Babiš neustoupí, premiérem chce být za každou cenu, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Pavel Telička

Lídr hnutí ANO a vítěz parlamentních voleb Andrej Babiš bude trvat na tom, že chce stát v čele příští vlády. Post premiéra pravděpodobně neobětuje ani proto, aby se podařilo sestavit vládní koalici. V rozhovoru pro INFO.CZ to uvedl europoslanec Pavel Telička, který byl v minulosti do Evropského parlamentu zvolen za hnutí ANO. S hnutím se ale kvůli názorových neshodám s Andrejem Babišem nedávno rozešel. Jak hodnotí výsledky voleb? S kým hnutí ANO utvoří koalici? Jak se to promítne do příštího směřování České republiky a jejího postavení v Evropské unii? Proč lidé věří Andreji Babišovi a nezajímají se o jeho kauzy? I o tom se vedl rozhovor.

Těsně před volbami jste v českých médiích publikoval manifest, v němž jste voliče vyzval, aby „byli odvážní a nenechali se nachytat nikým, kdo jim slibuje jednoduchá a zcestná řešení, přičemž sleduje hlavně své vlastní cíle“. Koho jste volil vy sám?

Volil jsem subjekt, který se do Parlamentu dostal, který je proevropský a drží středopravicovou linii. Volil jsem přesně to, co jsem napsal do svého manifestu. Více nepovím.

Volil jste stejně jako v dřívějších volbách?

Jdete na to chytře a jednou vám povím, proč vám to teď neříkám. V tuto chvíli nemám více co dodat.

Takže žádný zásadní ideový obrat u vás nenastal?

Své názory neměním. Volil jsem subjekt, který se v tuto chvíli a i tehdy těmito programovými směry (popsanými v manifestu; pozn. red.) profiloval.

Jaká první myšlenka vás napadla v momentě, když byla sečtena většina volebních okrsků a bylo jasné, jak volby dopadnou?

S manželkou jsme byli na procházce se psem a fotili se. Na jedné fotce jsem já, stojím na skále a dívám se dolů do údolí na útes. Pod tím je napsáno, že čekám, jak dopadnou výsledky voleb. Nepřekvapily mne, ale bylo mi z nich úzko.

Eurokomunisti jsou strašně silní a nebezpeční, EU se Ruska bojí, říká europoslanec Štětina Template

Proč vám bylo úzko?

Nepřisuzuji to primárně tomu, jakou roli sehrály volební kampaně, ale myslím si, že výsledky celkem věrně odrážejí, jak náš národ v tuto chvíli smýšlí a jaké má priority. Z toho mi je smutno. Předvolební kampaň může ovlivnit nějaké procento voličů, ale tady byla totálně poražená levice a silně prohrála pravice – často se to používá, ale je to nepřesné a zjednodušené – liberální demokracie. Uspěli Okamurovci, kteří nemají kromě nesmyslných a laciných řešení a jazyku, který nepatří do demokratické společnosti, co nabídnout.

Fotku, jak stojíte nad útesem, jste zveřejnil na sociálních sítích. Je v tom obrázku nějaká symbolika? Například to, že česká společnost nyní stojí nad útesem a čeká se, jestli se do něj nezřítí?

To mě nenapadlo, ale když nad tím přemýšlím, tak takové přirovnání není špatné. Neřekl bych ale útes, spíše skála, ze které můžeme spadnout a nabít si. Můžeme ale na ní také balancovat a přešlapovat, nebo udělat dva kroky zpátky a pokusit se najít správnou cestu. Bojím se však, že nynější volby pro poslední možnost bohužel nevytvořily potřebné podmínky.

Může se stát, že se některé subjekty odkloní od toho, co hlásaly před volbami. To po volbách bývá běžné. Je ale otázka, k jak moc velké korekci dojde. Problematičtější podle mě pořád je, jak smýšlí velká část společnosti. To opravdu není optimální předpoklad do budoucna. Vezměte si první republiku, kterou si idealizujeme, ale tehdejší situace zase o tolik odlišná nebyla. V tuto chvíli bohužel neprokazujeme hodnotovou vyzrálost.

