Bohumínská ČSSD vyzývá k odchodu z „vlády hanby“. Udělali jsme to z vnitřního zoufalství, říká Němeček

Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v rozhovoru pro Info.cz vysvětluje iniciativu jeho mateřské organizace ČSSD v Bohumíně. Ta se v úterý shodla na tom, ze by sociální demokraté měli ihned odejít z vlády a současně vyzývá k odchodu z čela ČSSD ty, kteří ji do vlády zavlekli. Němeček iniciativu označuje za zoufalý krok těch, komu na pošramocené značce sociálních demokratů ještě záleží.

Městská organizace ČSSD v Bohumíně včera přijala dvě usnesení, jež požadují odchod ČSSD z vlády a odchod z vedení strany těch politiků, kteří ji do vlády dovedli.

Musím vás poopravit: bylo to jedno usnesení se dvěma částmi. Ta první spočívá v tom, že budeme na sjezdu prosazovat, aby sociální demokracie ukončila své angažmá ve vládě; za další, ti lidé, kteří se podíleli na tom, že sociální demokracie do tohoto vládního angažmá šla, by měli vyvodit nějakou odpovědnost a ve vedení strany skončit.

Jakou očekáváte podporu uvnitř strany pro toto usnesení napříč celou republikou?

Musím se přiznat, že opravdu nevím. My jsme to udělali z jistého vnitřního zoufalství. Protože u nás v Bohumíně jsou to všechno lidé, kteří jsou v sociální demokracii dlouhé roky. Odvádějí tady dlouhé roky skvělou práci, ostatně v Bohumíně se už dvacet let ČSSD v komunálních volbách pohybuje někde mezi pětapadesáti a šedesáti procenty. Starosta Vícha byla také jediný sociální demokrat, který obhájil post senátora.

A samozřejmě tady máme všichni dost silnou vazbu na značku ČSSD, protože jsme s ní prožili velký kus života a není nám tudíž lhostejná její současnost a budoucnost. A shodli jsme se také na tom, že potkáváme lidi, kterým neumíme vysvětlit, a nejsme ani schopni obhajovat to, co sociální demokracie v současnosti dělá. To znamená, že se podílí na fungování vlády Andreje Babiše, a ještě ne v příliš důstojné roli. Kvůli tomu všemu, s ohledem na naše členy, i ve vztahu k našim voličům a lidem z Bohumína, kteří nás znají, jsme chtěli dát najevo, že to s tou značkou ještě chceme zkusit, protože je pro nás stále důležitá.

A děláme to přesto, že víme, že je už relativně pozdě. Ale kde jinde než na sjezdu, který má být v dubnu, by se to mohlo změnit. A proto jsme to taky „vykopli“ ven, máme pocit, že to mohou naši kolegové v jiných regionech vnímat podobně. Byť víme, že se vinou covidu nejde scházet, nejde pořádat schůze nebo stranické konference. Primárně jsme to tedy udělali kvůli sobě, chtěli jsme prostě ještě zabojovat a ne jen přihlížet a nechat to jenom tak.

Máme tady všichni dost silnou vazbu na značku ČSSD, protože jsme s ní prožili velký kus života a není nám tudíž lhostejná její současnost a budoucnost.

Tomu rozumím. Řekněte mi ale: ten sjezd, pokud se vůbec uskuteční, tak nejdřív v dubnu. Volby budou v říjnu. Má smysl v květnu vystupovat z vlády, která v říjnu i tak skončí?

Já si myslím, že fakticky úplně ne. Ona by ta vláda podle mého názoru fungovala dál – a naprosto stejně – i bez sociální demokracie. Andrej Babiš si tam i tak dělá, co chce. Ale z hlediska nějakého symbolu, to podle nás smysl pořád má.

Sám jste to zmínil, a je to známo všeobecně: ČSSD má v Bohumíně stále obrovskou podporu a vysoký kredit. Nebylo by tudíž logické, že byste se pokusili vygenerovat svého kandidáta do vedení strany, případně i na předsedu?

Víte, ono bydlet v Bohumíně, dělat předsedu sociální demokracie a chodit do práce, není úplně jednoduché. Je to práce na plný úvazek, ideálně s nějakým fungováním v Praze. Tím ale nevylučuji, že pokud by to rezonovalo, tak že by tady někdo od nás nebyl ochoten pomoct třeba v rámci nějakého týmu, který bude mít proměnu ČSSD na starosti.

Ptám se mimo jiné proto, že se včera v médiích objevila zpráva o plánu ministra zahraničí Tomáš Peříčka, který se rozhodl ucházet o post předsedy. Osobně jsem ale mezitím zjistil, že nemá podporu ani v domovské pražské organizaci…

Já vám do toho vpadnu. Nevím, zda nám to někdo uvěří, ale byla to shoda náhod. My jsme včera v podvečer skončili a pět minut poté čtu v médiích, že pan Petříček bude kandidovat na předsedu. Nejspíš to vypovídá hlavně o tom, že poptávka po nějaké změně bude ve více našich organizacích.

