Babiš obtížně shání osobnosti do voleb, podnikatelé odmítají kandidaturu kvůli lex Babiš

Andreje Babiše trápí zákon o střetu zájmů možná víc, než čekal. Některé své firmy včetně Agrofertu už stihnul předat do svěřenských fondů. Nyní ale zjistil, že nové nařízení mu může zkomplikovat i obsazování volební kandidátky. Hnutí ANO totiž často hledá nové osobnosti v řadách podnikatelů. Ti se ale kvůli novému zákonu v případě obsazení vysokých politických funkcí nechtějí svého majetku vzdát a kandidaturu odmítají, jak uvádějí Hospodářské noviny.

Právě kvůli novému zákonu přezdívanému lex Babiš odmítají některé osobnosti místo na kandidátkách i nabízené ministerské posty. Mezi mnohými je to prý například výrobce autodílů Brano Group Pavel Juříček. Hospodářským novinám potvrdil, že kvůli politice se svého „dítěte“ nehodlá vzdát a slíbenou funkci ministra průmyslu a obchodu odmítl.

Babišovo vítězství. Slovenský nejvyšší soud se ho zastal ohledně evidence u StB

Ostatní politické strany prý se sestavováním kandidátek problém nemají a necítí menší zájem než dřív. HN to potvrdil například volební manažer sociálních demokratů Jan Birke, který prý neví o případu, kdy by někdo kandidaturu za ČSSD kvůli lex Babiš odmítl. Podobné zkušenosti mají údajně i lidovci a TOP 09.

Babiš jako Trump. Vlivný britský týdeník věští šéfovi hnutí ANO vítězství ve volbách

Zákon o střetu zájmů by měl nabýt účinnosti v polovině tohoto týdne. Dle nařízení nebudou moci firmy členů vlády žádat o dotace a veřejné zakázky. Zákon také zakazuje některým politikům vlastnit média. Zákon získal své označení podle ministra financí Andreje Babiše, který vlastní několik desítek firem, které v minulosti žádaly o příspěvky státu. On sám si chce na legislativu stěžovat v Bruselu, považuje ji za protiústavní.

SDÍLET
sinfin.digital