Volby 2017 ŽIVĚ: ČSSD je připravena odejít do opozice, ANO chce v čele sněmovny Vondráčka

Navíc víme, jak to s první republikou dopadlo. Obáváte se opakování dějin?

Jsou to historicky odlišná období a také naše okolí je jiné. Dnes máme možnost být součástí společenství zemí a národů, které jsou pro nás pojistkou a kotvou. Je ale samozřejmě otázkou, zda subjekty, které budou tahat za delší konec provazu, tyto vazby nerozvolní a nepřetrhají. O obavách, zda půjdeme ve stopách první republiky, bych ale nemluvil. Na druhou stranu vyhlídky nejsou optimální. Volby sice skončily drtivým vítězstvím jednoho subjektu, ale přinesly i výraznou fragmentaci politického spektra.

Co to bude znamenat pro utvoření vládní koalice?

Vláda se bude sestavovat velice těžko a nakonec může být velmi heterogenní a otázkou je, nakolik bude stabilní. Stran a hnutí, které se dostaly do Sněmovny, je opravdu hodně. Navíc jde o subjekty, které mají celkem málo společného. Pokud se na jedné části politického spektra objeví několik subjektů, tak z dlouhodobého hlediska prokazují odlišnosti a nejsou schopny najít společného jmenovatele. Řeč je o pravici. V případě ANO, ODS, TOP 09 a STAN nejde o extremistické subjekty, ale ve spoustě oblastí se rozcházejí - ať už mluvíme o hodnotách nebo například postoji k evropské integraci.

A jak už jsem říkal, volby přinesly obrovskou prohru sociální demokracie. Levice celkově je dost rozbombardovaná.

Co to způsobilo? Může si za to levice sama tím, že nezvládla oslovit voliče, nebo to, že pravicové strany začaly lovit v jejích vodách?

Málokterá strana napravo od středu si může dovolit být asociální. Vidím to v Evropském parlamentu a konec konců i jinde v Evropě, kdy prakticky všechny strany napravo od středu hovoří o sociálním státu a sociální politice, ekologii, environmentální politice. To v minulosti nebývalo.

Česku hrozí odklon od Západu i EU. Triumf Babiše a Okamury očima novinářů zahraničních médií

Nicméně i přesto si myslím, že zcela vypovídající je včerejší tisková konference ČSSD. Sociální demokraté prohru vysvětlili tím, že nedokázali prodat to, co se jim podařilo dosáhnout ve vládě. Já to ale vidím jinak. V závěru kampaně říkali, že nedovolí, aby se sem dovážela levná pracovní síla, slibovali zvyšování platů a rovné podmínky a mluvili o kohezi a koherentnosti. Nic jiného ale nenabízeli. Česká sociální demokracie není moderní levicovou stranou a má velmi úzké zaměření. Sice tvrdí, že má program, ale programy lidé čtou jen málo, více poslouchají. To, co jsme však slyšeli, byla pouze fanatická vyjádření Lubomíra Zaorálka k několika málo tématům.

Na sociální demokracii je vidět, že jí řídí dvacet let stejní lidé. Pokud řekneme, že se ODS vnitřně očistila, alespoň v některých regionech, a s tím, že tu pořád existují otazníky, pochybnosti a problémy, tak sociální demokracie tohle vůbec nezvládla. Její politici si to nechtějí připustit, nebo to nechápou, nebo si někteří z nich chtějí za každou cenu držet své pozice. Nejsem voličem ČSSD, ale tohle mě upřímně mrzí, protože moderní klasickou levici potřebujeme a žádnou momentálně nemáme.

Zmiňujete ODS, která skončila na druhém místě za hnutím ANO a může být kandidátem do koaliční vlády. Jak silná je pozice jejího předsedy Petra Fialy? Václav Klaus ml. získal ve srovnání s ním vysoký počet preferenčních hlasů.

Je to zajímavý vývoj, protože už pár hodin po volbách bylo vidět, že to uvnitř strany úplně neladí. ODS dosáhla dobrého výsledku, ale výhra, jak se píše, to určitě není. Je to jedna ze stran, které dostaly kolem 10 %. Při tak vysoké fragmentaci politického spektra je to však pouze další krok ke stabilizaci, na kterém ale lze stavět.

