Babiš: Když dvakrát neuspěji s vládou, ať jsou příští rok předčasné volby

mk

09. 12. 2017 • 11:21

Česko je předčasným volbám možná blíž, než se dosud zdálo. Premiér Andrej Babiš už teď vylučuje, že by se pokusil napotřetí sestavit vládu. V rozhovoru pro server idnes.cz řekl, že v případě dvojnásobného neúspěchu by přeferoval, aby lidé už příští rok znovu přišli k volebním urnám . O podpoře svého menšinového kabinetu chce nový premiér jednat s ostatními stranami, se žádostí o důvěru se na Sněmovnu obrátí v lednu.

„Já si to myslím, určitě. Já se snažím získat důvěru už teď, ale když se to nepovede ani podruhé, tak by bylo lepší, aby byly příští rok znovu volby,“ odpověděl pověřený předseda vlády na otázku, pro co by Babiš byl v případě, že by se mu ani napodruhé nepodařilo získat důvěru pro svou vládu.

Babiš také naznačil, s kým pro něj budou jednání nejdůležitější. „Oslovíme všechny, ale programové překrytí je nejvíc s ODS a Piráty. S ODS máme dohromady 103 poslanců a já doufám, že je přesvědčíme, aby nás nějakým způsobem tolerovali, když nechtějí jít do vlády,“ řekl Babiš pro idnes.cz.

Předseda hnutí ANO znovu odmítl jakoukoliv vládní spolupráci s hnutím SPD a komunisty. Odmítá také, že by od těchto uskupení požadoval, aby ve sněmovně nehlasovali pro jeho vydání. On sám ještě prý neví, jak bude hlasovat. Zopakoval pouze, že kauza Čapí hnízdo je objednaný komplot.

Babiš zároveň naznačil, že vláda bez důvěry pro něj není překážkou v dělání důležitých rozhodnutí. „Nikde jsem nečetl, že vláda bez důvěry je jiná, než vláda s důvěrou. Vláda má makat, pracovat pro lidi,“ prohlásil v rozhovoru.

SDÍLET