Boj o lithium: „Je to krádež ČSSD za bílého dne,“ tvrdí Babiš

Poslanecký klub vládního hnutí ANO podpoří svolání mimořádné schůze Sněmovny k těžbě lithia v Česku, pokud to KSČM navrhne. ČTK to dnes řekl volební lídr hnutí v Pardubickém kraji a předseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník. Přepokládá, že pokud by byla žádost o svolání schůze k dispozici na poslaneckém klubu, mohli by své podpisy připojit poslanci ANO. Zatím není jisté, zda se KSČM podaří pod žádostí o svolání schůze shromáždit potřebný počet podpisů. Je potřeba 40 podpisů, KSČM má jen 33 poslanců.

K žádosti se připojili i někteří poslanci sociální demokracie a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. KSČM se snaží ještě do voleb vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny k těžbě lithia, které se využívá k výrobě baterií. Komunisté kritizují memorandum o porozumění, které tento týden podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). „Lithium je strategická surovina a nepatří do cizích rukou,“ tvrdí předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Měla by podle něho patřit státu.

Tohle jsou největší bizáry voleb. Jenže se jim nejde jen smát. Glosa M. Žižkové

Předseda hnutí Andrej Babiš pokládá podpis memoranda za skandální. „Je to krádež ČSSD za bílého dne,“ řekl serveru iDnes.cz. „Naše pozice je taková, že by toto měl stoprocentně obhospodařovat stát a že by v tom neměla být žádná zahraniční společnost,“ řekl Kolovratník ČTK. Svolání schůze k lithiu podporuje také poslanec ANO Zdeněk Soukup. „Budu usilovat, aby těžba, a pokud možno i zpracování, zůstala v českých rukou,“ napsal na svém facebookovém profilu.

Zeman chce, aby měl prezident silnější pravomoce. Vedlo by to jen ke konfliktům, varují politologové

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dnes na dotaz ČTK naopak odpověděl, že jeho strana takovou schůzi nepodpoří.

Ministr Havlíček ve čtvrtek řekl, že memorandum posiluje vliv státu na celý projekt těžby lithia na Cínovci. Zároveň podle něj dokument nijak nepředjímá kroky a výsledek případného povolení těžby. Už při podpisu memoranda upozornil na to, že lithium získávané z ložiska Cínovec by se mělo zpracovávat do finální podoby v Česku.

SDÍLET
sinfin.digital