„Byl jsem v šoku.“ Rozhovor s modelem, který v letáku Lidlu rozlítil Čechy

„Čím tmavší člověk je, tím těžší to má,“ říká sympatický mladík Alpha Dia žijící v Hamburku. Jeho snímky v letáku supermarketu Lidl, které se objevily i na českém trhu, spustily lavinu nenávistných komentářů. Rozhovor s mužem přinesl německý deník Frankfurter Allgemeine.

Dělal jste reklamu pro Lidl a na českém facebooku jste tak odstartoval rasistickou bouři. Diskutéři se staví proti multikulturalismu, bojí se zániku bílé rasy. Co jste si o tom myslel?

Takové reakce v roce 2017. Byl jsem v šoku. Potkávám modely z celého světa, také z Česka a Praha je mezinárodní město. Když se tolik Čechů bojí „vymizení bílé rasy“, budou to tak vidět i někteří lidé z Německa a obyvatelé v jiných zemích. Toho se bojím.

Ty mírnější komentáře zněly: „Očekávám v Čechách typicky české modely.“

To nedává smysl, neboť Lidl má stejnou reklamu v celé Evropě. Snímky se fotí s modely z celého světa. Já jsem osobně dostal pouze pozitivní ohlasy. Jeden známý mi napsal, jak ho těší, že má Lidl v katalogu konečně černého modela. Negativní komentáře byly jen na stránce Lidlu. 

#peace✌🏿️

Fotka zveřejněná uživatelem Alpha Dia 🇸🇳🇩🇪 (@alpha_dia_),Čec 22, 2016 v 3:13 PDT

Zažil jste v Německu někdy něco podobného?

V práci se mi nikdy nic podobného nestalo. V každodenním životě ano. Ve vlaku na mě lidé v posledních letech stále častěji házejí nepříjemné pohledy nebo musím poslouchat hloupé komentáře.

Německá média znovu kritizují Česko. Aféru kolem černocha v Lidlu nechápou

A ve světě modelingu neexistuje rasismus?

Co mě v tomto případě napadá: Ačkoli jsem v Německu žijící model, úspěšnější jsem ve Francii a v Miláně. Jiné modely si ale rezervují na práci v Německu mnohem častěji. Těžko říct, v čem to vězí. Podnikatelé chtějí svoje produkty co nejlépe prezentovat, klidně i na černých modelech. Myslím ale, že některé firmy se chtějí chránit před takovou lavinou nenávistných komentářů, proto raději vybírají jen bílé modely. Čím je člověk tmavší, tím těžší to má.

Im ready #Berlin. Ich bin #Berliner #alter #me #fashionweek #berlincalling #berlinfashionweek #alphadia #hamburg #senegal #modelwerk #wabde

Fotka zveřejněná uživatelem Alpha Dia 🇸🇳🇩🇪 (@alpha_dia_),Čec 3, 2015 v 1:30 PDT

V módních časopisech jsou nejčastěji bílí modelové, kosmetika se předvádí na bílé pleti, účesy na rovných vlasech.

Já jsem se nikdy nelíčil, protože na moji pleť nelze sehnat makeup. Nyní se toho ale děje hodně. Na jaře roku 2016 ukončila kariéru černá australská modelka Ajak Deng. Zneklidnil ji rasismus v modelingové branži. Od té doby je ale na přehlídkových molech stále více černých.

Kde například?

Například na módní přehlídce Dolce & Gabbana. Tam bylo 12 černých modelů a modelek a minimálně 10 Asiatů z celkových zhruba 90 modelů a modelek. Udělali jsme si v zákulisí fotku. Bylo to takové gesto firmy a nás to moc těšilo.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital