Babiš ztrácí v komunistech klíčového spojence. Jako první to odnese rozpočet

Andrej Babiš se dostává do situace, které doposud nečelil. Jeho vláda patrně neprosadí rozpočet na příští rok. Pokud se do středy něco nezmění, ruku pro něj totiž nezvednou komunisté. V pátek je k vstřícnější pozici nedonutila ani ministryně financí Alena Schillerová, která se zúčastnila jednání jejich ústředního výboru. KSČM nadále požaduje snížení výdajů na obranu o deset miliard. Šéfka státní kasy je ale proti.

Podle Schillerové hraje v aktuální situaci země armáda klíčovou roli: pomáhá v boji proti koronaviru, působí v chytré karanténě, na hranicích, pomáhají vojenští lékaři. „Máme i určité závazky k NATO, které musíme plnit – to vše spolu souvisí. Nepodpoříme proto pozměňovací návrh, rozpočet obrany snižovat nebudeme,“ uvedla v rozhovoru pro ČTK. „Snažila jsem se je přesvědčit, aby rozpočet nezužovali jen na rozpočet obrany. Je prorůstový, pomáhá držet úroveň seniorů, rostou důchody, obsahuje nárůst platů učitelů, je tam zajištěná dostatečně sociální oblast,“ dodala.

Poslanec komunistů Jiří Dolejš, který se jednání zúčastnil, jej pro INFO.CZ komentuje takto: „Schillerové shrnula všechna pozitiva rozpočtu s podporou našich návrhů kromě jediného. Jednalo se i o možném kompromisu, tedy nevzít deset miliard z ministerstva obrany, ale utratit je ve větší míře na civilní obranu.“ Podle všeho je už ale na změnu pozdě. Jinak řečeno: pokud komunisté nebo Schillerová neustoupí do středy, kdy bude sněmovna o rozpočtu na příští rok rozhodovat ve třetím čtení, vláda hlasování prohraje.

Lidé PRO – vrcholný kus politické postmoderny

„Diskuse trvala tři hodiny s tím, že vznikla past. Ustoupit vládě nešlo, na kompromis bylo pozdě. Nakonec proti podpoře rozpočtu byla většina šestapadesáti procent hlasů.“ Na naši otázku, zda se v tomto ohledu může do středy něco změnit, reagoval Dolejš takto: „Myslím, že to míří k rozpočtovému provizoriu… Ale na můj přímý dotaz ministryně přiznala, že teď stejně půjde o přepracování celého rozpočtu kvůli daňovému balíčku, a to nejpozději do jara. Otázka je s kým.“

Dolejš zde naráží na poměrně zásadní moment, který spočívá v tom, že státní rozpočet na příští rok nepočítá s dopady daňového balíčku. Ten ale hnutí ANO prosazuje v alianci s některými pravicovými subjekty. Včera v Senátu pro jeho upravenou verzi hlasovala ODS a lidovci. Dolejš má jasno: podle něj začíná boj o nový návrh rozpočtu, o jehož podobě se rozhodne během února a března. Celá peripetie se může jistě do středy ještě vyvinout, v danou chvíli se to ale jeví tak, že odráží postupnou hlubší proměnu politického terénu.

Klasická televize stále žije, pouští se do ní i Netflix. Vedou ho k tomu slabiny algoritmů v boji s lidskou leností

Předně: Andrej Babiš se může po sněmovních volbách ocitnout v izolaci. Klíčem k příští vládě bude Babišův koaliční potenciál, a ten je necelý rok předtím, než půjdeme volit, mizivý. Právě proto lze vcelku realisticky čekat, že bude v tomto ohledu do voleb v rozličných situacích testovat terén a hledat možnosti, jež mu umožní být součástí nové povolební aliance. Ta s ODS při hlasování o daňovém balíčku budiž brána jako první premiérův úspěšný pokus. Totéž z opačného břehu bude ale platit také o sociálních demokratech a komunistech.

Obě tradiční levicové strany prochází hlubokou krizí, ztrácí voliče a navíc mají obě před zásadním sjezdem. Komunisté budou navíc skoro jistě shánět nového předsedu. Obě formace budou hledat pozici, která jim umožní, aby se před volbami dostatečně odlišily od dominantní síly české politiky. Což nebude jednoduché, avšak v situaci, kdy jim Babiš přetáhl velkou většinu jejich tradičních voličů, nemohou jinak. A v tomto kontextu je také třeba chápat dnešní výrok Vojtěcha Filipa: „My se prosit nemusíme o nic, my budeme nadále postupovat jako suverénní politická strana.“

SDÍLET
sinfin.digital