Boj uvnitř Rady ČT vstupuje do nové fáze: Šarapatka vyzývá poslance k odvolání Lipovské

04. 12. 2020 • 11:11
Několik dnů předtím, než si radní České televize zvolí nového předsedu, kulminuje uvnitř kontrolního orgánu veřejnoprávní televize konflikt, který ztělesňuje na jedné straně Zdeněk Šarapatka, na straně druhé Pavel Matocha a Hana Lipovská. A zatímco Matocha podle všeho míří do čela Rady ČT, Lipovská čelí výzvě k odvolání.

Podle Zdeňka Šarapatky totiž v Radě ČT dochází k nezákonnému jednání a protiprávním postupům konkrétních členů rady a ve svém důsledku k ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Proto žádá poslance o odvolání Hany Lipovské z veřejné funkce člena Rady České televize. V dopise, který poslancům v pátek zaslal, upozorňuje mimo jiné na iniciativu Lipovské, o které jsme informovali na začátku tohoto týdne. Šlo o žádost směrem k dozorčí komisi, po které Lipovská chtěla, aby detailně prozkoumala finanční podklady čtyř konkrétních pořadů. Mimo jiné mezi ně zařadila Reportéry ČT z ledna loňského roku, tj. materiál, který se týkal tzv. lidické kauzy.

„Jejímu zájmu o detailní výrobní a další náklady tohoto pořadu totiž předcházela její ústní konfrontace nad obsahem reportáže se šéfredaktorem publicistiky ČT Markem Wollnerem a ředitelem zpravodajství Zdeňkem Šámalem,“ upozorňuje Šarapatka poslance a dodává, že tehdejší konfrontace vyústila ze strany Lipovské v až nepřijatelnou formu výslechu obou vedoucích pracovníků ČT. Šarapatka dokonce tvrdí, že se Lipovská dopustila dotazů s protiprávním přesahem do interní agendy a personálií redakce zpravodajství a publicistiky ČT.

Šarapatka upozorňuje na blízkou spolupracovnici Lipovské Janu Bobošíkovou, která je v inkriminované reportáži zaangažovaná. „Útok Hany Lipovské na samotný obsah reportáže Reportérů ČT o utajované židovské oběti udání v Lidicích během jednání Rady ČT 26. 8. 2020 a její odvetná snaha prověřit výrobní náklady právě na díl pořadu, kritický k její kolegyni z ISDe, má navíc zjevnou souvislost s faktem, že Jana Bobošíková byla do července 2020 také předsedkyní spolku Českého svazu bojovníků za svobodu v Lidicích. A také o něm inkriminovaná reportáž kriticky pojednávala.“

A dále: „Vedle skutečnosti, že je radní Hana Lipovská spolupracovnicí Jany Bobošíkové v Institutu svobody a demokracie, je také členkou spolku Lidice Memory, jenž vznikl 2. srpna 2020. Průmět střetu zájmů radní ČT a ISDe, resp. ČSBS Lidice a Lidice Memory je v daných souvislostech neoddiskutovatelný.“ Snaha o prověrku nákladů reportáže „Historie na přání“ pak zopakovala radní Lipovská ještě ústně na zasedání Dozorčí komise ČT dne 2. září 2020. Přítomní členové Rady ČT, konkrétně předseda rady René Kühn a radní Martin Doktor, ale její požadavek na místě odmítli jako nepřijatelný a dozorčí komise jí požadované údaje k pořadu neposkytla.

Jak jsme už v pondělí uvedli, zákon o ČT uvádí toto: „Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě ČT jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.“ Šarapatka z toho vyvozuje, že snaha Lipovské získat informace od dozorčí komise je nezpochybnitelným porušením zákona. Hovoří dokonce o odvetné prověrce nákladů na reportáž, jež byla kritická ke konkrétní zájmové skupině.

INSIDER — Klaus: společnost je oslepená hojností, piráti jsou vítězstvím ideologie „ajťáctví“

Šarapatka dokonce cituje náš rozhovor s poslancem a místopředsedou volebního výboru Alešem Juchelkou. Ten k iniciativě Lipovské řekl toto: „Oficiálně nic takového neproběhlo, bylo to jen na úrovni diskuse na jednání Rady ČT a není z toho žádné usnesení a zaúkolování se nestalo.“ Šarapatka tuto citaci označuje za skandální. Podle něj neobstojí ani – jak píše poslancům – účelové prohlášení místopředsedy Rady ČT Pavla Matochy, který v Interview Plus v ČRo z 3. prosince letošního roku, že vyjadřování radních k pořadům České televize „lze oddělovat podle toho, kdy se na veřejných zasedáních rady vyslovují jako diváci a kdy hlasují jako členové rady“.

