Bude Zeman znovu kandidovat? Víme, co rozhodne

Pokud bychom hledali největší tajemství současné české politiky, je to rozhodně odpověď na otázku, zda Miloš Zeman bude znovu kandidovat na prezidenta. Pokusíme se vám na ni odpovědět. Nejdřív se ale musíme vrátit k některým událostem, které se v médiích objevily na předních místech. Jejich výklad totiž může být poněkud odlišný, než se původně mohlo zdát.

Nejprve se podívejme na Rhodos v září letošního roku. Zeman sem přijíždí na konferenci, kterou organizuje ruský podnikatel Vladimír Jakunin, jenž má velmi dobré vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. To ale není podstatné. Daleko podstatnější je, že český prezident dává přednost Rhodosu před pohřbem bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese. Otázka tedy zní: Co vás donutí nepřijet na pohřeb muže, kterého si hluboce vážíte a jehož stát vytrvale a jako jeden z mála státníků v Evropě podporujete?

Není přitom nutné hned vytvářet konspirační teorie o Putinovi a jeho penězích. Zeman sám v rozhovoru pro televizi Barrandov řekl, že účast na Rhodu prostě slíbil a svůj slib chtěl dodržet. Skutečný důvod je však podle důvěryhodných zdrojů Info.cz mnohem prozaičtější. Zemanovi už neslouží zdraví ani zdaleka tak, jako při první volbě prezidenta veřejností. Jeho okolí, které má ekonomický zájem na tom, aby kandidoval, se proto Zemana snaží maximálně chránit od případné zátěže.

Neuropatie dolních končetin, kterou prezident trpí, mu už podle důvěryhodných zdrojů prakticky znemožňuje pohyb, pokud někde dlouho sedí. U onemocnění, která může vést až k ochrnutí, či dokonce amputaci dolních končetin, to není nic zvláštního. „Jak říkají lékaři, v takovém případě chodíte na biologických protézách,“ řekl v lednu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, když Zemanův stav na premiéře filmu Lída Baarová vyvolal otazníky v bulvárním tisku.

Proč nejel na pohřeb

Cesta do Izraele v době, kdy teploty stále přesahují 30 stupňů a Zemana by čekalo několik hodin strávených na židli na pohřbu, nedávala větší smysl. A prezidentovo okolí se rozhodlo nejspíš správně. Jen v české delegaci museli pořadatelé křísit dvě členky.

Jeho okolí tu a tam veřejně připouští, že Zeman zdravotní potíže má, ale zásadně se o nich nebaví ve chvíli, kdy ovlivní prezidentův program. Úvaha Zemanových blízkých, zejména pak Martina Nejedlého a Vratislava Mynáře, je jednoduchá. Pokud připustíte, že Zemanovo zdraví komplikuje jeho každodenní plány, těžko pak budete v kampani vysvětlovat, že je to „chlapík jako buk“, který vše zvládá. 

Bez problémů se přitom neobešla ani Zemanova účast na zářijovém jednání tripartity. Prezident měl potíže s pohybem. Na tiskové konferenci proto nezvykle seděl (a zlehčoval to jako "přesezenou nohu"), a i to ho - a jeho doprovod -  stálo hodně sil. Nezvykle náročný byl podle důvěryhodných zdrojů i jeho přesun do limuzíny.

Odmítnutý Totem

Zeman si svůj zdravotní stav podle všeho velmi dobře uvědomuje. „Totem po prezidentovi chtěl, aby svou kandidaturu oznámil už v novoročním projevu,“ řekl Info.cz důvěryhodný zdroj. Totem, nebo také volejbalista, je přezdívka Zemanova poradce Martina Nejedlého. Stejný zdroj tvrdí, že prezident podobný příslib k nelibosti Nejedlého odmítl.

Stále váhá, zda bude kvůli vlastnímu zdraví schopný další kandidaturu zvládnout. Nejedlý s Mynářem si zase uvědomují, že budou muset sehnat peníze na Zemanovu případnou kampaň, na což potřebují čas.

Pokud se současná hlava státu rozhodne znovu kandidovat, je pravděpodobnější, že to oznámí až v březnu příštího roku, jak nedávno uvedl pro server Neovlivni.cz mluvčí Jiří Ovčáček. Velký vliv bude mít i to, od jakých politických stran Zeman podporu získá. V případě ČSSD je v podstatě jasno a podporu bude muset překousnout i premiér Bohuslav Sobotka, což už naznačil, když prohlásil, že dává přednost Zemanovi před Michalem Horáčkem.  

Velkým otazníkem je postoj hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše. Ve hře je stále možnost, že podle průzkumů momentálně nejsilnější strana uspořádá takzvané primárky, kdy straníci a příznivci budou rozhodovat pravděpodobně mezi ministrem obrany Martinem Stropnickým a eurokomisařkou Věrou Jourovou. Důležitý by pak byl výsledek kandidáta ANO v prvním kole voleb. Pokud by nepostoupil do druhého kola, Zeman by dost možná získal podporu ANO, což může vzhledem k volebním preferencím hnutí a Babišově oblibě rozhodnout. Komunisté nebudou mít problém Zemana podpořit. Otázkou ale je, zda nevyšlou do přímé volby současného velvyslance v Moskvě Vladimíra Remka.

Co dovolí zdraví?

Z výše uvedeného je zřejmé, že Zeman má kandidaturu zcela ve svých rukou. Když se rozhodne, že mu to zdraví nedovolí, kandidovat nebude.

V posledních dnech nicméně přibývá náznaků, že se kloní ke kandidatuře. „O tom, zda je naštvanost oprávněná nebo neoprávněná, případně zda je většinová nebo menšinová, rozhodnou pouze prezidentské volby,“ reagoval třeba Zeman nedávno na slova premiéra Bohuslava Sobotky, podle kterého se 28. října na Staroměstském náměstí sešli lidé naštvaní na prezidenta. 

SDÍLET
sinfin.digital