Zahradil pro INFO.CZ: Koalici s Babišem si nemůžeme dovolit, ODS by to otřáslo

Jak už jsem říkal, vnitřní řevnivost tu evidentně je a je tu také programová nesourodost, co se týče postojů k Evropě. Uvnitř ODS je jak antievropsky laděná část, tak skupina lidí, kteří jsou vůči Evropě kritičtí. Na poměry ODS ještě celkem rozumně.

V evropské politice se pohybujete dlouho. Pokud se podíváme na aktuální složení nové Poslanecké sněmovny a možné koalice, bojíte se o směřování naší země?

Volby vyhrálo drtivě hnutí ANO. Bez ohledu na to, jak bude vypadat vláda, jak rychle bude sestavena a zda bude většinová, nebo menšinová, ANO má 78 mandátů a to je obrovská síla. Odpověď na vaší otázku se bude proto odvíjet od toho, jakou evropskou politiku bude mít ANO. Pokud se ponese v rovině prohlášení, která zaznívala ve volební kampani a v průběhu tohoto roku, tak to bude nezodpovědné a z hlediska českých zájmů nešťastné a kontraproduktivní. Pokud dojde k nějaké výraznější korekci, což bude záležet především na koaličních partnerech, tak to nakonec může být celkem vyvážené. Moc velkým optimistou ale už nějaký čas nejsem. Nepředpokládám 180 stupňový obrat vůči tomu, co jsme v poslední době slýchali.

Na včerejší tiskové konferenci sice zaznělo, že ANO není ohrožením demokracie a je to proevropská strana, která chce být v EU a NATO, to ale nestačí. Není možné měnit linii, nesnažit se s EU identifikovat, nebýt konstruktivní silou hledající spojence a dále nerozvíjet integraci tam, kde to má smysl, a pak to vyřešit tím, že najednou řeknu, že jsem proevropský. Pokud tomu v reálu neodpovídají pozice, hůře se tomu i věří.

Bojím se o Česko po volbách, musíme zastavit Okamuru a komunisty, říká europoslanec za ANO

Pogratuloval jste už Andreji Babišovi k vítězství?

Přemýšlel jsem o tom a chtěl jsem mu poslat smsku, ale v tu chvíli jsem si řekl, že mu jich přijdou stovky nebo tisíce. Gratulace se samozřejmě sluší, ale na pozadí našeho rozchodu, ukončení spolupráce a neporozumění v uplynulých měsících by mi to přišlo jako signál a korekce něčeho, co jsem zastával. K tomu nevidím důvod. Andreji Babišovi tedy určitě gratuluji a až ho někdy uvidím, tak mu to řeknu osobně, ale nyní by mi to přišlo jako laciné a zkreslující to, co jsem v uplynulých měsících zastával a nakonec i udělal.

Myslíte, že to od vás nyní očekával?

Myslím, že toho měl ten večer tolik, že ho ani nenapadlo, jestli mu nějaký Telička gratuloval, nebo ne. Měl spoustu gratulací a užíval si to.

Překvapilo vás, kolik preferenčních hlasů Andrej Babiš dostal?

Přemýšlel jsem o tom, jestli je to hodně, hrozně moc, nebo jestli se to očekávalo. Když proběhly volby do Evropského parlamentu, tak já jsem dostal mezi 50 až 55 tisíci hlasů v rámci celé ČR. Na druhou stranu volební účast tehdy byla 18 %. V žádném případě bych se nechtěl poměřovat, ale snažil jsem se spočítat, zda je to v rámci kraje hodně, nebo ne. Ale je fakt, že to číslo vysoké je a Andrej Babiš má velkou podporu a lidé si ho přejí za premiéra, nebo v tom nevidí problém. Je to silná pozice a upřímně řečeno mě to nepřekvapuje. Andrej Babiš je člověk, který se stal silnou politickou osobností. Je to politik a je součástí establishmentu, i když paradoxně těží z toho, že říká, že ne. Zároveň je nesmírně pracovitý a otevřený komunikaci s veřejností, což se mu vyplácí.

