Botanická zahrada získá nový vstupní komplex. Přibude výtah pro vozíčkáře a terasa s občerstvením

U skleníku Fata Morgana v západní části pražské botanické zahrady vznikne nový vstupní areál. Předpokládaná cena zakázky je 89,4 milionu korun bez DPH. Zhotovitel by měl stavbu zvládnout za 18 měsíců. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Magistrát nyní vypíše otevřené výběrové řízení.

Projekt počítá se stavbou pokladen, budovy občerstvení s venkovní terasou a sociálním zázemím. Ke skleníku budou po dokončení stavby přicházet návštěvníci po venkovních schodištích. Lidé se sníženou pohyblivostí překonají desetimetrový výškový rozdíl výtahem, omezený prostor neumožňuje stavbu šikmých ramp. Pozemek, na kterém je tropický skleník, od ulice opticky oddělí sadové úpravy.

Obyvatelé Prahy 8 budou spolurozhodovat o využití radničních peněz. Na výběr mají přes 20 projektů

Nový vstupní areál by měl vzniknout také u severního vstupu do botanické zahrady. Součástí připravovaného komplexu budov za 284,2 milionu korun by měl být parkovací dům, návštěvnické centrum, knihovna se studovnou, přednáškový sál, restaurace s kavárnou, sociální zařízení nebo administrativní budova ředitelství.

Plánované vstupní komplexy jsou na místech nynějších vchodů. Skleník Fata Morgana je od areálu botanické zahrady oddělený, v jeho blízkosti zahrada nenabízí lidem žádné služby krom sociálního zázemí.

Na Karlův most se po pěti letech vrátí sousoší sv. Františka Borgiáše, originál ale zůstane v depozitáři

Severní vstup z ulice K Pazderkám se má po rozšíření služeb stát hlavním vstupem do botanické zahrady. Cílem je přesunutí části návštěvníků od jižního vstupu, který je u dopravně vytížené ulice Trojská. Do botanické zahrady se dále mohou návštěvníci dostat čtyřmi samoobslužnými vchody.

Pražskou botanickou zahradu vede od loňského roku Bohumil Černý, který byl pověřen vedením po odvolání ředitele Oldřicha Vacka. Vedení města se opakovaně snažilo najít nového ředitele příspěvkové organizace, ale několikrát zrušilo výběrové řízení, protože se nepřihlásil vhodný uchazeč. Dnes pražští radní zrušili výběrové řízení vyhlášené v červnu. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) příští rok radní zhodnotí činnost pověřeného ředitele a potvrdí jej ve funkci, nebo město vypíše další výběrové řízení.

Praha hostí zasedání olympijského výboru. Na závěr vyhlásí ceny ANOC

SDÍLET
sinfin.digital