Babiše i Zemana, kteří většinově v Praze tolik vadí, stvořila asociální politika ODS a TOP 09, říká Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová bude v podzimních sněmovních volbách jedničkou kandidátky sociálních demokratů v Praze. V rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, čeho chce ve volbách dosáhnout, jaké budou její programové priority a co čeká po nich. „V minulosti jsme se opakovaně snažili zalíbit liberálnímu pražskému voliči. Je nejviditelnější, a i početně jde o významnou skupinu, ale nabídku má velmi širokou, a tak se mu nebudeme podbízet ustupováním z výrazně levicového volebního programu,“ zdůrazňuje.

Nebylo by s ohledem na váš profil – jste přece jen ministryní práce – lepší, abyste kandidovala v některém z odlehlých krajů, a ne v Praze?

Problémem Česka v oblasti práce ale není nezaměstnanost, jak možná naznačujete, tu máme jako země nejnižší v EU. Problémem je nedodržování zákoníku práce. A to se týká Prahy úplně stejně jako jiných krajů. Přesčasy, nikdy nekončící směny, a ano, i nízké mzdy. Praha má celostátně vyšší průměrnou mzdu, protože jsou tu soustředěny velmi vysoké mzdy, ne proto, že by tu nežili lidé, kteří mají mzdy nízké. Žijí tu a je jich mnoho. Tito lidé jsou také voliči a právě na ně se chci obrátit.

Nicméně v minulých sněmovních volbách obdržela ČSSD v Praze pouhých 5,57 procent hlasů. Volilo ji 34 079 Pražanů. Na kolik si troufáte vy?

V minulosti jsme se opakovaně snažili zalíbit liberálnímu pražskému voliči. Je nejviditelnější, a i početně jde o významnou skupinu, ale nabídku má velmi širokou, a tak se mu nebudeme podbízet ustupováním z výrazně levicového volebního programu, který jsme před týdnem schválili. My zkrátka říkáme, že daně musejí platit především bohatí a vůbec nejvíc velký byznys, nikoli nižší střední třídy, zaměstnanci a živnostníci.

Je to jediná cesta ke spravedlivé společnosti, v níž nedochází k rozevírání, ale k zavírání nůžek – a to je i nejúčinnější obrana demokracie. Zabezpečený a spokojený občan nemá důvod riskovat volbu extremistů. Babiše i Zemana, kteří většinově v Praze tolik vadí, stvořila asociální politika ODS a TOP 09.   

A nemůže vaše kandidatura v Praze působit pnutí ve straně? Vždyť se ve veřejném prostoru dlouho mluvilo o tom, že v hlavním městě povede stranu do voleb Tomáš Petříček… A třeba Jiří Dienstbier už oznámil, že odstupuje z kandidátky.

Dostala jsem podporu pětašedesáti procent kraje, to je myslím přesvědčivý mandát. Každé pnutí si postupně sedne a teď už žádné další odchody neočekávám. 

My zkrátka říkáme, že daně musejí platit především bohatí a vůbec nejvíc velký byznys, nikoli nižší střední třídy, zaměstnanci a živnostníci.

Dvojku na kandidátce vám bude dělat Matěj Stropnický. Co stojí za tou úvahou, že by to měl být právě on?

Chceme postavit silné, pestré a pro voliče atraktivní kandidáty. A to tak, abychom oslovili pokud možno co nejširší spektrum potenciálních voličů. Klíčové je však, aby naši voliči k volbám přišli.

A Matěj Stropnický je člověk politicky neuvěřitelně zkušený, skvěle mu to myslí, je sečtělý, málokdo zná pražské prostředí tak jako on, má tah na branku, neuvěřitelnou energii. V neposlední řadě umí jako málokdo druhý precizně pojmenovávat a identifikovat zásadní střety české politiky.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • S jakými volebními prioritami jde do voleb?
  • Co říká na výtku, že program ČSSD je v mnoha ohledech radikální?
  • Co chce ještě stihnout prosadit do podzimu?
  • A umí si představit, že by ČSSD byla znovu ve vládě s hnutím ANO?
sinfin.digital