strany, která jde letos do voleb v koalici s Piráty. Podle něj je skoro jisté, že navzdory letní ztrátě podpory půjde koalice nahoru. Farský také věří, že po volbách vznikne nová většina, která skoncuje s vládou Andreje Babiše. Českou republiku podle něj současný kabinet doslova zplundroval. Ekonomicky, lidsky, morálně i ekologicky.

Čím dál častěji slýchám názor, že to měl být Vít Rakušan, koho měla koalice Pirátů se Starosty a nezávislými poslat do voleb jako svého kandidáta na premiéra. Co si o tom myslíte?

Tak já jsem prvním místopředsedou hnutí, jehož předsedou je Vít Rakušan. Moc dobře znám jeho schopnosti, známe se delší dobu, než po kterou jsme spolu ve vysoké politice. Takže moc dobře vím, že by to zvládnul naprosto skvěle. Zároveň ale moc dobře vím, že to skvěle zvládne také Ivan Bartoš, a stojím za ním. Je to vzdělaný a slušný člověk, kdo má šanci se s ním potkat a promluvit, tak to moc dobře ví. A přestože se o něm traduje hrozně moc předsudků, uvnitř je to stále ten stejný Ivan, který to prostě dokáže. Takže tady se na dané téma vůbec nevede debata. My jsme šli do koalice s touto dohodou, ta koalice má dva lídry a jednoho kandidáta na premiéra. A tak to má být.

A co kandidátky? Když vaše dohoda s Piráty vznikala, STAN na tom byl v preferencích o něco hůře než dnes, na což byl brán ohled při jejich vzniku. V mezičase se ale vaše síly přece jen vyrovnaly…

Kandidátky jsou uzavřené, takže už není moc co řešit. Zároveň ale musím připustit, že podobné názory uvnitř STAN zazněly. Jejich síla ale odpovídá zcela minimálnímu počtu lidí v rámci celého našeho hnutí. Bylo by divné, kdyby něco podobného nezaznělo, je to ale zcela marginální pozice. Dohoda je zkrátka uzavřená a podaná ruka starosty platí.

Co jste si říkal během jara, když vaší koalici začaly klesat preference?

Já jsem byl nejvíc vyděšený z těch třiceti procent, které nám předpovídaly některé agentury v únoru. Najednou vás něco takového strašně paralyzuje, dostanete se pod tlak, fouká na vás ze všech stran. Každá chyba je obrovsky nasvícená, a že jsme nějaké chyby skutečně udělali. To číslo ale bylo hlavně úplně mimo realitu. Podle mého odhadu je naše přirozené pásmo, kam se můžeme dostat, někde okolo pětadvaceti procent.

A věřím tomu, že se tam můžeme skutečně dostat, teď bude záležet hlavně na tom, jak zafungujeme následujících pět týdnů. Podle mé zkušenosti to zvládneme a až do voleb půjdeme po jednotlivých procentech nahoru. Naše výhoda je, že nejsme centralizovaný marketingový projekt, ale naopak hnutím, které má své zástupce napříč republikou, a ti všichni se nyní budou postupně aktivizovat v kampani.

Vždyť v roce 2017 jsme měli ještě v červenci necelá dvě procenta, a v říjnu nakonec pět. V podobných proporcích jsme schopni to zvedat i letos. Ve finále to bude tak, že naši místní starostové, naši lokální opinion lídři zapracují, a to, co neumí změřit průzkumy, oni zvednou.

Já jsem byl nejvíc vyděšený z těch třiceti procent, které nám předpovídaly některé agentury v únoru.

Ostatně Vít Rakušan ve svém projevu na sněmu delegáty varoval před tím, aby propadali nějakému poraženectví, a současně je všechny vyzval k tomu, aby se zapojili do kampaně…

A ještě tam byl jeden důležitý prvek: aby lidi nerezignovali. Část lidí totiž tvrdí, že chodit k volbám je zbytečné, protože se stejně nic nezmění. Jasně, před každými volbami říkáme, že na každém hlasu záleží. Letos jsou ale volby skutečně o tom, jestli budeme mít s koalicí SPOLU většinu. Pokud se nám to nepodaří, čekají nás další čtyři roky totálního marasmu.

Pokud to dáme, je tady aspoň nějaká šance, že se poměry začnou narovnávat. Česká republika je ve strašném rozkladu, a já pevně věřím, že to nakonec zvládneme a dohodu s koalicí SPOLU – navzdory Miloši Zemanovi, který do toho bude třeba ještě rok házet vidle – uzavřeme. Jednoduché to nebude, ale většina ve sněmovně toho už umí celkem hodně.

A jaká je teď vlastně atmosféra ve vašem hnutí?

Podepíšu to, co říká Vítek. To, že diskutujeme, je moc dobře – důležité ale také je, že když vyjdu do ulic, tak nepoznám, kdo je z Pirátů a kdo od nás. Prostě to funguje. A to si musíme uvědomit, že jediná konstelace, kde se člověk s nikým nedohaduje, je taková, když kandiduje sám za sebe. Jinak je to vždy uvnitř strany, anebo v koalici tak, že nesete odpovědnost také za své kolegy, za vše, co říkají a s čím jdou do voleb. Je to o umění dohodnout se, uzavírat kompromisy. Taková je ale demokracie. Ta vždy generuje debaty a různé pozice. V našem případě je ale daleko silnější touha po spolupráci, jasně jsme si řekli, že jdeme volby vyhrát.

„Tato země je ukradená. Pojďme to změnit.“ Rakušan suverénně obhájil post předsedy a vytyčil jasný cíl do voleb

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co plánuje koalice Pirátů a STAN do posledních týdnů kampaně?
  • Co chce Farský řešit s lidmi na náměstích?
  • A proč nepozvali na sněm zástupce ČSSD?
sinfin.digital