Babiš jako Trump. Vlivný britský týdeník věští šéfovi hnutí ANO vítězství ve volbách

Pokud měl zákon o střetu zájmů dostat Andreje Babiše z politiky, nevypadá, že by to zabralo, konstatuje vlivný britský týdeník the Economist. Dle jeho názoru zákon spíše posílí už tak silnou pozici šéfa hnutí ANO na české politické scéně. Po podzimních parlamentních volbách se Česko může stát další zemí Západu, v jejímž čele stojí mediální plutokrat, píše the Economist se zřejmou narážkou na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„V dnešní politice se vyplatí být mediálním plutokratem,“ konstatuje v úvodu the Economist a dává za příklad Českou republiku, v níž se ministrem financí stal mediální magnát a miliardář Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO přitom může pomýšlet i výš, týdeník poukazuje na průzkumy, které před podzimními parlamentními volbami favorizují hnutí ANO.

Babiš aneb Lžu, ale letím vzhůru. Komentář Bohumila Pečinky

„11. ledna se proti Babišovi spojil zbytek českého politického establišmentu a prosadil zákon, který zakazuje členovi vlády vlastnit média nebo vlastnit více než čtvrtinový podíl ve společnosti, která usiluje o veřejné zakázky nebo dotace z EU. Pro zákon během hlasování zvedla ruku naprostá dvaasedmdesátiprocentní většina,“ komentuje the Economist dění v Česku.

„Pokud bylo cílem dostat Babiše z politiky, nezdá se, že by to fungovalo,“ konstatuje hned nato týdeník. Babiš totiž na konci ledna oznámil, že aby se vyhnul střetu zájmů, převede své podniky do svěřeneckých fondů. Zákon tak dle Economistu ve skutečnosti může Babiše spíše posílit, umožní mu o sobě hovořit jako o „politickém outsiderovi“, který jde proti zavedenému systému a ostatní mu hází klacky pod nohy, protože je jasné, že zákon byl od počátku namířen proti němu. „Babiš je jedinou osobou, na kterou bude mít (zákon) reálný dopad,“ cituje týdeník právníka Petra Leyera.

Ztrácí Babiš nervy? Už kritizuje i vlastní média

Economist připomíná, že zákon začali Babišovi oponenti připravovat před rokem kvůli obavám, že šéf hnutí ANO si prostřednictvím svého mediálního impéria upevní svoji pozici natolik, že se stane neotřesitelnou. Podle deníku však za popularitu nevděčí Babiš pouze svým médiím. Economist vyzdvihuje, že umí různá politická témata a situace obratně využít ve svůj prospěch a má dobré výsledky v pozici ministra financí. Kladně hodnotí deník i Babišovo úsilí při obhajobě „vlajkové legislativní lodi“ EET.

Spojence prý Babiš našel i v prezidentovi Miloši Zemanovi, který chce napadnout „Lex Babiš“ u Ústavního soudu. „Spousta jeho poradců má problémy s potencionálním konfliktem zájmů,“ naznačuje týdeník důvod prezidentova kroku.

Czech First. Babiš se při obhajobě nákupu dluhopisů Agrofertu inspiroval Trumpem

The Economist upozorňuje, že převod majetku do svěřeneckých fondů nezaručí transparentnost. Deník nicméně odhaduje, že voliči nejspíš nakonec Babišovi uvěří, že se odstřihl od Agrofertu. Stane se Andrej Babiš českým Donaldem Trumpem? 

SDÍLET
sinfin.digital