Andrej Babiš je kontroverzní politik, který čelí obvinění v kauze Čapí hnízdo, a je podezříván z ovlivňování médií. Proč se i přesto těší tak velké podpoře? Je to proto, že to tolik lidí vnímá jako účelová obviněná, nebo jim je to jednoduše jedno?

Určité skupině lidí je to opravdu jedno, mají to tak nastavené. Vnímají Andreje Babiše jako úspěšného ministra financí, manažera, pracovitého člověka a někoho nového v politice. Český národ vždy chtěl silné osobnosti a silného vůdce a v Andreji Babišovi ho vidí. Tímto se vracím k počátku našeho rozhovoru. Svědčí to také něco o nás jako o národu, co dokážeme a nedokážeme překousnout, a jak si stojíme hodnotově.

Pyrrhovo vítězství SPD. Okamurovi se může strana rozpadnout pod rukama

Další skupině lidí Andrej Babiš imponuje. Tím, že získal dotaci na Čapí hnízdo, přechytračil Brusel. Zbývající část lidí pak vnímá kauzy jako vykonstruované. Nejsem ale soudce a ctím presumpci neviny. Nyní je na něm a samozřejmě na potenciálních koaličních partnerech, aby posoudili, jestli má být jmenován premiérem, nebo má počkat a vrátit se, až bude jasno. To se může stát v dalších volbách, předčasných volbách, nebo také bez voleb. Může tím ale určitě přispět ke zrání politické kultury tady.

Je Andrej Babiš tak, jak ho znáte, nebo jak jste s ním v minulosti mluvil, ochoten obětovat post premiéra, aby mohla být sestavena koalice?

S kolegou Ježkem (europoslanec Petr Ježek; pozn. red.) jsme to v posledním dopise, který jsme mu poslali, dávali ke zvážení. Připomněli jsme mu tam, že on sám zprvu nechtěl hnutí vést, a jestli by nyní proto nebyla vhodná doba, aby se k tomu vrátil a vyčkal. Z odpovědi ale soudím, že k úkroku stranou, byť třeba časově omezenému, není připraven. Můj názor je, že bude chtít být premiérem za každou cenu. Na druhou stranu, přiznejme si, dostal k tomu velmi silný mandát.

Nová Poslanecká sněmovna budě znovu řešit vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Vydají ho poslanci i tentokrát?

Pokud bychom měli soudit podle vyjádření lídrů politických stran před volbami, tak vydaný bude. Nepochybuji ale o tom, že se do Sněmovny dostaly subjekty, které jsou schopny otočit. Nicméně to, co si myslím já, může být daleko od reality. Takže férová odpověď by měla znít, že opravdu nevím.

Fenomén Bartoš: Kdo je rebel s dredy, který k urnám dostal i nevoliče

Prezidentu Miloši Zemanovi nevadí, že je Andrej Babiš trestně stíhaný a chce ho pověřit jmenováním vlády. Prezident má podle ústavy možnost nařídit, aby se trestní řízení nezahajovalo, případně bylo-li již zahájeno, aby se v něm nepokračovalo. Myslíte, že by něco takového mohl Zeman v budoucnu udělat?

U prezidenta by mě už nepřekvapilo vůbec nic, ale tady si myslím, že si to už nemůže dovolit. Byl by to naprostý vrchol arogance a navíc se v minulosti vyjadřoval jinak. Spíš si myslím, že si musí Andrej Babiš dávat pozor na jinou věc. Stojí totiž proti někomu, s kým si nyní rozumí, ale Zeman je člověk, který, když bude potřebovat, nebude váhat změnit názor a kohokoliv hodit přes palubu. Není to ten nejdůvěryhodnější partner a Andreje Babiše jsem na to vždy upozorňoval. Myslím si ale, že si je toho vědom.

Zeman to tedy podle mě neudělá. Bylo by to moc okaté, problematické a hnutí ANO by to spíše poškodilo, než aby mu to pomohlo.

Která varianta příští koalice vedené hnutím ANO by vám přišla z pohledu budoucnosti ČR jako nejlepší?

