Babiš ztrácí v komunistech klíčového spojence. Jako první to odnese rozpočet

Andrej Babiš se dostává do situace, které doposud nečelil. Jeho vláda patrně neprosadí rozpočet na příští rok. Pokud se do středy něco nezmění, ruku pro něj totiž nezvednou komunisté. V pátek je k vstřícnější pozici nedonutila ani ministryně financí Alena Schillerová, která se zúčastnila jednání jejich ústředního výboru. KSČM nadále požaduje snížení výdajů na obranu o deset miliard. Šéfka státní kasy je ale proti.

Podle Schillerové hraje v aktuální situaci země armáda klíčovou roli: pomáhá v boji proti koronaviru, působí v chytré karanténě, na hranicích, pomáhají vojenští lékaři. „Máme i určité závazky k NATO, které musíme plnit – to vše spolu souvisí. Nepodpoříme proto pozměňovací návrh, rozpočet obrany snižovat nebudeme,“ uvedla v rozhovoru pro ČTK. „Snažila jsem se je přesvědčit, aby rozpočet nezužovali jen na rozpočet obrany. Je prorůstový, pomáhá držet úroveň seniorů, rostou důchody, obsahuje nárůst platů učitelů, je tam zajištěná dostatečně sociální oblast,“ dodala.

Poslanec komunistů Jiří Dolejš, který se jednání zúčastnil, jej pro INFO.CZ komentuje takto: „Schillerové shrnula všechna pozitiva rozpočtu s podporou našich návrhů kromě jediného. Jednalo se i o možném kompromisu, tedy nevzít deset miliard z ministerstva obrany, ale utratit je ve větší míře na civilní obranu.“ Podle všeho je už ale na změnu pozdě. Jinak řečeno: pokud komunisté nebo Schillerová neustoupí do středy, kdy bude sněmovna o rozpočtu na příští rok rozhodovat ve třetím čtení, vláda hlasování prohraje.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital