Babiš odmítl svolat kvůli novičoku Bezpečnostní radu státu. Sejde se ale se zpravodajci

luš

06. 05. 2018 • 19:56

Svolávat bezpečnostní radu státu kvůli záležitostem kolem otravné látky novičok, jak dnes vyzvali v Otázkách Václava Moravce místopředsedové ANO a ČSSD Petr Vokřál a Martin Netolický, není třeba, tvrdí premiér Andrej Babiš. V pondělí se ale sejde se šéfy BIS a vojenského zpravodajství, informovala Česká televize.

Babiš už v pátek v reakci na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že se v Česku vyráběl novičok, jímž měl být v Salisbury otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera, vyjádřil podiv nad tím, že se v otázce novičoku rozvědky rozcházejí. A že od nich tedy bude chtít podrobnější informace.

„Je to překvapující hlavně z toho pohledu, že jedna služba tvrdí něco a další služby tvrdí něco jiného. Takže se jich musíme zeptat, jak to vlastně myslely,“ řekl Babiš. Bez bližšího upřesnění pak uvedl, že podle jeho informací se novičok skládá asi z deseti látek.

Prezident Zeman ve čtvrtek na TV Barrandov oznámil, že ze zjištění Vojenského zpravodajství vyplývá, že v listopadu minulého roku byl ve Výzkumném vojenském ústavu v Brně testován nervově-paralytický jed označovaný jako A230. Česká armádní tajná služba tuto látku podle prezidenta označila za novičok, zatímco BIS, odborníci na jadernou bezpečnost či armádu tvrdí, že novičok, kterým byl otráven Skripal, je až jed s označením A234.

Jed novičok měli použít dosud neznámí útočníci v březnu k útoku na ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Británii. Británie obvinila z útoku Rusko. Moskva obvinění odmítla a tvrdila, že jed mohl pocházet z jiných zemí, například z Česka, k čemuž jí poskytl argument svým vyjádřením i prezident Zeman. 

Ministerstvo obrany ČR trvá na tom, že nervově paralytické látky se v Česku syntetizují v mikroskopickém množství kvůli protichemické obraně. Látka se ihned po provedení potřebných měření likviduje a nikde se neskladuje. Možnost úniku látky ministerstvo vyloučilo.

SDÍLET