Aby v koalici nebyli, nebo tichou podporu nepřislíbili, Okamurovci a KSČM. S ostatními stranami to nějak poskládat lze. Je to méně pravděpodobné, že se to stane, ale byl bych za širší koalici. Ta sice bývá méně stabilní, ale při možném vybočení z liberálně demokratického a pozitivního přístupu k Evropě ze strany hnutí ANO by bylo dobré, aby v koalici bylo zastoupeno více politických subjektů.

Co je tedy pravděpodobné?

Stále nelze vyloučit ani to, co říkal Andrej Babiš (tj. že jsou hnutí ANO programově nejblíže ODS, STAN a Piráti; pozn. red.). Může to však být taktika, jak vytvořit tlak na ČSSD a lidovce. Na druhou stranu je pravda, že osobní vazby, především s ČSSD a částečně i s lidovci byly v poslední vládě natolik rozbouřené, že to bude atmosféru otravovat. Pokud dojde k personálním změnám v ČSSD, tak toto je pořád varianta, ale s nízkým počtem mandátů.

Neznámá tvář Prahy. 10 jedinečných fotografií zachycuje, jak se změnila od dob první republiky

Druhou možností je pak koalice s ODS, případně ještě se třetím partnerem. Pokud by došlo na koalici ANO a ODS, tak půjde o křehkou koalici s malou většinou, ale svým způsobem sourodější, protože v relativně dost věcech si mohou být obě strany blízko. Určitě blíž, než kdyby se k nim přidali STAN a Piráti.

Nevím také, k jaké změně dojde v TOP 09 a jestli by pro ni nakonec nebylo schůdné do koalice s ANO jít. Avšak pro strany, které dlouhodobě slábnou, což je případ TOP 09, je lepší, pokud si zachovají pozici, a nevstoupí do koalice jako slabý partner.

Základní otázkou ale v každém případě bude, jestli strany budou ochotné jít do koalice s Andrejem Babišem jako premiérem. Program nebude tak důležitý.

Z hnutí ANO jste odešel proto, že jste cítil, že už na Andreje Babiše a jeho postoje v zahraniční a evropské politice nemáte vliv. Kdo ho nyní má? Nebo je to tak, že do budoucna bude tvůrcem těchto politik sám Andrej Babiš?

On bude tvůrcem. Andreje Babiše zahraniční a evropská politika baví. Velmi dobře pochopil, že evropskou politiku dělají premiéři a prezidenti a nikoliv ministři zahraničních věcí. Jsem přesvědčen, že Andrej Babiš bude chtít mít těžiště a koordinační aparát na Úřadu vlády a bude chtít Úřad vlády a úřad premiéra v tomto ohledu ještě posílit na úkor ministerstva zahraničních věcí.

A komu v tom bude naslouchat? Nevím. Přesto, že si myslím, že jsem měl zpočátku relativně silnou pozici a scházeli jsme se pravidelně k diskusím, nebylo to jednoduché. Lidé, kteří tuto pozici neměli a namlouvají si nyní, že vliv budou mít, tak se podle mne spíše mýlí. Neznamená to ale, že žádný vliv nebude. Andrej Babiš je zvyklý si nechat dát podklady nebo i nástřel vystoupení od několika lidí. A bude to tak dělat asi i dál. I tak to ale nyní bude více Andrej Babiš, než tomu bylo dosud.

Vyslaní pracovníci i nadále štěpí Evropu. Českým firmám hrozí nemalé potíže

Jak moc se bude Andrej Babiš v zahraniční a evropské politice řídit volebním programem, s nímž šlo hnutí ANO do voleb?

Vybavte si tiskovou konferenci Andreje Babiše v den, kdy se zveřejnil program. Řekl tam něco jiného, než je v programu. Ostatně i v preambuli k němu, kde mluví Andrej Babiš, je něco jiného než v programu samotném. Tím vám vlastně odpovídám. Není to ale tak, že bych si myslel, že půjde proti programu, protože je to cár papíru, ale je to natolik silná osobnost se silnými a vyhraněnými názory, kdy navíc ještě stále někdy nechápe některé zákonitosti EU, že tu odchylky budou. Pro mě to byl ten klíčový problém.

