Bitcoin půjde níž a u FTX selhali regulátoři, míní ajťák, který v Alze zavedl kryptoplatby

E15 Premium, Jan Vávra

E15 PREMIUM | V byznysu kolem kryptoměn krachuje jeden velký projekt za druhým a bitcoin se nachází hluboko pod svými cenovými maximy. Tím však současná kryptomizérie nekončí. Myslí si to odborník na virtuální měny a počítačové technologie Igor Pauer, který držel bitcoiny již před více než deseti lety a v roce 2017 zavedl v Alze platby pomocí kryptoměn. Pauer se současně obává, že kolaps burzy FTX povede k volání po přísnější regulaci. „Krachla regulovaná firma, ne decentralizovaný projekt. Pokud by padl bitcoin nebo litecoin, něco decentralizovaného a deregulovaného, tak to bych jako chybu odvětví vnímal. Takhle je to za mě poněkud chyba i té druhé strany,“ vysvětluje Pauer, který se v poslední době věnoval projektům, jež se snaží přemostit světy tradičních bank a virtuálních měn.

Kdy jste naposledy něco platil bitcoinem?

Tak to už nějakou chvíli bude, možná i měsíc. Tím, že se bitcoin od svého počátku vyvinul trochu do divných směrů, tak jím obecně lidé trochu odmítají platit. Je to jeden z jeho problémů. Sám sebe se ale snažím nutit k tomu, abych kryptoměnou platil.

Co myslíte tím, že se bitcoin vyvinul do divných směrů?

V roce 2010 nikdo nepředpokládal, že by bitcoin mohl mít hodnotu třeba jednoho dolaru. Všichni, co jsme v tom už trochu déle, máme za sebou všelijaké zvláštní historky. Dokonce mezi sebou soutěžíme o největšího blbce. Dlouhou dobu jsem v té soutěži vedl. Kdysi jsem si koupil kafe za padesát bitcoinů (v aktuálním kurzu kolem 19 milionů korun – pozn. red.). Ta káva mimochodem nechutnala vůbec dobře. Po takových zkušenostech se přece jenom snažíte spíš ty bitcoiny držet. Už jenom proto, aby člověk nemusel dětem a vnoučatům vyprávět, že jejich otec a děd byl úplný pitomec. Místo aby postavil dům nebo potomkům zaplatil dobrou školu, koupil si nějaké hnusné kafe nebo podobný nesmysl.

To už ale bude asi hodně dávná transakce.

Podle mě to bylo zhruba před 12 lety. V bitcoinové komunitě lze samozřejmě slyšet více takových historek. Nejznámější je, jak si floridský programátor Laszlo Hanyecz koupil dvě pizzy za deset tisíc bitcoinů (dle aktuálního kurzu za více než tři miliardy korun – pozn. red.)

Ano, na základě toho komunita slaví 22. května takzvaný Pizza Day. Zároveň ale podobné aktivity zpětně viděno dost pomohly adopci kryptoměny. Bitcoin by jinak třeba vůbec nebyl tam, kde dnes je.

Přesně tak. To je právě důvod, proč se snažím bitcoinem opravdu platit.

Kvůli pokračující kryptozimě si ale držitel bitcoinu za svou virtuální měnu koupí výrazně méně zboží než před rokem. Připadá vám současné období poklesu nějak dramatičtější než kryptozimy v minulosti? Krachují kryptoburzy, poklesy cen kryptoměn o 80 a více procent nejsou výjimkou...

Zatím mi přijde z pohledu technické a on-chain analýzy méně tuhá. Statisticky jsme u bitcoinu zvyklí na propad 85 procent plus. To by znamenalo, že by se bitcoin na tom dně měl pohybovat okolo úrovně deseti tisíc dolarů. Stejně jako celá komunita ale vnímám velký rozdíl v tom, že adopce bitcoinu pokročila velmi výrazně. Tentokrát ne mezi retailové, ale institucionální investory.

sinfin.digital