Bojím se paniky, kterou vyvolá podzimní nachlazení. Zemi už ale zavřít nesmíme, říká Zima

Jan Januš

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, jinak také přednosta jednoho z ústavů 1. lékařské fakulty a její profesor, varoval od začátku koronavirové nákazy před zbytečnou hysterií. Svým způsobem se tak postavil do čela „lékařské opozice“ vůči vládě. „Koronavirus musíme brát jako fakt. Viry tady byly, jsou a budou. Nemůžeme je podceňovat, ale zároveň nemůžeme panikařit a být ve stresu. Pokud je lidské tělo ve stresu, je náchylné na celou řadu chorob, nejen infekčních,“ říká nyní v rozhovoru, který vyšel v novém magazínu „I“ a z něhož je následující ukázka. Směrem k podzimu dodává: „Bojím se další vlny paniky, která opět dopadne na sociální i ekonomickou situaci. Je proto nutné připravit různé scénáře. Ale zdůrazňuji: realistické scénáře. Ne že zemi zavřeme a všichni opět zůstaneme doma! To už by ekonomika nemusela přežít.“

Začněme vaším pohledem lékaře, profesora a vědce. K vládě jste byl zvláště v druhé polovině koronakrize poměrně kritický, opatření vám přišla až příliš přísná. Z jakého důvodu?

Rozhodnutí vlády zastavit činnost země bylo správné. Uvolňovací kroky ale mohly po Velikonocích probíhat rychleji. Jsem rád, že se zrychlil původní plán, který počítal s uvolňováním až do poloviny června. Ještě předtím mi ale chyběla vize, jak bychom měli postupovat dál. Zdravotnictví se přeorientovalo na pandemii covidu-19, minimalizovaly se kontakty. Ale měli jsme znát následující kroky, a ty zhruba první tři týdny vůbec jasné nebyly. Nikdo nevěděl, zda to bude trvat měsíc, nebo rok, mluvilo se o tom, že roušky budeme nosit do Vánoc a že dva roky nepřekročíme hranice. Zaznívaly velmi protichůdné názory, začal se vytrácet zdravý rozum. To byl jeden z důvodů, proč jsem v neděli 5. dubna v otevřené výzvě vyzval odpovědné, tedy zejména zástupce vlády, aby zveřejnili, jak bude situace pokračovat, jaká opatření se plánují a na základě kterých parametrů dojde k jejich rozvolňování.

sinfin.digital