Bartoš by si měl dát pauzu. Můžeme si dovolit luxus v podobě odchodu do opozice, říká zakladatel Pirátů

Jiří Kadeřávek byl tím, kdo v Česku v roce 2009 založil Pirátskou stranu. V rozhovoru pro INFO.CZ komentuje volební výsledek Pirátů, ale i to, kam se strana za roky posunula. „Tendence v Pirátské straně bude vrátit se ke značce, k hodnotám, se kterými jsme byli založeni. Zda k tomu musíme být součástí vlády, nebo budeme vládu jen kriticky podporovat, či pouze tolerovat, je otázka. Budoucnost je v tomto otevřená a bude se lámat dle rozdělení ministerských postů, programového prohlášení vlády a jejích skutečných činů,“ říká Kadeřávek s tím, že Piráti si mohou vzhledem k rozložení sněmovních sil dovolit i „luxus“ v podobě odchodu do opozice, aniž by přitom ohrozili stabilitu vlády.

Těsně po volbách nemůžeme začít rozhovor jinou otázkou – jak hodnotíte výsledek z pozice Pirátů, kteří získali jen čtyři mandáty? Co je podle vás příčinou?

Je to především velké zklamání, a to v mnoha ohledech. Příčina není zdaleka jediná a navzájem se podmiňovaly. K takovému výsledku bychom nedošli nebýt koalice, nebýt chybně postavené kampaně, nebýt úbytku skalních pirátských voličů, nebýt neřízeného systému kroužkování, který mimochodem řada voličů stále nechápe a jsou přesvědčení, že pokud nekroužkují, tak jejich hlas má stejnou váhu, jako když kroužkují.

Tento aspekt našeho volebního systému je s ohledem na to, že váha každého hlasu by měla být stejná, na pováženou. Kroužkování musí být zachováno, ale voliči musí perfektně vědět, jak to funguje. Já se přiznám, že i když jsem vnímal a artikuloval rizika koalice, tohle jsem podcenil a spoléhal jsem na to, že riziko kroužkování bude dostatečně hlasitě formulováno jinými. Částečně proto, že jsem se necítil ztotožněn s myšlenkou koalice spíše principiálně s ohledem na naši značku. 

Takové hlasy tu byly, ale byly chybně potlačeny. Možná proto, že takto katastrofický scénář tváří v tvář rostoucím a projektovaným preferencím oponenty koalice vůbec nenapadl a vedení, které projekt předkládalo, požívalo ve straně vysokou míru důvěry.

Věříte, že i když je zisk poslaneckých mandátů mezi Piráty a Starosty disproporční, podaří se v pravděpodobné vládní koalici SPOLU a PirSTAN prosadit maximum z pirátského programu?

Jsem v tomto ohledu spíše pesimista. Bezesporu je řada nekonfliktních témat, se kterými jako středová strana nebudeme mít vážnější problém. Obávám se ale toho, že převládne konzervativní, spíše protievropská a protiekologická politika a že bude tendence přenášet ekonomické problémy země na zranitelné skupiny obyvatel, například formou školného, doplatků na zdravotní péči nebo zvýšením daní. To se ostatně potvrdilo oním neslavným manévrem ODS z podzimu loňského roku, kterým snížili daňovou zátěž ekonomicky silným skupinám obyvatel.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by Bartoš neměl obhajovat mandát v čele strany?
  • Proč by Piráti v opozici mohli „zachraňovat demokracii“?
  • A jak hluboko v DNA mají své webové fórum?
sinfin.digital