Budeme zase platit v nemocnicích? Politici zvažují návrat poplatků za hospitalizaci

Jakub Veinlich

05. 08. 2017 • 20:55

Ještě před pár lety to bylo jako červený hadr na voliče. Kdo to jen vyslovil, mohl počítat s velkou vlnou kritiky. Téma zdravotnických – neboli regulačních – poplatků se ale přitom s volbami vrací. Kromě ČSSD a KSČM se jim nebrání většina sněmovních stran. Pacienti by ale platili nejspíš méně než původních 100 korun za den. 

V roce 2008 prosadila vláda Mirka Topolánka zavedení plateb u lékaře, v lékárnách za recept, pobyt v nemocnici i na pohotovosti. Do kasy přiteklo zhruba pět miliard korun. Postupně všechny platby ale vymizely. V nemocnicích jsou ale automaty na platbu dodnes. To kvůli 90korunovým poplatkům za návštěvu lékaře na pohotovosti. A vypadá to, že by mohly najít opět i využití k platbám za hospitalizaci. Striktně proti jsou jen komunisté a sociální demokraté. Původních 100 korun za den už ale politici neprosazují. Strany ve shodě mluví o poplatku asi 60 korun a navíc s výjimkami.

Hnutí ANO v případné vládě nebude prý aktivně zavedení poplatků navrhovat. Pokud se o tom budou chtít ale potenciální koaliční partneři bavit, prostor tu podle autora zdravotního programu hnutí Adama Vojtěcha je.

„Jsme ochotni diskutovat o nastavení plateb za nelékařské služby při pobytu v nemocnici. Akceptovatelné je ale pro nás, aby občané kromě důchodců nebo lidí ze sociálně slabých skupin zaplatili za rok dva až 2,5 tisíce korun ročně,“ řekl Adam Vojtěch, trojka na kandidátce hnutí v Jihočeském kraji na dotaz Blesk.cz.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

SDÍLET