Babiš lhal veřejnosti do očí a teď musel přiznat barvu. Agrofert nemá nárok na dotace, říká Ondráčka

Protikorupční expert a bývalý ředitel Transparency International David Ondráčka v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, proč, s jakou ambicí a jakými cíli byl spuštěn veřejný rejstřík, který se jmenuje Evidence skutečných majitelů. Například u holdingu Agrofert se v něm objevilo, že jeho skutečným, avšak nepřímým majitelem je premiér Andrej Babiš. Ondráčka vysvětluje, jak se to váže na zákon o střetu zájmů a co to znamená třeba v souvislosti s tím, že Agrofert vlastní média.

Minulý týden byl spuštěn veřejný rejstřík nazvaný Evidence skutečných majitelů. O co přesně jde a k čemu je užitečný?   

Majetkové vazby jsou v dnešním byznysu spletité a tento rejstřík by nám měl říct, kdo je na konci řetězce firem, kdo je skutečně vlastní, ovládá, kdo z nich má výhody. Aby bylo jasné, komu jdou veřejné peníze, zakázky, dotace.

Jde o směrnice Evropské unie proti praní špinavých peněz, které tyto rejstříky zavádí po celé Evropě. Cíl je vidět celé majetkové struktury, omezit tím praní peněz, daňové kejkle, ale také posílit prevenci financování terorismu. A od minulého týdne bude i u nás tato evidence veřejně přístupná všem, i médiím, konkurenci, veřejnosti. Dosud se do ní mohla dívat jen daňová správa, policie, státní zástupci, tajné služby.

Kdo tento zákon a s jakým cílem nebo ambicí navrhl a prosadil?   

Jak jsem říkal, je to EU směrnice, nad kterou se vedly dlouhé bitvy, v dnešním světě má smysl rozkrývat majetkové struktury jedině na celém kontinentu. A členské státy ty směrnice u sebe zavádí. U nás to má na starosti ministerstvo spravedlnosti, které to nakonec s určitým zpožděním splnilo, i když ta online evidence na začátku padala a uživatelsky to není úplný zázrak.

Také zde byly pokusy ještě prosadit účelovou výjimku u svěřenských fondů, ale to se podařilo v parlamentu zamítnout. Není důvod mít pro různé právní formy výjimky a různé režimy zveřejňování.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co znamená, že Babiš je skutečným majitelem Agrofertu?
  • Přijde holding o dotace?
  • A co bude s Babišovými médii?
sinfin.digital