Faktem ale je, že když jsem o této věci v posledních měsících a letech s někým z ČSSD mluvil, většinová odpověď – pokud bych ji zjednodušil – zněla takto: ono se do toho nikomu moc nechce…

To věřím. Protože to riziko, že to neskončí dobře, je i tak veliké. Škody na té značce jsou veliké, a i kdyby se teď objevil nějaký superman, který by to chtěl dělat, půjde do obrovského rizika, že to prostě nedopadne. Navíc ti, kteří budou navzdory všemu i těch pár měsíců s Andrejem Babišem ještě pokračovat, to na toho člověka hodí… Uvidíme, co se stane v čase do sjezdu, třeba strana vygeneruje někoho, kdo bude chtít, třeba na rozdíl od Tomáše Petříčka, s angažmá ČSSD ve vládě skončit hned.

A pokud bych se vrátil k tomu usnesení, chápu dobře, že požaduje, aby skončil každý stávající člen vedení strany? Tedy, že by v budoucím vedení strany neměli být nejen současný předseda, ale ani stávající místopředsedové…

Primárně to není směřováno na aktuální vedení strany, protože se v mezičase proměnilo. Jde nám o partu lidí, kteří přemlouvali členy strany v rámci tzv. referenda, chodili mezi členy, a tvrdili jim, jak to bude výborné…

Prozradíte nám, kdo byl součástí této – jak  říkáte – party?

Tak byly to ty kraje, které měly slíbeny nějaké ministry. Třeba zrovna ten pražský. Ale ještě jednou chci zopakovat, ta naše iniciativa nebyla myšlena jako součást nějaké hry. Je to spíše výraz zoufalství lidí, kteří odvedli kus práce, jsou fixování na tu značku, je jim líto, kam se to řítí, a přitom všem cítí, že dubnový sjezd skýtá malou, ale asi poslední šanci něco změnit.

Pokud jde o nouzový stav, působí to na mě jako politikaření a pokus Andreje Babiše zahrát ještě nějakou hru. Je zřejmé, že se mu trochu podařilo rozeštvat středo-pravicovou opozici a hejtmany.

V posledních týdnech a měsících sociální demokraté vyjednávají o společném předvolebním postupu také s jinými politickými subjekty, anebo s odboráři. Jak tuto iniciativu z Bohumína, tedy z města, kde je ČSSD sama o sobě ještě pořád silná strana, vnímáte?

Já mám dojem, že toto není záchrana. Sociální demokracie samotná musí být schopna zaujmout jistou pozici, která bude aspoň u části elektorátu rezonovat. Pokud se jenom poskládá s někým dalším, nezachrání ji to. Obzvlášť pokud zůstane až do konce volebního období v Babišově vládě. Pochopitelně že pokud jde o odbory, má k nim sociální demokracie tradičně blízko. Já osobně musím třeba říct, že obrovsky respektuju profesionalitu Josefa Středuly.

Zároveň si ale nejsem zrovna jist tím, nakolik se oni chtějí angažovat u jednoho celku. Bylo by mi to, pokud jde o odbory, sympatické, ale myslím si, že sociální demokracie musí primárně vytyčit směr, a teprve pak ji mohou podpořit další subjekty. Představa, že nevíme, kam jdeme, a že tam s námi půjde někdo další a že nás to zachrání, tak já si myslím, že to nemůže fungovat.

Jak vlastně hodnotíte poslední týdny, pokud jde o boj vlády s koronavirem včetně peripetií okolo prodloužení nouzové stavu?

Já myslím, že to hodnotím podobně, jako každý, kdo to sleduje. Je to ostudné. Způsob, jakým stát v posledních týdnech a měsících funguje, byl ještě před několika lety nepředstavitelný. Míra rozkladu státu, neschopnosti cokoli zorganizovat, zařídit, je pro mě až nepochopitelná. Koronavirus má dobrou vlastnost v tom, že se nedá přemoct nějakou marketingovou mašinerií, ta čísla prostě hovoří tvrdě a jasně. Je to otřesné.

A pokud jde o ten nouzový stav, působí to na mě jako politikaření a pokus Andreje Babiše zahrát ještě nějakou hru. Je myslím zřejmé, že tam ten záměr byl. A že se mu trochu podařilo rozeštvat středo-pravicovou opozici a hejtmany, je také zřejmé. Je hrozné sledovat, že Babiš má čas na podobné hry, místo aby dělal maximum pro to, aby se naše země z toho maléru dostala. Obávám se, že pokud to tak půjde až do voleb, budeme se z toho hrabat ne jedno, ale dvě volební období.

Vy jste seděl ve vládě, jejíž součástí byl Andrej Babiš. Jaká je na něj vaše vzpomínka?

Ta vzpomínka je samozřejmě velmi intenzivní. A myslím si, že jsem byl jedním z těch členů vlády, který s ním měl nejostřejší konflikty. Byl jsem ostatně také objektem jeho veřejných útoků. A myslím, že jsem je ustál poměrně bojovně. A samozřejmě že už tehdy Babiš dělal to samé, co dneska: pozitiva připsat sobě, negativa hodit na ostatní. Pravda je, že má výborný PR a marketing, současně ale platí, že na své rádce – na rozdíl od ostatních politiků, kteří to podceňovali a podceňují pořád – také dá.

SDÍLET
sinfin.digital