Babiš vnáší do povolební situace chaos. Nebude mu to ale nic platné – ANO míří do opozice

Úterní vyjádření zástupců hnutí ANO povolební postup nejsilnější sněmovní frakce nevyjasnily. Jaroslav Faltýnek novinářům řekl, že umí počítat do 108 a tudíž počítá, že míří do opozice. Andrej Babiš se nechal slyšet, že nebude brzdit demokratické procesy, ani vznik nové vlády, avšak dodal, že mu Miloš Zeman v neděli řekl, že ho pověří sestavením vlády. A vzhledem k tomu, že je prezident v nemocnici, není v silách nikoho tento Babišův výrok ověřit.

Hnutí ANO se zjevně pustilo do značně složité operace, která vnáší do povolební situace zdánlivý zmatek. Anebo si prostě jenom Faltýnek s Babišem nejsou schopni sladit noty. Pokud jde o Babišův výrok o avizovaném kroku Zemana, nikdo v této zemi neví, zda prezident skutečně řekl, že ho pověří sestavením vlády. Babiš navíc nebyl schopen odpovědět na otázku, zda by se pověření vzdal, anebo ho přijal. Předseda hnutí ANO totiž zároveň už poněkolikáté avizoval, že nebude nic brzdit nebo obstruovat. A pokud plánuje kandidovat na prezidenta, skoro se nechce věřit, že by i tento svůj slib porušil.

Otěže povolebního vyjednávání drží v každém případě pevně v rukou obě předvolební koalice. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to mohlo změnit. Jejich zástupci konzistentně a jasně deklarují, že splní, co před volbami slíbili – vznik společné nové vlády. Ani náznak pochybnosti. Babiš v danou chvíli nedisponuje pákou, jež by mohla pevný svazek pěti středopravých stran jakkoli nalomit nebo dokonce rozklížit. A pokud nepozbyl schopnost číst politický terén, musí mu být naprosto jasné, že se jeho hnutí ANO ocitlo v izolované pozici, je v koutě a bez koaličního potenciálu, a tedy bez možnosti jakkoli ovlivnit povolební uspořádání. Vznik středo-pravé vlády může leda tak pozdržet, na několik týdnů oddálit. Což není nic, čím by si jeho zástupci naklonili veřejnost.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co se bude dít v nejbližších dnech a týdnech?
  • Kdo může obsadit jednotlivá ministerstva?
  • Vznikne nová funkce pro Ivana Bartoše?
sinfin.digital