Babiš se obrátí na Evropskou komisi. Nesouhlasí se zákonem o střetu zájmů

Jedna z firem holdingu Agrofert podá stížnost k Evropské komisi kvůli českému zákonu o střetu zájmů. V pořadu Partie na televizi Prima to řekl vlastník Agrofertu a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Zákon o střetu zájmů mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím.

Podle Babiše porušuje stát zákonem evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva a podnikat, a proto se chce obrátit na evropské úřady. Zároveň ale uvedl, že nebude požadovat od Česka odškodnění.

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek odmítl Babišovo tvrzení, že zákon mu zakazuje vlastnit majetek. Plíšek zdůraznil, že zákon pouze znemožňuje členům vlády čerpat dotace. Babiš se podle poslance snaží svými stížnostmi pouze zajistit, že jeho podniky budou mít dál nárok na veřejné peníze.

Středula pro INFO.CZ: Nizozemci z Aholdu se poučili, Babišovy řeči o minimální mzdě ničemu neprospívají

Podle zákona, jehož účinnost začíná 9. února, nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám společnosti, v nichž členové kabinetu drží nejméně čtvrtinový podíl. Babiš nyní vlastní skupinu Agrofert stoprocentně, před zahájením účinnosti zákona ji ale chce převést do svěřenského fondu.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

SDÍLET
sinfin.digital