Byznysmen, který měl uplácet šéfa slovenské tajné služby, podnikal i v Česku. Dodnes tu má firmu

Jan Hrbáček

Slovenský právník a byznysmen Zoroslav Kollár, kterého tamní policie podezírá z uplacení šéfa tajné služby Vladimíra Pčolinského, působil i v České republice. Vyjma holdingu HTC, který ovládá brněnský Zetor, z něhož před časem vystoupil, vlastní Kollár stále firmu, která má jako předmět činnosti nakládání s bezpečnostním materiálem.

Vlivný právník, konkurzní správce a nekompromisní byznysmen, kterého se leckdo bál. Takové atributy jsou léta připisovány slovenskému podnikateli Zoroslavu Kollárovi. Kollár je od podzimu na Slovensku ve vazbě kvůli podezření z korupce a minulý týden mu přibylo další obvinění.

Zoroslav Kollár působil i v České republice, dodnes tu vlastní firmu, která se specializuje na bezpečnostní materiál. Zmiňovaná česká společnost s ručením omezeným se jmenuje Submar Investments, původně, v letech 2008 až 2013, sídlila v Praze.

Zoroslav Kollár se stal jejím jednatelem a společníkem v roce 2009. V únoru 2013 společnost změnila sídlo a přestěhovala jej do Nové Paky. Kollár už byl jediným společníkem, jednatelé byli od té doby dva: Kollár a Pavel Pyciak z Nové Paky. Pyciak figuruje jako společník a prokurista ve společnosti Efektivní finance. V minulosti působil také jako jednatel společník ve společnosti Armpex, která se věnuje prodeji vojenského materiálu.

V předmětu podnikání má Kollárova firma od roku 2013 v obchodním rejstříku jako předmět podnikání zapsáno: „Nákup a prodej, půjčování, vývoj, výroba, opravy, úpravy, uschovávání, skladování, přeprava, znehodnocování a ničení bezpečnostního materiálu.“ Kollár byl od té doby, a dodnes je, jejím jediným společníkem.

Notářský zápis k převzetí společnosti Submar Investments Zoroslavem Kollárem. Zdroj: Městský soud v Praze
sinfin.digital