Lipovská podle Šarapatky porušila zákon o České televizi také tím, že se jako členka správní rady Institutu svobody a demokracie a radní ČT podepsala pod „Stížnost k Evropské komisi pro porušení práva EU: Ohrožení nezávislosti ČT“, která byla na webu Institutu svobody a demokracie zveřejněna v neděli 29. listopadu. Stížnost, pod níž se kromě Lipovské podepsala také Bobošíková, se obsahově soustředí na kritiku legislativního angažmá Senátu proti odvolání dozorčí komise Radou ČT. „Člen Rady nesmí vystupovat nebo působit ve prospěch jiných skupinových zájmů,“ cituje Šarapatka zákon o ČT a dodává, že Lipovská v roli radní České televize přesto dál veřejně vystupuje ve prospěch Institutu svobody a demokracie, kde pracuje.

V neposlední řadě se Šarapatka vrací k samotnému odvolání dozorčí komise, jež Lipovská také iniciovala. Šarapatka odvolání považuje za nezákonné, což podle všeho dříve nebo později posoudí také soudy. „Právě na její návrh bylo bez řádného veřejného odůvodnění a bez možnosti veřejné diskuze radních rovnou vyhlášeno hlasování o odvolání dozorčí komise jako celku,“ připomíná Šarapatka poslancům s tím, že konkrétní výhrady před samotným odvoláním členů dozorčí komise na zasedání Rady ČT 11. listopadu letošního roku nezazněly. „Nezákonnost odvolání dozorčí komise detailně popisuje mnou vyžádané právní stanovisko JUDr. Artura Ostrého, jež je přílohou této výzvy.“

Podle Lipovské bylo odvolání dozorčí rady zákonné. Rada ČT podle ní jednala s péčí řádného hospodáře a stejně postupovala i při odvolání svého poradního orgánu před deseti lety.

Poslanci se výzvou Šarapatky budou moci zabývat už příští týden v úterý, na kdy je svolána schůze volebního výboru, jež má média veřejné služby ve své gesci. Otázka ale je, zda se to některému z jeho členů podaří protlačit do programu. Redakce INFO.CZ už předtím, než jsme psali o iniciativě Lipovské směrem k Reportérům ČT, oslovila všechny jeho členy. S týdenním zpožděním na naše dotazy reagoval předseda výboru Stanislav Berkovec. A ten nejenže nepovažuje akci Lipovské za střet zájmů, dokonce tvrdí, že naopak přesně plní svoji zákonnou povinnost, kterou jí ukládají zákonná ustanovení. Z toho lze odvodit, jak se k celé věci zřejmě postaví poslanci vládního bloku.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Dnes • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Hořící keř“ Jan Palach a česká společnost

Martin Kovář
Dnes • 16:55

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Hlavní otázka zní, zda vůbec ještě má smysl v předvečer jeho sebeupálení o Janu Palachovi psát. Po roce 1989 a zejména v roce 2019, kdy jsme si připomínali půlstoletí, které od jeho činu uběhlo, už totiž bylo řečeno a napsáno snad úplně všechno. Politikové i nepolitikové odříkali své projevy, byly sepsány vědecké i populární texty, vznikla četná umělecká díla. Já sám si čas od času v souvislosti s ním vzpomenu na písničku Karla Kryla o neznámém vojínovi a přemýšlím o tom, co by na to všechno asi tak řekl sám Palach? Odpověď na tuhle otázku už samozřejmě nikdy nedostaneme, zamyslet se nad ní ale můžeme, stejně jako nad tím, zda svým činem dosáhl toho, čeho chtěl.

Rezervační systém je samozřejmě průšvih, ale nemalujme si příliš růžové alternativy

Martin Malý
Dnes • 13:12

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | V téhle zemi není asi už nikdo, kdo čekal, že start rezervačního systému v pátek v osm proběhne bez problémů. Taky neproběhl. Ale buďme spravedliví a dejme každému, co jeho jest…