Babiš pro INFO.CZ: Sobotka mi dělá naschvály, náš vztah se dramaticky změnil

Slovní přestřelka na středeční schůzce vládní koalice, která skončila odchodem ministra financí Andreje Babiše z jednání, zjevně dále zhoršila jeho vztah s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Drama odstartoval Babišův návrh, aby z elektronické evidence tržeb byly vyňaty e-shopy a malí podnikatelé s ročním příjmem do 250 tisíc korun.

Nečekaná změna, kterou ministr financí představil v rozhovoru pro server Info.cz, Sobotku rozlítila. Babiše pak premiér nezvykle ostře kritizoval na sociální síti Twitter. Sám ministr financí v rozhovoru pro INFO.CZ ani nijak neskrýval, že vztah obou politiků se po porážce sociální demokracie v krajských volbách dramaticky změnil.

Jaká je teď vaše komunikace s premiérem?

Premiérem? Pan premiér komunikuje, řekl bych, poněkud formálně.

Mám to pochopit tak, že si komunikaci s ním nepochvalujete?

Vidím ho několikrát každý týden, akorát mi zapomněl říct, že bude chodit za mými ministry a že mám přijít 7. prosince na Úřad vlády.

Vy jste to nevěděl, že jde třeba za ministrem Pelikánem?

Věděl jsem to od pana Pelikána, nikoliv od pana premiéra.

Ministr financí Andrej Babiš.

Proč si myslíte, že to tak dělá?

Je pravda, že před krajskými volbami a po volbách se ta komunikace dramaticky změnila. Ve vyjadřování, vedl negativní kampaň proti nám. Dělá takové naschvály. Není to úplně ideální. Mluvil o tom, že chceme privatizovat krajské zdravotnictví, což je nesmysl a neustále měl potřebu se vymezovat vůči našemu hnutí a mně.

Hodně se mluví o tom, že by nemusel vydržet až do voleb ve funkci premiéra. Bylo by to pro vládu dobře, kdyby se změnila osoba předsedy vlády?

To by nebylo dobře.

Takže to dotáhnete v tomto složení do konce?

Co nám jiného zbývá?

Je někdo v sociální demokracii, s kým byste si rozuměl víc a mohl s ním poté uzavřít koalici? 

Uvidíme, jak to bude po volbách. Koalice se dělají po volbách. Ale jsem schopen komunikovat i s paní Marksovou a dalšími ministry. S Dienstbierem to bohužel nešlo.

S Marksovou? Ta je myšlením od vás hodně daleko.

To, že máme nízké důchody a nízké platy zaměstnanců to určitě vnímám. Mě to mrzí a chci lidem s nízkými příjmy pomoci. Na druhé straně vnímám rozpočtovou odpovědnost a vnímám to rozdílně. Zneužívání dávek na bydlení a podobně. To paní ministryně neřeší. Ona se soustředí jenom na to, že by lidem ráda pomohla. To já taky, ale ne takovým způsobem, že budeme zadlužení podobně jako Francie nebo Itálie. Musíme najít křehkou rovnováhu. Snižovat plýtvání penězi, dluhy a zároveň zvyšovat úroveň lidí.

Ministr financí Andrej Babiš.

Jak se vlastně osobně vyrovnáváte s působením sociální demokracie jako podnikatel? Jak se smiřujete třeba s nárůstem mandatorních výdajů? Nebude po volbách lepší si najít nového koaličního partnera? Narážím na to, že ve Středočeském kraji máte koalici s ODS a její zástupci si vzájemnou spolupráci pochvalují. 

Všechno je to o lidech. Jestli jsou lidé schopni spolupracovat, komunikovat a jestli se chovají transparentně. Řeknu vám jeden příklad. Když jsem sem nastoupil, tak neexistoval program na investice do regionálních škol kolem Prahy a ministr Chládek to na ministerstvu školství vůbec neřešil. Zavedli jsme to v roce 2014 sami a 85 obcí do roku 2017 získá 2.4 miliardy a vznikne přes 9 000 míst pro nové žáky.

Po výměně Chládka ale naštěstí paní ministryně Valachová stejný program také zavedla. Teď to koordinujeme a máme kompetence rozdělené. Ona bude dělat velké školy a my menší školy. Kompetenčně nám to nepatřilo, ale potřeba byla obrovská, tak jsme to udělali. S příchodem nové ministryně jsme začali komunikovat, domluvili jsme se na navýšení peněz do sportu, domluvili jsme na navýšení platů učitelů.

To je jediné ministerstvo, se kterým komunikujete?

Není jediné. Komunikuji se Zaorálkem, komunikuji i s dalšími.

Co si Babiš myslí o prezidentu Milošovi Zemanovi? Podpoří jej v prezidentských volbách? Postaví hnutí ANO svého vlastního prezidentského kandidáta? Co si Babiš myslí o nástupu extrémní pravice v Evropě a o Donaldu Trumpovi? Odpovědi zjistíte v druhé části rozhovoru, který server Info.cz zveřejní v 19:00.

SDÍLET
sinfin.digital