Na Andreje Babiše už nemáte vliv. Nebylo by pro vás bývalo lepší, abyste spory s ním překonal a snažil se ho i nadále ovlivňovat a směřovat? Myslíte, že takto můžete udělat víc?

Nevím, jestli můžu udělat víc, ale dovolím si říct, že mezi tím, co jsem mohl udělat v rámci hnutí, a tím, co můžu udělat nyní, velký rozdíl nevidím. Možná jsem to tak vnímal dříve, ale nyní jsem dospěl k závěru, že ten rozdíl je malý. Uvidíme ale. Třeba bude Andrej Babiš takový formát, že bude chtít diskutovat i s lidmi mimo hnutí nebo se zastánci jiných politických názorů. Tím neříkám, že mezi nimi musím nutně být já, ale takové komunikaci bych se nebránil.

Vy sám jste silná politická osobnost. Nebyl váš rozchod s hnutím ANO a Andrejem Babišem čistý kalkul, kdy jste už nechtěl být s ohledem na svou budoucí politickou, nebo i nepolitickou, kariérou spojován s kontroverzním člověkem?

Ne. My jsme se dostali do momentu, kdy jsem usoudil, že už by to dál nešlo. A svým způsobem asi i on. Proč by to jinak zveřejňoval před volbami? Moje názory a moje pozice mu už natolik nekonvenovaly, že bylo lepší říct veřejnosti, že on, tedy já, už není jedním z nás a jeho názory nás už nereprezentují. Nebo je tam jiná interpretace? Pouze mu to ulítlo? To já nevím.

Drtivé Babišovo vítězství i zásah policie ve štábu SPD. 5 klíčových okamžiků sněmovních voleb

Je to o politickém a názorovém odcizení. Pokud by tam byl kalkul, tak by přece bylo jednodušší zůstat a vstoupit do hnutí, protože bylo jasné, že ANO vyhraje. Mohl jsem třeba budovat kariéru ve vládě. To by byl kalkul. Nebo to, že bych počkal, jak dopadnou volby, a podle toho pak odešel, nebo zůstal. Proto jsem to vůči Andreji Babišovi udělal před volbami, a když jsem ještě nevěděl, jestli bude obviněn, nebo ne. Nechtěl jsem odejít ve chvíli, kdy bude obviněn. Po tom všem mezi námi bych to považoval za z mé strany nekorektní. To samé, kdyby hnutí kvůli jeho kauzám spadlo třeba na 22 %. Myslím, že jsem to udělal v ten správný moment, ale samozřejmě to nemohu zdokumentovat. Můžete mne brát vážně, nebo ne, ale já v tuto chvíli nejsem rozhodnutý co dál.

Neprobíhají žádné námluvy s jinou stranou?

Ale ano, jedna strana se už ozvala.

O kterou šlo?

To neřeknu.

Byla to ta, kterou jste volil? A co jste jí odpověděl?

Ne. Jednoznačně jsem řekl, že v tuto chvíli nevidím důvod ani zájem s někým diskutovat. Chci si dát pauzu od přemýšlení co dál, a pak se rozhodnout. A nebude to tentokrát jen mé rozhodnutí, chci více než kdy předtím přihlédnout k tomu, co si myslí má žena a rodina.

Potřebuje Česká republika v tuto chvíli nějakou novou proevropskou stranu? Bylo by to pro vás zajímavé?

Pokud odhlédneme od toho, co já dál, tak si myslím, že nových stran a hnutí tu za poslední dobu bylo dost. Primárně je tu potřeba nastolit některá témata k diskusi, která tu dosud nejsou, a hledat lidi, které by do toho bylo možné vtáhnout. Pokud se ukáže, že stávající politické subjekty nejsou schopny se očistit a přerůst v něco silnějšího, nebo tu nebude silný a dobře nastartovaný proevropský subjekt, který by na sebe dokázal nabalovat lidi, tak ano. Nyní je to ale předčasné.

SDÍLET
sinfin.digital