Babiš ve sněmovně: Jsou to lži, cílem je od začátku pád vlády. Fiala premiéra označil za bezpečnostní riziko

HalfPageAd-1

ČTK, lup

23. 11. 2018 • 11:06

Lži o zmizelém synovi předsedy vlády nebo o jeho nedobrovolném držení na Krymu měly od počátku za cíl pád vlády, prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) v úvodu schůze Sněmovny, která má na programu hlasování o nedůvěře jeho kabinetu. Dva novináři, kteří natočili reportáž o jeho synovi, podle něj lhali a ublížili jeho rodině. Babiš tvrdí, že ho novináři naháněli jako lovnou zvěř, zločince a jako člověka, který nechal unést svého syna. Předseda opoziční ODS Petr Fiala Babiše označil za bezpečnostní riziko pro funkci premiéra a vyjádřil obavy, že šéf hnutí ANO může ovlivňovat vyšetřování.

Mobile-rectangle-3

Babiš dnes znovu označil za lež, že by chtěl, aby jeho syn kvůli případu Čapí hnízdo "zmizel", nebo že byl nedobrovolně držen na Krymu. "Lži měly od začátku jasný cíl. Pád vlády," řekl. "Pravda je na mé straně a já doufám, že už to chápe většina z vás," dodal.

"Dnes už všichni chápete, že můj syn byl na Krymu na výletě na Krymu, kde navíc poznal svou přítelkyni. I to je pro někoho asi problém. Přítelkyni, se kterou je momentálně zasnoubený, a já jsem tomu strašně rád," poznamenal.

Podnětem ke svolání schůze na vyslovení nedůvěry vládě byla skrytě natočená reportáž Seznam Zprávy s Andrejem Babišem mladším, který se svou matkou žije ve Švýcarsku. V ní obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym anektovaného Ruskem. Premiér řekl, že tyto výroky přičítá schizofrenii, kterou jeho syn trpí, a novináři jeho nemoc zneužili k útoku na něj. Server Seznam Zprávy si za reportáží stojí. Premiér i jeho syn jsou v kauze Čapího hnízda obviněni z dotačního podvodu.

Fiala: Babiš je bezpečnostním rizikem pro funkci premiéra

Sněmovna by podle předsedy ODS Petra Fialy měla vyjádřit vládě ANO a ČSSD nedůvěru, protože premiér Andrej Babiš (ANO) nechrání ústavní roli předsedy vlády a představuje pro ni bezpečnostní riziko. 

"Budeme hlasovat o tom, jestli tento fantastický střet zájmů považujeme za tolerovatelnou výbavu předsedy vlády," uvedl Fiala. Poukázal mimo jiné na to, že Babiš může jako premiér ovlivňovat vyšetřování. "Je naší povinností chránit integritu ústavní funkce předsedy vlády před jím samotným," prohlásil.

Jestliže Babiš zůstane v čele vlády, nebude podle Fialy nikdy zřejmé, zda mluví jako premiér, obviněný, spoluobviněný nebo otec chránící své děti. "Zda k nám mluví doktor Jekyll, nebo pan Hyde", dodal Fiala s odkazem na dvojroli postavy z novely Roberta Louise Stevensona.

Fiala podotkl, že hlasování může ovlivnit důvěru veřejnosti ve stát, v nezávislé policejní vyšetřování, které předseda vlády označuje za kampaň a "účelovku". "Je zbabělé říkat, že za tu situaci může opozice," poznamenal předseda ODS. "Kdo uvěří, že šlo o nevinnou náhodu, že se syn předsedy vlády odjel rekreovat na Krym v doprovodu ruského občana, že nikdo vhodnější nebyl," dotázal se Fiala.

5367625:article:true:true:true

KSČM vládu drží

KSČM nebude přispívat k destabilizaci země, řekl její předseda Vojtěch Filip. Poslední informace v Babišově případu Čapí hnízdo označil za mediální kauzu. "Já jsem nevěřící člověk, mojí filozofií je dialektický materialismus. Já ze sebe nenechám dělat idiota, když mi budou média něco předkládat," prohlásil. Naopak opozice ze sebe podle Filipa "blázny dělat nechá".

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura (SPD) před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě zkritizoval jak vládní koalici ANO a ČSSD, tak pravicovou opozici, která podle něho chce jen destabilizaci a mediální lynč. Znovu dnes nabídl podporu menšinové vlády ANO, pokud by prosazovala program SPD.

"SPD neusiluje o teplá vládní korýtka. Nechceme být součástí vlády, kde je trestně obviněný premiér," prohlásil Okamura.

Současná vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM si podle něj důvěru nezaslouží. Důvodem jsou podle Okamury mimo jiné její proimigrační kroky, podrážení nohou živnostníkům nebo návrh na manželství stejnopohlavních párů. Okamura zkritizoval také počínání ČSSD, v jejímž vedení jsou podle něho "lidé zasažení neomarxistickou ideologií". "Vláda si důvěru nejen nezaslouží, ale ani o ni nestojí," poznamenal s poukazem na to, že poslanci ČSSD se hlasování nebudou účastnit.

Kalousek: ČSSD by měla překonat strach a hlasovat proti vládě

Sociální demokraté by podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska neměli při hlasování o nedůvěře své vládě s ANO pouze opustit Sněmovnu. Měli by překonat strach a v souladu se svým svědomím hlasovat s opozicí proti kabinetu v čele s trestně stíhaným premiérem, který ovlivňuje své vyšetřování, uvedl dnes Kalousek.

"Nikdy za čtvrtstoletí nebyl žádný předseda vlády v tak obludném konfliktu zájmů. V obludném konfliktu zájmů je celá vláda. Jsou ohroženy základní principy právního státu," prohlásil.

SDÍLET

Billboard-bottom-1