„Blokáda bude, za každou cenu.“ Taxikáři se kvůli Uberu rozhodli sabotovat dopravu v Praze

20. 09. 2017 • 16:48

Po několikadenních protestech na pražském letišti se taxikáři rozhodli v boji proti Uberu přitvrdit. Poté, co primátorka Adriana Krnáčová vzkázala, že Uber zakázat nemůže, mluvčí Sdružení českých taxikářů David Bednář oznámil, že taxikáři budou příští nebo následující týden blokovat ulice Prahy. 

„Blokáda určitě bude. Bude za každou cenu. Taxikáři jsou si vědomi toho, že když se neudělá něco teď, tak už nikdy,“ řekl Hospodářským novinám mluvčí Sdružení českých taxikářů David Bednář s tím, že podrobnosti bude vědět ve středu večer. „Termín jsme dali na příští týden, ale když nebude vše pořádně připravené, klidně ho posuneme o týden. Stojí za námi stovky taxikářů,“ dodal.

Taxikářům vadí, že Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem.

Řidiči taxi chtěli po pražské primátorce Adrianě Krnáčové, aby situaci vyřešila do pátečních 15:00. David Bednář novinářům sdělil, že chtějí, aby primátorka přiměla Uber dodržovat zákony, nebo ho zastavila, jinak zahájí generální stávku a budou blokovat ulice Prahy.

Krnáčová v reakci uvedla, že magistrát nemůže Uber zakázat. „Na ultimáta jsem nikdy nereagovala, nicméně i kdybych to tentokrát udělat chtěla, nic bych nezmohla. Taxikáři nechápou, že město nemůže Uber zakázat ani pro něj určovat podmínky. To je úlohou těch, kteří vytvářejí zákony, a to je v tomto případě ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uvedla Krnáčová pro ČTK. Dodala, že město může jenom řidiče Uberu kontrolovat, což dělá. 

Postup při případnem dalším protestu taxikářů dnes koordinovalo vedení Prahy s policií. „Všichni se shodli hlavně na tom, že udělají maximum pro to, aby se takováto situace buď, vůbec nebo pouze minimálně dotkla obyvatel a návštěvníků hlavního města," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.